Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Přezimování oleandru

< zpět
Autor: Jiří Zahálka 2010-10-29 08:39:44

Jak na zimu ošetřit a jak nejlépe přezimovat oleandr?

Dík za odpověď

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-11-01 09:48:04

Oleandr obecný, bobkovnice obecná - Nerium oleander. V kultuře je pěstováno velké množství dost rozdílných rostlin co se týká nejen vzrůstnosti, nároků na pěstování, ale i zimovzdornosti.

Původní druhy byly rozšířeny v úzkém pásu kolem Středozemního moře a dále přes východ Malé Asie, jižního úpatí Himáláje až po západní Čínu. Vznikla tak poměrně široká variabilita s větším množstvím kříženců - okolo stovky kultivarů. Ve svých pěstitelských nárocích patří ale všechny mezi rostliny vlhkomilné a sluncomilné - v přírodě najdete původní druhy podél řek a v říčních údolích, kde i v obdobích sucha kořeny dosáhnou bez problémů do hladiny spodních vod. Z tohoto snadno odvodíme důležité pro pěstování včetně podmínek pro přezimování.

Ideálními pěstitelskými podmínkami je hodně slunce a stále vlhká půda. V našich zeměpisných šířkách je ale zajištění takových podmínek poměrně náročné a je to hlavní příčinou proč oleandry často špatně kvetou. Skleník nebo zimní zahrada je pak ideálním řešením, v těchto podmínkách kvetou i přezimují výborně. Špatné nakvétání může mít i další příčiny. Existují kultivary v našich podmínkách kvetoucí lépe než jiné a pak je tu i vliv zimních teplot, kdy pak přezimování v teplejších podmínkách vede ke zhoršení kvetení. Ideálním rozpětím teplot pro přezimování je rozpětí 2-12 °C, teploty nad 12 °C zpravidla rostliny probouzí k růstu. Ale pozor, existují citlivější kultivary, které je nutné přezimovat při vyšších teplotách - mezi 8-12 °C.
V další souvislosti je tu pro kvetení nutnost zachování co největšího olistění právě přes zimní období. Jsou to v podstatě stále-zelené keře, které i přes zimní období potřebují dostatek světla aby neztratily své olistění, nebo jeho převážnou část. Na takových místech větví již neobrazí a proto se často můžeme setkat s rostlinami rozsochatými a s trvale vyholenými větvemi. Následky lze pak sice zmírnit řezem, který oleandry dobře snášejí. Seříznuté staré větve po silném řezu velice dobře obrůstají, nově narostlé výhony ale pokvetou až v roce následujícím.

Rostliny chladnomilnější pak snášejí bez problémů pokles teplot až na -2 °C. Pokud venkovní teploty poklesnou k hodnotám kolem 0 °C je nutné rostlinu přemístit do chladných prostor, kde by se měla udržet mírně nad bodem mrazu. Někteří autoři uvádějí, že při těchto teplotách chladného přezimování se pak rostlina spokojí i s nedostatkem světla.

Keře na zimovišti by neměly přeschnout a je důležité je citlivě mírně zalévat. Koncem zimy začínají oleandry se zvyšující se teplotou prostředí opět pomalu růst a v této době by se zejména rostliny z teplejšího přezimování měly dostat na co nejsvětlejší místo, abychom předešli vytažení výhonů a v zimě i na jaře je pak při jejich zimování důležité pravidelné postřikování (mlžení) rostlin - tím předejdete napadení sviluškami. Častým větráním za vhodných venkovních podmínek pak snížíte napadení plísňovými onemocněními. Důležité je pravidelně rostliny kontrolovat a zasáhnout při napadení štítenkami a puklicemi (na spodní straně listů se objeví světle hnědé a lesklé štítky).
Jako pěstební zemina je doporučována dobrá běžná kompostová zemina s přídavkem rašeliny a písku. Protože oleandry jsou rostlinami vděčnými za půdu bohatou na živiny je důležité hnojení, které se ale nemá přehánět a to hlavně při kombinaci s méně slunečným stanovištěm, kdy pak na rostlině naroste velmi bohaté olistění, ale květů je méně. Zalévejte vydatně, s přicházejícím podzimem zálivku i hnojení snižujte ve prospěch vyzrávání pletiv.
Jednotlivé kultivary kvetou v termínu IV.- pozdní léto. Platí tu, že odrůdy plnokvěté a vonné, většina žlutě kvetoucích a s tmavšími červenými odstíny patří k teplomilnějším - při jejich pěstování je potřebné slunečné a teplé záhřevné stanoviště; obecně je u nich doporučováno pěstovat je raději pod sklem.

Setkala jsem se s následující metodou zimování oleandrů v mírnějších podmínkách nížiny. U chráněné zdi orientované k jihu při nástupu chladného období umístíme rostliny v hustém zápoji těsně u zdi. V nocích s prvními mrazíky postačí překrýt fólií, později pak k zazimujeme rohožemi, prosypáním suchým listím, přeložením desek Makrolonu, starých oken, ve spodní části zakryjeme deskami polystyrenu a úměrně k venkovním podmínkám pak přidáváme další vrstvy izolace; na přechodné období silných mrazů celé překrýváme polystyrenem. Lze tak úspěšně přezimovat i ibišky s obřími květy – Hibiscus moscheatus.

Autor: Vránek 2012-08-07 15:07:23

Dobrý den,

Myslíte, že mohu oleandr vysadit do zahrady, asi na pdzim? Děkuji ČV

Autor: MK 2013-06-05 10:39:18

Dobrý den, mohu oleandr, který je na svém štítku označen jako venkovní vysadit volně do zahrady, tedy bez nutnosti přezimování? Děkuji za odpověď.

Autor: Procházková K 2014-11-26 09:06:39

Dobrý den,mohu oleandr nechat přezimovat ve venkovním nevytápěném skleníku pokud např svážu korunu,zabalím do bílé zahradnické folie eventuelně obložím polystyrenem?Je už větší a do patra by se sním špatně manipulovalo,sklep máme bez oken a chodbu teplou.Nekde jsem četla že přežijí i venku ale dobře zabalené,postavené u jižně orient zdi a přikryté vším možným.Děkuji za odpověd.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-11-26 09:58:36

Z vlastních zkušeností mohu napsat, že oleandr snese krátkodobě pokles teplot pod 0°C. Mladé větvičky to mohou odnést, ale ze staršího dřeva vyrostou na jaře nové výhony. Ale jakmile promrzá celý bal, velmi těžko se probudí. Velkou roli hraje zálivka. Ta musí být opravdu minimální. Napitá pletiva snáze namrzají. U stěny, která je spojená s topenými prostory, chráněná ze všech ostatních stran před mrazy má rostlina naději větší.
Zimování v temném sklepě s teplotami těsně nad nulou je spolehlivější.
K MK z minulého roku: na léto ano, na zimu doporučuji vykopat. Jako venkovní rostlina může být nejspíše brána každá, kterou lze na léto dát ven (některé "venkovní" rostliny zničí i období, kdy je několik nocí teplota těsně pod 10°C), kterou je možné letnit.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy