Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Ibišek bahenní - žloutnutí listů

< zpět
Autor: Jana Bobková 2022-08-22 08:34:03

Dobrý den,
cca před 4 lety jsem si pořídila ibišek bahenní. V loňském roce mi bohužel během měsíce srpna celkem rychle odešel- konkrétně odspodu začaly žloutnout a opadávat listy, i poupata nakonec zežloutla a upadla.
Přičítala jsem to přehnojení- na začátku vegetačního období jsem do půdy zapracovala čerstvé slepičince - vím, ze to byla asi chyba.
V letošním roce rostlina standardně vypučela, má nasazeno plno květů...nicméně problém se začíná opakovat - viz přiložené foto.

Zálivka je myslím dostatečná, cílená k rostlině a ke kořenům, půda je zde jilovitá. Stanoviště na jižní straně před domem - tedy plné slunce větší část dne. Vedle nasazené rostliny - konkrétně levandule- prospívá.

Prosím o jakoukoli radu, jak rostlině pomoci a prospět.

Jana Bobková

Připojený obrázek: Ibišek bahenní - žloutnutí listů
Autor: Ivan 2022-08-24 08:24:30

Jeden list je poměrně málo na bližší určení.
Když bych si to měl shrnout, je v jílovité půdě, hojně zaléván, občas i hnojen. Ten list - ani není uvedeno, ze které části rostliny je, jestli tak vypadají všechny??? - by mohl mít znaky deficitu některých živin i dalších, fyziologických problémů. Ale z jedné kostičky nedáte dohromady celou mozaiku.
Ibišek sice má rád vlhko, ale protože pochází z oblastí okolo řek, je v půdě i kyslík z pohybující se vody, dostatek živin, organická hmota v půdě. To v jílu mít nebude. Chtělo by to vylepšit mu stanoviště kvalitní zeminou s vyšším podílem organické hmoty. Také bude držet vodu, ale pustí do půdy i vzduch. Levandule si mohla najít místo pro kořeny takové, které jí vyhovuje. Má je tuhé, dřevité, větvené. Ibišek má kořeny dužnaté, měkké, do hloubky směřující. Mokro ve studeném jílu mu vadí více než občasný přísušek v kvalitní zahradní půdě. Mohlo se mu dařit zejména po vysazení, než začal pořádně kořenit do hloubky. Hojná zálivka v plném létě mu pravděpodobně ubližuje víc než by se zdálo.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 2. 2023

Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony

zobrazit další rady a tipy