Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Dubová hrabanka- míchání substrátu pro pelergonie převislé

< zpět
Autor: Handl Vladimír 2021-03-11 11:05:00

Dobrý den.
Před lety jsem v nějakém webu pěstitelů pelargonií vyčetl návod pro přípravu substrátu pro pěstování převislých pelargonií. Základní složkou byla lesní dubová hrabanka. Roky jsem návod používal. Potom jsem přešel na průmyslové substráty. Rád bych se k dubové hrabance vrátil. Může někdo poradit jak ji namíchat či dat odkaz na nějaký web?
Děkuji

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2021-03-12 07:30:28

Nemám představu, co je to dubová hrabanka z lesa. To by v podstatě byla směs jehličí a trochy dubového listí.
Jestli jde o rozložené listí převážně dubu, pak by to byla listovka.
Ale k míchání. Listovka je něco, co může nahradit organickou hmotu, tedy rašelinu. Na pelargonie by bylo dobré dát tak 1/2 této hmoty a 1/2 živného kompostu. Tedy kompostu z hnoje a zahradního odpadu. A začít hnojit tak za pět neděl.
Dá se míchat i listovka s ornicí, s tím, že prakticky za dva týdny začnete hnojit tím, co je doporučeno k muškátům. Lze přihodit i lžíci rohoviny na truhlík.
Postaru by to bylo i trochu jinak. Ta listovka by se promíchala s kompostem, zalila párkrát za sezonu slepičinami nebo močůvkou a sázelo by se do ní až příští rok na jaře.
Ty kombinace výše by měly také nějaký čas ležet, alespoň měsíc. Popřípadě je ještě můžeme jednou přehodit. Aby se dobře promíchaly a rozjel se v nich život.
Můžete sázet i do prakticky čisté listovky s příměsí rohoviny, nějaké těžší zeminy, ornice a na hnojení dát třeba Osmocote (na šest měsíců).
No a pokud chcete studovat jak postaru a přesto výborně, hledejte Zahradnické květinářství od Vaňka, tuším, že z roku 1947 nebo 1949.
No a na dno truhlíku by se dávaly kousky suchého kravince. U každé předešlé směsi.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy