Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Zimování chryzantém

< zpět
Autor: Stanislava 2012-12-30 08:10:58

Dobrý den, jsem tu nová, a potřebovala bych poradit.
Letos na podzim jsem měla chryzantemy ze supermarketu, nechala jsem je podle návodu)přejít mrazem(omrzly jim květy) a následně jsem je dala na chodbu domu na schody, kde mam teplotu asi kolem 10 stupňů.
Vršky krásně oschly, tak jsem je před Vánocema ostříhala na výšku kolem 10 cm s tím, že budou zimovat a spát. A jen tak občas zalila.
Jenže ony si pustily výhony s listy, takové chudinkovaté, asi 5 - 10 cm dlouhé, světle zelené a poměrně křehké.
Mám jich 5 květníků.
A teď, přes noc, ty olistěné výhony zvadly. Jakoby ta kytka přes noc umřela.
Co mám s nima dělat, aby mi přežily do jara?

Autor: Miloš Kožešník, správce webu 2013-01-04 21:00:32

Dobrý den,
Většina dnes běžně prodávaných chryzantém nemá plnou mrazuvzdornost, aby se daly bez rizika vysadit do zahrady. Vámi popisovaný způsob je jednou možností, snad jen s tím, že to přemrznutí není potřeba. Dokonce se obávám, že nyní po opětovném probuzení rostliny nepřežijí díky houbovýcm chorobám, kterými při tomto způsobu přezimování trpí. Dopořučuji navštívit stránky našich SZO Chryztéma, sami na svých stránkách popisují pár zkušeností.
Obvyklý způsob počítá s přezimováním rosliny matky v chladném prostoru s velmi mírnou ale pravidelnou zálivkou a následným řízkováním nových výhonů začátkem března, k tomu se přezimovaná rostlina přenese asi měsíc předem do teplejšího místa s dostatkem světla, stává se že matečná rostlina následně uhyne.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy