Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

levandule

< zpět
Autor: Carl 2022-05-25 23:47:33

Dobrý den,
na Velikonočních trzích jsem zakoupil několik levandulí v květináči. Koncem května jsem měl v plánu je vysadit na zahrádce. Bohužel, mi začaly postupné usychat. Levandule patří mezi nenáročné rostliny na živiny, pravidelně jsem je zaléval.
Kde jsem udělal chybu?
dekuji

Autor: SPCH 2022-05-26 08:32:12

Carl, nejspíš jste je ulil.

Autor: Carl 2022-07-14 11:40:40

Provedl jsem druhý pokus a tentokrát jsem zakoupené levandule hned zasadil. Zalil jsem je. Bohužel za 4 dny uschnuly.
Když levandule zasadím, jak se o ne starat? Jak často zalívat? Zkusím to ještě jednou, jinak to vzdávám...
děkuji

Autor: SPCH 2022-07-14 12:51:30

Carl, doplňte, prosím dotaz o následující údaje: kde jste své rostliny koupil-např.v zahradnictví, byly tam na sluníčku, nebo pod střechou, v hyper-super, přes internet se zásilkou, jak byly velké-nahoře i koř.bal, ten bal jste nechal kompaktní, nebo jste jej částečně, či zcela rozrušil, původní zeminu jste nechal všechnu, nebo jste ji částečně, či zcela nahradil novou a jakou, kam jste je zasadil-na plné sluníčko, nebo do toulavého, či úplného stínu, zda jste je před sluníčkem alespoň na několik dnů po zasazení ochránil-např. bílou netkanou textilií...?

Autor: Carl 2022-07-14 13:27:19

Zakoupil jsem u trhovce ve stánku, byly v květináči. Když jsem je zasazoval, tak jsem je vytahl z květináče i se zeminou a zasadil. Původní levandule mám na \"skalce\", tak jsem je dal k nim a svítí tam slunce skoro celý den. Nezakrýval jsem je. Velké byly asi 30cm. Použil jsem zeminu na skalce + všechnu z balu.
Takež jsem je měl zakrýt bílou textilií? A zalívat každý den nebo jak často?

Autor: SPCH 2022-07-14 15:35:05

Carl, prohřáté kameny způsobují velký výpar, v součtu se slunečním žárem nemá stresovaná sazenice velkou šanci na dobrý restart. Nakrytí bílou netkou nebo jiný způsob přistínění+ zálivka dle momentálních místních podmínek a částečné rozvolnění koř.balu jsou cestou k úspěchu.

Autor: Carl 2022-07-14 16:58:21

A zalévat mohu každý den? řekněme večer. Rozvolnění kořenového obalu je přesneji co?dekuji

Autor: SPCH 2022-07-14 18:03:09

Carl, snad Vám se zálivkou občas pomůže i déšť. Už etablovaná levandule je dosti suchomilná, ale Vaše popsané podmínky a speciální situace-období po výsadbě je na způsob a množství vláhy náročnější. I v tomto ohledu je vlastní zkušenost k nezaplacení, nenahraditelná sebelepší radou z klávesnice. Rozvolnění koř.balu: většině kontejnerovaně zapěstovaných rostlin k úspěšnému ujmutí na novém stanovišti pomůže, když kompaktní bal-tj. zemina a kořeny jsou mechanicky částečně rozvolněné-lépe se pak seznámí s půdou, do které je sázíte, zároveň jim zůstává něco známého z dřívějšího období. Reálně, fyzicky se to dělá tak, že vyndáte rostlinu s balem z květníku-pěstební nádobky a lehce tou spodní části poklepete dokola kolem o desku stolu, či položením na bok sázecí lopatkou poklepete na bal a podobně. Taky je dobré rostlinu v květníku před výsadbou zalít, nespoléhat na zálivku až po...

Autor: Carl 2022-07-16 01:00:15

Jak dlouho je mám mít pod textilií? Jak často je zalévat? Budou pod textilií, tak s ek nim dešt nedostane.dekuji

Autor: SPCH 2022-07-16 20:13:44

Carl, většinou stačí 5 až 7dnů-to závisí na kondici sazenic a počasí v té době. Potřeba zálivky je v případě nakrytí menší-je nižší odpar, ale při trvalejším dešti se něco vody skrz látku k rostlině dostane. Úspěšně používám i bílé a žluté plastové kbelíky-těmi klopím nejčastěji mladé sazenice tykví, okurek, řízkovance rajčat...

Autor: Carl 2022-07-16 22:06:18

Děkuji za rady. Ted jsem narazil zase na problém, že nejsou sazenice za dobrou cenu :-). I tak díky

Autor: SPCH 2022-07-17 06:55:48

Carl, píšete, že už nějaké původní rostliny na skalce máte-ty asi jsou s místem sžité, pak by snad bylo nejlepší namnožit je-oddělením části keříku, nebo nařízkováním.

Autor: Carl 2022-07-17 20:55:33

Ano, ty původní mají min. 5 let. Jsou to velké trsy. Mám obavu, abch je nepoškodil. Poradíte, jak je namnožit oddelením části keře nebo je lepší řízkování?

Autor: SPCH 2022-07-18 09:14:27

Carl, fotky by více napověděly-jestli jsou starší keříky v místě přechodu mezi půdou a nadzemní oblastí založené na jednom kmínku, bude v tom případě lepší z takové rostliny odebrat řízky. Jestli je kmínků víc, tak zkusíte obhrábnout zeminu a po zjištění , že část uvažovaná k odebrání má své kořeny a ponechané zbydou kořeny také, tak pomocí vhodného nářadí-rýče, pákových nůžek či pilky provedete odběr, následnou výsadbu.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 2. 2023

Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony

zobrazit další rady a tipy