Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Ocimum Sanctum - Bazalka posvátná

< zpět
Autor: AM 2007-09-13 21:59:10

Poraďte prosím, kde lze tuto rostlinu zakoupit. Děkuji. dancedo@email.cz

Autor: Ivana Kožešníková, ústředí ČZS 2007-09-14 10:15:31

Ptejte se u firmy Botanicus Ostrá u Lysé nad Labem.

Vrátili jsme se ze Zahrady Čech v Litoměřicích, která je právě nyní ve dnech 14. - 22. 9. Je zde nabízena ke koupi v pavilonu G - Zahrádkáře, bazalka afriká - Ocimum kilimandscharicum ´AFRICAN BLUE´. O. sanctum - b. posvátná pochází z Thajska, kde se pěstuje kolem buddhistických klášterů (spolu s pálivými papričkami se používá ke kořenění kuřecího, vepřového nebo hovězího masa). Obě bazalky jsou vytrvalé.
Pravděpodobně sháníte druh pro znalce, neboť se jedná o bazalky s výjimečnými vůněmi, ve svých domovinách patří (b. posvátná) mezi uctívané a bohům zasvěcené rostliny. Před několika lety se v českém sortimentu odrůd bazalky objevila odrůda ´BLUE SPICE´. Bude řazena spíše mezi jednoleté, ale i ty jsou schopné - hlavně nízké a kompaktní odrůdy, za určitých podmínek u nás přezimovat (zimní zahrady, za oknem, chladnější světlá chodba..), pokud je nenecháte vykvést a vytvořit semena . BLUE SPICE znamená v doslovném překladu Modrá vůně - je výrazná s nádechem skořice, hřebíčku a vanilky. Lístky této vanilky jsou výtečné do čajů, vůně může připomínat až teplo svařeného vína. Více informací o těchto druzích v Rukověti Zahrádkáře 2003 (lze ji stáhnout z našich web. stránek) na str. 6 článek bazalky na zahrádku - autor ing, Peter Gajdoštín, SEMO s.r.o.

Autor: Ivan Dvořák 2007-09-17 20:44:01

Dobrý večer,
Jestli o ní psal ing. Gajdoštín, určitě ji má Semo v nabídce, nebo je dostupná přes tuto adresu. Zjara ji seženete i jako sazenici, nevím odkud jste, ale když ještě teď projdete některou botanickou zahradu v ČR, budou ji mít nejspíše v oddělení bylinek, koření či vonných rostlin. O.sanctum je opravdu výrazně vonná, někomu až nepříjemně, když jsme ji pěstovali před 15-20 lety, nebyly tyto vysoké rostliny (od 0,5m) ještě v obecném povědomí tak jako červenolisté a nízké odrůdy obyčejné bazalky. Také ji můžete objevit pod jménem Tulsí. Pod tímto jménem přichází z Indie i sušená, dováží se i jako vonný olej, čistá esence. Opravdu se dá pěstovat v bezmrazé místnosti jako trvalka, ale myslím, že je lepší ji z vlastní sklizně semen vždy na jaře přemnožit. Pokud ji někdo bude mít a sklízí ji, zaštipuje, můžete z ní vzít řízky. Zakoření vcelku v pohodě.

Autor: Farniková vitakona@volny.cz 2007-10-24 21:32:44

Dobrý den,
V září t.r. jsem si koupila Bazalku Tulsí. Aklimatizovala se dobře, začala pouštět
nové květy, ale teď poslední 3-4 dny začíná očividně chřadnout.
Jsem ráda, že ji mám a nechci o ní přijít. Minulý týden jsem
ji trochu přihnojila a zatím ji zalévám normálně a to vše proto,
že pouštěla nové květy, ale nyní vadne ...
Prosím máte ve svých službách poradnu na správné pěstování
Předem děkuji za odpověď, pokud bude rychlá , budu velmi ráda.

Autor: Ivan Dvořák 2007-10-25 09:37:39

Nevím jestli chřadne (vadne?) od špiček, nebo celá. Nabyla venku a teď vevnitř? Netopíte víc? Pak by stačilo ji dát do chladnějšího místa, popř. ošetřit nějakým olejovým přípravkem na list. I když kvete, ořízl bych ji a špičky s odštípnutými květy zkusil zakořenit v písku, v perlitu nebo ve směsi perlitu a písku, perlitu a rašeliny. Nádobu, ve které řízky budou, dejte nad topení na parapet, ať má spodní teplo, můžete ji přikrýt děrovaným sáčkem z mikrotenu, "igelitu".
Máte "digi" fotoaparát? Pokud jsem se netrefil do typu chřadnutí, pošlete foto na adresu odbornici@zahradkari.cz nebo na okenkodozahrad@seznam.cz
Vyklepněte ji z nádoby ve které je - má bílé špičky kořenů? Pokud ne, zkusil bych Previcur na zálivku i postřik. Lehce odhrábněte zem z okolí kořenového krčku, není tam hnědá kvrna, která se jakoby propadá? I to by nejspíše mohl vyřešit Previcur.
Není na ní sviluška nebo nějaká viditelná choroba? Listy zasychají?? - od okrajů, veprostřed?

Autor: Ivana Kožešníková - ústředí ČZS 2007-10-25 11:02:08

Vážená paní Farníková, bazalky jsou v našich podmínkách řazeny obecně k velmi teplomilným a choulostivým rostlinám. Předchozí diskuse rozvířená kolem bazalky horské a posvátné se ale může týkat i té Vaší, tedy bazalky ,Tulsí´, neboť i ta je zahrnuta do skupiny tzv. bazalky svaté - posvátné. Tulsí údajně pochází z Indie, kde roste až do nadmořských výšek 1 800 m. n. m., z toho by se mohlo usuzovat přeci jenom na lepší přizpůsobivost větším výkyvům teploty. Bude mít vyšší nároky na světlo při přezimování a jedná se nejspíše o druh vytrvalý, proto zkuste přeřízkování jak píše pan ing. Dvořák. V každém případě ošetřete Previcurem.

Obecně největším problémem u bazalek jsou skutečně houbové choroby typu padání - uhnívání i větších, již urostlých rostlin. Za déle trvajícího vlhkého počasí rostliny hynou z důvodu napadení plísněmi a houb. chorobami (prohlédněte kořenový krček, jak popisuje pan Dvořák). Je proto nutná velmi opatrná zálivka a lépe zalévat jen v poledne, nikdy ne večer. Uvádí se i ochrana před poledním spalujícím sluncem a přílišným větrem. Použitý substrát pro pěstování musí být dobře propustný - přidat písek a nezapomenout na drenáž.
Mohlo se zdát, že se rostlina dobře adaptovala, ale nastalo podzimní počasí a možná výkyv teplot byl při změně pěstitelských podmínek příliš velký - čemuž by nasvědčovalo sprchávání květů, a zřejmě se přidal ještě další faktor - méně světla, změna vzdušné vlhkosti, půda nebo substrát, možná i zálivka atd.
Loni se mi konečně podařilo přezimovat na východním okně jednoletou bazalku pravou, používanou v kuchyni jako zelené koření (drobnolistá, keříčková, nízká a kompaktní ). Nejvíce jí svědčilo po každém mírnějším zalití, opětovné proschnutí substrátu. K zálivce byla používána výhradně převařená voda.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy