Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Skvrny na rajčatech

< zpět
Autor: Petr R. 2022-08-03 12:14:30

Dobrý den na bulharských odrůdách rajčat Balkán, Rugby a Elina se tvoří skvrny dokonce už i na zelených nezralých plodech. Ostatní české odrůdy které jsou hned vedle na jednom záhonu nic netrápí a krásně prospívají.

Připojený obrázek: Skvrny na rajčatech
Autor: Ivan Dvořák 2022-08-04 17:15:30

Podívejte se i na listy, jestli nemají podobné příznaky. Takhle nějak vypadají virové choroby na lilkovitých. Mozaika, bronzovitost. To by bylo zlé. Trhal bych a pálil, snažil se vyhnout kontaktu s ostatními rostlinami, příště přišel s vydrhnutýma rukama.

Autor: Petr R. 2022-08-06 18:36:57

Ježíši Maria! To jste mě pěkně vyděsil. Myslel jsem jestli to nebude třeba plíseň bramborová, antrakóza nebo nekróza, ale přiznám se jelikož nejsem odborník, tak to samozřejmě nedokážu posoudit. Posílám ještě pro jistotu foto listu. Děkuji.

Připojený obrázek: Skvrny na rajčatech
Autor: Ivan Dvořák 2022-08-07 10:22:04

Jsem rád, že jste se ještě ozval. Můžete zkusit pracovníky ÚKZÚZ v okrese, uvidí to v reálu. Dobrý sem by byl pohled na celou rostlinu, celý list, ne jen na jeho část. Teď se na nebi honí mraky, tak to vyfotit když je slunce skryté. Přepošlu je dál na chytřejší ze svých zdrojů, známých.

Autor: Ivan 2022-08-11 07:16:34

Poptával jsem se a dostal odpověď s zhruba stejnými přáními:
k Vašemu dotazu - s kolegou jsme probírali příčiny a možnosti a
přestože jsou fotografie kvalitní, tak nemáme všechny informace.
Důležité by bylo znát, zda je poškození na celém plodu, nebo jen na sluncem přivrácené straně a jednostranné z důvodu přesného zobrazení příznaků. Skvrny zde mají ohraničené okraje.
Domníváme se tedy, že poškození plodů rajčat je přesto fyziologického původu a jedná se o sluneční úžeh způsobený UV zářením, v letošním roce nám do poradny také často přicházejí fotky poškozených listů i plodů různých rostlin UV zářením (nebo ozónem?). Je však divné, že napadeny jsou pouze bulharské odrůdy.

Autor: Petr R. 2022-08-12 17:26:35

Dobrý den. Posílám tedy ještě foto
při stínu. Ještě jsem chtěl dodat, že při prvním zjištění skvrnitosti jsem všechna poškozená rajčata otrhal a postříkal přípravkem Ortiva. Asi to pomohlo, protože nově dozrávající plody už touto zvláštní skvrnitostí netrpí.

Připojený obrázek: Skvrny na rajčatech

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 2. 2023

Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony

zobrazit další rady a tipy