Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Petržel a mrkev - špatné vzcházení

< zpět
Autor: Helena 2024-05-08 12:06:09

Zdravím! V posledních letech mám velkou potíž
s pěstováním mrkve a hlavně petržele. Mám na zahradě těžkou , jílovitou půdu, a tak dělám hrůbky. Letos jsem dala do hrůbků zčásti písek a zčásti starý (možná desítky let) rozpadlý hnůj. Přikryla netkanou textilií. Po více jak měsíci jsem textilii odkryla a zjistila, že hrůbky jsou plné plevelů. Snažím se je vyplít a hledat (téměř pod lupou) vzešlé rostlinky. Je jich velice málo a s pletím ještě vyhodím nevzešlé anebo málo vzešlé rostlinky. Takto to mívám v posledních letech pokaždé! Letos se jedná o mrkev Tena a petržel Orbis. Už nevím, co s tím.... Děkuji za rady!

Autor: Jana 2024-05-09 00:38:41

Dobrý den, nevím jak často a jak vydatně jste výsevy zalévala. Petržel i mrkev klíčí dlouho, opravdu to trvá. Mne se pro výsev mrkve, petržele, hladkolisté petrželky, ale i výsadbu rajčat, paprik, okurek, celeru atd osvědčil hydrogel. Mrkev, petržel, ale když je sucho, tak v podstatě i ředkvičky seju do lůžka z hydrogelu. Tj řádek pro výsev prosypu hydrogelem, a na něj vyseju petržel. Dělám to posledních několik let, protože jinak jsem vysévela petržel opakovaně. Vloni bylo takové sucho, že jsem ho nedávala jen pod šalotku, i výsev špenátu v létě šel do hydrogelu. Ano, stojí to peníze, ale hydrogel je přírodní látka, v půdě vydrží několik let a stojí mi to za to. Na zahradě jsem o víkendech, v parném létě stihnu zalít ještě 1x v týdnu.
maličké semenáčky také chutnají slimákům, jestli jste nepodnikla preventivní opatření, je možné, že slimáci hodovali na semenáčcích pod textilií v klidu bez vyrušování.

Autor: SPCH 2024-05-09 11:50:09

Dámy, postupuju takto: do řádků s petrželí a mrkví přidám co 10cm po dvou semínkách ředkvičky, min.co 2dny důkladně zaleju. Po vzejití ředkvičky-cca do týdne od výsevu, zalévám 2 krát týdně-i podle přírodních srážek a jednou týdně mělce okopu. Ředkvičky narostou, sklízím je a v mezidobí kořenovky krásně raší a rostou.

Autor: Jana 2024-05-09 14:31:28

dobrý den, pane SPCH, ano, ale já jsem víkendový zahradník. Takže jsem se přizpůsobila jinak, zálivku co dva dny prostě nezařídím. jsem na žulovém podloží, ředkvičky mezi mrkev a petržel dávám také, podle toho jestli je po dřečpících nebo před nimi. pěstuju i fialovou mrkev a ta se vysévá později, až nejsou nízké teploty a tam už pak občas číhá dřepčík. místní zemědělec seje hlavně řepku:-(

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2024-05-10 11:43:15

Dřepčíci milují hořčici. Když ji vysejete někde v zahradě, bude dřepčík tam. A tu hořčici nebudete jíst... jen dřepčík.

Autor: Jana 2024-05-10 15:34:20

pane Dvořáku, děkuji
o víkendu přichystám dřepčíkům bufet a budu jim dosévat

Autor: Hanka 2024-05-13 14:53:14

Paní Heleno, chápu vás jsem v podobné situaci, také těžší jílovka, víkendový zahradník. Z mrkví pěstuji Chamare, Aron-obě konické, z petržele Konika a Orbis. Loni jsem dělala dlouhé hrůbky a stejně nedokázala uzalévat. Letos mám 2 kratší široké \"rakve\"a boky vyztužila prkny a budu zalévat podmokem. Výsev jsem lehce procukrovala hydrogelem, signální ředkvičky si také počkaly až na pořádný déšt před 10 dni. Před tím od února zapršelo pouze málo 2x. Malé mrkvičky jako zenovou meditaci pleju v chirurgických rukavicích. Rozhodla jsem se,že tohle bude můj poslední pokus, pokud i toto selže tak na mrkev a petržel kašlu a holt koupím od zemědělcea uvolněné místo využiju na to co mi naroste. Třeba celery dokážu napěstovat 600-800g, řepu pokud ji neožere srnec též. Držme si palce

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2024-05-15 07:45:05

Paní Hanko, když dáváte hydrogel, je třeba ho pořádně zalít a spíše ho dostat nějaký ten centimetr do hloubky. Když je
na povrchu stáhne do sebe rosu i nějaké ty přepršky a nepustí je do země. Stalo se mi, že jsem taky cukroval a lehce zahrábl, no a pocukrované čerstvě vysazené celery vadly. Zkoušel jsem to jako pokus, dával hydrogel pod každý druhý. Takže zvadl každý pocukrovaný. No a po pořádném zalití se to do druhého dne srovnalo. Pod mrkev dobrý, ale musí se - podle mého - nacucat vodou před setím

Autor: Hanka 2024-05-16 22:46:32

Děkuji, pane Dvořáku, špatně jsem to napsala, máte pravdu hydrogel je ve vrstvě zeminy a semínka mrkev až v té další i s celerem jsem udělala stejnou zkušenost jako vy.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 7. 2024

Průklest třešně: letní výchovný řez, nebo jarní zmlazení?

Třešně nevyžadují velký a pravidelný řez, ale je dobré držet jejich tvar nižší, abychom neměli problémy se sklizní. Jejich korunky jsou řidší a plodí na dvouletém a starším dřevě z tzv. kyticových pupenů.

zobrazit další rady a tipy