Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

zkušenost s pěstováním ředkve odrůda Read meat.

< zpět
Autor: Jana 2022-09-01 15:12:09

dobrý den, chci se zeptat ostatních na zkušenost s pěstováním ředkve odrůda Read Meat. Pěstuji ji cca 8 let a poslední roky roste mizerně. Pomaleji klíčí, rostliny jsou menší a bulvičky jsou max 2-3 cm, když narostou. V tu samou dobu vysévám černou ředkev, odrůda Panter a Kulatá černá, o stejné firmy jako je Read meat. černá ředkev roste rychleji, dělá pěkné bulvy, usklaněná v písku vydrží až do prázdnin. Cca 3 roky dělám pokus, že Read Meat vyseju pár řádků na stejný záhon jako ředkev, do stejných podmínek a i tam je vidět, je propastný rozdíl:-( Máte prosím někdo podobnou zkušenost?
Vím, že se nabízí možnost se na odrůdu vybodnout, ale dřív rostla nádherně, dělala pěkné bulvy, dala se uskladnit a teď bída.

Doufám v Ing Dvořáka, že ji pěstuje. Vím, že pěstuje kde co:-) Ocením postřehy od všech, výrobce osiva říká, že je vše v pořádku a problém je u pěstitele.

Autor: Ivan Dvořák 2022-09-02 07:34:21

Paní Jano, děkuji za důvěru. Určitě jsem nezkoušel všechno, ani v rámci své zahrady, ani té botanické, kterou jsem více jak desetiletí spravoval. Třeba k ačokče jsem se nechal doslova ukecat až letos. Ale k té ředkvi. Měl jsem tu odrůdu na záhoně dva roky a už jí pár let nemám. Abych řekl pravdu, nepřesvědčila mě, ne tolik, pokud jde o růst, a nějak moc se mi jí nechtělo ani jíst. Možná se svářečskými brýlemi, ta barva mi moc neseděla. Jako u brambor. Ty barevné jsou chutné, jedlé, ale prostě jsem spíše staromilec. Na focení a výstavy ano, na jídlo moc ne. Pěstuji bílé kulaté a jsem s nimi o mnoho více spokojený. Potíž může být v té odrůdě, v její přizpůsobivosti, schopnosti růst třeba i ne ve skvělých podmínkách. Když byla v daném místě poprvé, líbilo se jí, vybrala co jí chutnalo, podruhé už to tam nemusela najít.
Černá (a bílá evropská) ředkev je k prostředí podstatně méně vnímavější, je odolnější suchu, dokáže si lépe brát ze země živiny. Je tu více doma.
Nevím jednak na jakých půdách a též jak hospodaříte, jestli jste zastáncem výhradně organického hnojení nebo ne, zkusil bych jestli by nepomohla Perlka před setím, doplnění stopových prvků, které by mohly v půdě chybět. Takže pro někoho hnojivo Cererit original nebo něco z řady Wuxal a další, pro \"organiky\" kostní moučka, masokostní moučka, krevní moučka či krevní šrot do kompostu. Nebo hnůj z daleka. Ty černé mohou být k množství živin a stopových prvků mnohem tolerantnější, stejně tak i k tomu, za jakou dobu se vrací na stejné místo. Mohlo by to být potvrzení Liebigova zákona v praxi.

Autor: Jana 2022-09-07 10:44:26

Pane Dvořáku,
moc děkuji za ochotu a postřehy. Mně u Read metu první roky nadchla chuť a i vzhled, na tenké plátky krájená, případně půlměsíčky v salátu byla krásná a velmi chutná a založena v písku ve sklepě vydržela dojara. Letošní výsevy se opět potácí v řádcích, takže dám na vaši radu a smířím se s neúspěchem. Zůstanu u černé ředkve, která klíčí ochotně a roste pěkně a v písku vydrží až do léta, pokud se nespotřebuje dřív.
Místo Read meatu nasadím Acord nebo jiné bílé kulaté ředkve, jestli jsou v nabídce, snad budou mít také delší skladovatelnost. V chutí jsou velmi dobré a rostou pěkné, žádné mátohy jako barevná sestra. Možná přidám na zkoušku pár špičatých japonských typů.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 2. 2023

Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony

zobrazit další rady a tipy