Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

A co křen a zázvor?

< zpět
Autor: Hana D. 2007-11-15 02:16:08

Zdravím!
Prosím, máte někdo zkušenosti s pěstováním zázvoru? Co se týká křenu, zajímalo by mne, jestli je ho možné použít jako obklad při "houserovi".
Jak je možné, že křen, ačkoliv se nehnojí (nebo ano?), roste velmi intenzivně a zdravě, má přesto tolik "čpavosti" na talíři, síly a nezničitelnosti
(myslím při dloholetém pěstování na jednom místě a dobývání). Pěstuje se stále stejně, nebo jsou nějaké novinky? Děkuji za odpověď.

Autor: Ivan Dvořák 2007-11-15 15:25:14

Zázvor se dá pěstovat docela dobře. Stačí koupit narašený kousek a zasadit ho. Vypadá trochu jako malá kukuřice, pokud má stálé teploty okolo 20 °C, vyšší vzdušnou vlhkost a dostatek světla, roste a rozrůstá se celoročně (skleník, zimní zahrada). Při snížení teplot, v bytě s ústředním topením v zimě mívá pauzu, kdy "shodí" listy, nadzemní část uschne. Asi se za čas znovu probudí, ale já jsem ho nikdy v zimě doma nedržel, mám jen květiny, které snesou chlad - zimuji je v ložnici, bez topení.
Křen obsahuje silice, glykosidy, které nemají základ v makroprvcích (například hořčičnou silici, sinigrin,...), potřebují jen trochu síry. Patří do čeledi brukvovitých, tam je hodně "ostrých" rostlin. Na pěstitelských plochách se hnojit musí, aby byl jemný, ne moc dřevnatý. Pokud ho nehnojíte, neroste a kořen je tvrdý jako kus dřeva. Ten "náš", český, pokud se sežene, je ostřejší než křen dovážený z teplejších krajů - vlastní zkušenost, zkušenost hospodských, kteří brali křen z prodejny, kde jsem pracoval. Zpravidla se dělají řízky z tenkých postranních kořínků (2 cm silné, 20 cm dlouhé), které se vodorovně vysadí do hloubky 10 cm, na 2-3-4 roky. Na kořenech se nechává jen jeden - vrcholový pupen. Nad řízek má přijít kvalitní, živná zem, kompost. Při sklizni se odřezávají boční kořínky, které se znovu sázejí.
Nevím, jestli je na Vašeho housera důležité místní prokrvení a "prohřátí". To se dá dosáhnout i jinými prostředky. křen se tradičně používal zejména na revma. Placka (nastrouhaný křen s octem nebo s moukou může způsobit i problémy - silice dráždí kůži, u někoho mohou vyvolat i tvorbu puchýřů.

Autor: Hana D. 2007-11-18 23:16:30

Zdravím a děkuji Vám, pane Dvořáku, je to opravdu radost číst Vaše odpovědi. S křenem to zkusím podle Vašeho popisu, ale podmínky pro pěstování zázvoru nemáme. Ještě mne zajímá (ale na to nemusíte odpovídat), jestli Vás také překvapí každý rok na zahradě něco jiného - úspěch i neúspěch? Tak si někdy říkám, že ač se snažím sebevíc, čtu literaturu apod., že např.mrkev jsme měli nejlepší první rok .., dále čím víc kypřím a vylepšuji zem, tím víc myší bydlí u nás na záhonech, kompost máme tak skvělý, že rajčata, která pěstuji ve velkém truhlíku u zdi a pod stříškou, letos úplně zašla, protože jsem jim v kompostu dodala stovky malých žravých žížalek (minulé roky jsem byla naopak příjemně překvapená zdravými nádhernými rostlinami) a tak je to se vším. Dějí se vám také takové věci?Mějte se hezky!

Autor: Ivan Dvořák 2007-11-19 19:10:02

Příroda Vás ukolébá úspěchem a pak s radostí vypeče. Taky se mi občas nedaří, ale protože beru zahradu jako kus přírody a jako zábavu, moc si to neberu. I když jsem měl ještě v červnu solidní úrodu jablek na stromě a v září jen šest jablek, i když mi vylezlo jen pár tulipánů, protože ostatní myši sežraly, v létě mi odešly krásné hledíky. Ale měl jsem radost z jiřin (to je za ty hledíky) a z úrody brambor (ta vyvážila malou sklizeň jablek). Rybízu bylo dost pro nás i pro ptáky, angreštu taky. Kosi mi nenechali ani kuličku vína, ani jednu višeň. Příští rok se možná budu nějak bránit. Nebo budu mít radost, že mě dokázali obelhat a víno oberou, i když jsem ho zabalil do sítě - zase špatně.
Na poli bych si to jako agronom dovolit nemohl. Tam má opravdu člověk strach co přijde. Ale agronoma už nedělám.
Pokuste se najít něco o zahrádkaření z první republiky. Tehdy se píšící zahradníci nestyděli napsat, že se jim něco nezdařilo a proč tomu tak bylo. Ty současné překlady z němčiny a angličtiny jásají nad zdary, ostatní opomíjejí. Víte, že mám doma knihu o zahradě od Dadáka? Od toho, co uměl tak dobře pražit kávu.

Autor: Miloš 2010-11-11 11:00:41

Prosim zda mně může někdo vysvětlit proč se ztratil křen který rostl jako plevel na skládkách u plotů atd byl napaden chorobou nebo škůdcem? Předem děkuji Miloš.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy