Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Bílá ředkev-vyžraná

< zpět
Autor: Eva Holečková 2011-08-22 13:22:39

Ničím neošetřená bílá ředkev vyrostla do normálních rozměrů, listy bohaté a zdravé, ředkev zvenku zdravá, uvnitř úplně dutá, zčernalá, bez známek škůdce. Nepřipadá mi, že by z vnitřku něco vylezlo, co ředkev takto zlikvidovalo. Prosím o radu pro příští rok.

Autor: Miroslav Šmoranc,ČZS 2011-11-01 10:13:20

Vážená paní Evo,
nejspíše se jedná o černání kořenů ředkve. Původcem černání je houba Aphanomyces raphani. Nejvíce jsou postihovány kořeny a bulvy v místech přechodu z půdy na zem, kde dochází k zaškrcování a deformacím kořenů a k praskání a černání pletiv bulev. V některých případech dochází i k černání a trouchnivění vnitřních pletiv bulev a to často i bez vnějších příznaků. Do rostliny se patogen dostává zejména po mechanickém poškození nebo po poškození živočišnými škůdci. Základem ochrany jsou preventivní opatření, zejména dodržení zásad střídání plodin. Ředkev by se neměla pěstovat na stejném pozemek dříve jak za 4 roky ( to platí i o ředkvičkách a plevelné ředkvi ohnici jsou také hostitelem pro houbu Aphanomyces raphani ) . Nepěstovat ředkev na vlhkých zamokřených těžkých půdách, nepřehánět to se závlahou a hnojením dusíkem. Přeji pěkný den.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy