Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Čínská pažitka

< zpět
Autor: Radka 2010-07-17 22:24:26

Koupila jsem si semínka čínské pažitky a chci ji zkusit pěstovat. Jelikož jsem zahrádkářka začátečnice, tak bych byla moc ráda za jakoukoliv vaši zkušenost a radu. Prý je moc dobrá a hlavně nenáročná na pěstování!!!
Kdo z vás ji pěstuje, prosím, napište mi, na co si mám dát pozor, kam ji zasít, co má ráda a co ne!!!
Předem děkuji za odpovědi!!!

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-07-19 09:26:18

Čínská pažitka - Allium tuberosum nebo také A. odorum, se začíná v poslední době u nás rozšiřovat. Jelikož ve svých pěstitelských nárocích patří mezi poměrně nenáročné cibulové zeleniny a navíc je hezká v době květu, má všechny předpoklady pro rozšíření našeho sortimentu užitkových rostlin.

Nepatří mezi choulostivé druhy, v našich podmínkách je dostatečně mrazuvzdorná. Přednost dává půdám lehčím, propustnějším, na půdách s těžší jílovitou a hlavně zamokřenou půdou, více trpí chorobami a snadněji vymrzá. Slunné stanoviště pak u rostliny podporuje výraznější tvorbu vonných siličnatých složek, i když je u ní uváděna tolerantnost k polo-stinnému stanovišti. Hnojení je obdobné jako pro pažitku a hlavně nezapomínáme na důležitou síru (S) v hnojivech. Chlévský hnůj nepoužíváme, pokud chceme přidat organická hnojiva, pak je možný jen dokonale rozložený kompost a to v napodzim.
Na závlahu není zvláště náročná, ale je nutná dostatečná zálivka při déle trvajícím suchu. Pravidelná je potřeba vody také u výsevů a mladých, nebo přesazovaných rostlin.
Možné je u ní při pěstování vybělování celých trsů rostlin, kdy je pak podstatně jemnější chuti. Dá se velice dobře pěstovat v bytových podmínkách přirychlováním během zimního období - jako u naší pažitky.
Doporučuje se u ní pravidelné seřezávání, protože jen tak trsy dobře zhoustnou. Jemnější chuť má také po přejití mrazíkem. Sklízí se po celou vegetační sezonu až do pozdního podzimu a po každé sklizni je dobré nechat rostliny regenerovat.

Čínská pažitka je bohatá na vitamín C, provitamin A, obsahuje celou řadu fytoncidních protizánětlivých látek a dalších organizmu prospěšných složek. Podporuje dobrou funkci trávicí soustavy a chuť k jídlu.

Článek v úplném znění s dalšími doplňujícími informacemi najdete v časopise Zahrádkář 9 /2009 - Čínská pažitka, autora Roberta Pokludy. Časopis lze získat i bez předplatného v redakci - viz web.

Autor: tak 2012-05-07 17:59:47

to jste jí teda pomohla, pani! Ale kam sázet, jak, kdy atd..

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy