Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Postřik vinné révy

< zpět
Autor: Leo 2011-05-31 12:18:14

Jsem začínající malopěstitel vinné révy a rád bych věděl kdy a jaké postřiky na révu použít. Především se mi jedná o plísně a padlí. Loni jsem aplikoval Kuprikol 50, ale nevím kdy a v jakých intervalech třeba tento postřik používat. Letos by mohla být první úroda a chtěl bych z ní něco mít.

Autor: Miroslav Šmoranc,ČZS 2011-11-10 17:38:57

Vážený Leo,
první postřik révy vinné je možno provést již v březnu když teploty ve stínu dosahují 10-12°C a to Sulkou. I když se již nevyrábí tak se ještě dá sehnat. Koncentrace postřiku 5-7% a je důležité révový keř doslova omýt. Po postřiku nesmí 4 hodiny pršet, postřik musí dokonale zaschnout. Tento postřik likviduje padlí a roztoče na révě. Další postřik se doporučuje ve fázi 5 až šesti listů např. přípravky Kumulus WG, Sulikol K - sirné přípravky, nebo Hattrick, Punch 40 WP, Punch 10 EW, Rubigan 12 EC, Discus a další, tyto postřiky jsou předevší proti padlí. Ve fázi konce kvetení provedeme další ochranu proti peronospoře, padlí, černé skvrnitosti a spále. Přípravky: Verita, Falcon 460 EC, Aliette Bordeaux. Ve fázi po odkvětu provedeme postřik: Falcon 460 EC, Aliette Bordeaux. Fáze bobule velikosti hrachu, postřik: Zato 50 WG + Melodi combi 65,3 WG. Fáze uzavírání hroznů Zato 50 WG + Melodi combi 65,3 WG. Fáze zaměkání hroznů možno použít Teldor 500 SC proti šedé hnilobě. Toto je opravdu hrubý náčrt, ochrana révy vinné je složitá a je třeba neustále sledovat počasí. V období kdy je slunečné pěkné počasí ochranu omezujeme. Např. pro šíření padlí platí, že největší riziko napadení hrozí při přeháňkovém počasí, rosy a mlhy ho také podporují - zvyšují vlhkost vzduchu. Šíření omezují trvalé deště ( konídíe ve vodě neklíčí), nízké teploty a dlouhé a suché období, kdy klesá relativní vlhkost vzduchu pod. 45%. Nedílnou součástí ochrany jsou preventivní agrotechnická opatření. Především výběr vhodného stanoviště, optimální organizace porostu, způsob vedení keře, úplné a včasné provádění zelených prací a optimální výživa. Všechna opatření, která zajišťují vzdušnost porostu a rychlejší osychání révového keře, zvyšují jeho odolnost a snižují nebezpečí infekce. Téma ochrany révy vinné je značně rozsáhlé, doporučují zakoupit odbornou literaturu, nebo navštívit webové stránky ČZS, konkrétně internetové vydání Metodika ochrany rostlin (http://www.zahradkari.cz/metodiky). Přeji pěkný den.

Autor: Růžičková Libuše 2014-02-19 21:49:33

Též se zajímám jak pěstovat révu.Založila jsem si malý vinohrádek o 36 hlavách, které jsem si sama vypěstovala s darovaných roubů a které se ujmuly.Révu mám již 8 let už jsem měla i slušnou úrodu pro vlastní spotřebu rodiny, až na loňský a předloňský rok.předloni mi na jaře pomrzla,ale přesto se vzpamatovala.Loni vypadala úroda slibně,ale pak byly hrozny napadeny plísní a padlím. Přesto,že jsem prováděla postřik moc to nepomohlo.Poraďte mi čím přihnojovat.Vždy na podzim k révě přihazuji koňský hnůj a na jaře přidávám trochu síranu draselného.Jsem samouk a o révu se snažím starat co nejvíc.Děkuji. Jsme ve výšce 440m nad mořem.

Autor: vlasta 2014-07-17 21:58:10

Jaké jsou nejucinejsi postriky proti padli revovemu

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-07-28 09:30:29

V tuto dobu jsou to přípravky ze skupiny systémových. Účinkují tak, že proniknou do pletiv a dokážou i zastavit začínající napadení, chrání několik dnů i nově přirůstající pletiva. Pokud už bobule "bíle kvetou", nebo už praskají, nic je nezachrání.
Pro první ošetření v sezoně je nejvhodnější ošetření sirnými přípravky, které musí dokonale pokrýt celou rostlinu. V době, kdy má réva ještě malou listovou plochu je možné použít kontaktní přípravky - ještě je možné dokonale pokrýt celou listovou plochu i květenství.
Vyhledejte zahrádkářskou speciálku nebo třeba drogerii Teta (či jinou) a čtěte příbalové letáky přípravků. Tak se dozvíte potřebné informace. Ony totiž některé přípravky vhodné na ošetření mošťáků nejsou vhodné na odrůdy stolní....

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Nové vydání časopisu Zahrádkář

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Poradna

Máte otázky ohledně zahradničení, pěstování rostlin, zahradní techniky nebo čehokoliv jiného? Naši čtenáři a odborníci vám rádi poradí!

přejít do poradny →

Kalendárium

24. 7. 2026

Čím odlákat škvory, vosy nebo sršně od dozrávajícího ovoce

Působí-li škvor viditelné škody na květech či ovoci, je možné tohoto nočního a vlhkomilného tvora chytat do pastí – do zavěšených hliněných květináčků, vyplněných senem nebo dřevitou vlnou. Pasti se škvory pak přemístíme k okrasným rostlinám, na kterých se vyskytují mšice.

zobrazit další rady a tipy