Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Jahodník

< zpět
Autor: Jiljí Dvořák 2007-09-21 08:20:02

Dobrý den, prosím o radu jaký herbicid použít do jahodviny proti plevelům?

Autor: Josef Zavřel 2007-09-21 18:35:42

Dobrý den. Nejlepší je před výsadbou záhon ošetřit Roudapem a potom už jenom používat motyku. Je-li nutné (pro velikost pozemku) použít herbicid, tak na trávy a pýr se používá Agil 100 EC a Focus Ultra, a to zásadně po sklizni plodů. Na dvouděložné plevele se v období, kdy mají 2-4 lístky používá Betanex a Synbetan D, a nebo před květem a po sklizni Synbetan P.

Autor: anna 2007-10-22 18:03:37

Jaký herbicid použít na padlí jahodníkové?

Autor: Josef Zavřel 2007-10-22 18:55:12

Dobrý večer. Přípravky proti houbovým chorobám, kam patří padlí, se jmenují Fungicidy. Jahody se ošetřují v květnu přípravkem Sulikol K(50g/10 l.vody) a nebo Thiovit(40g/10 l.vody). Postřik se provádí před květem a po odkvětu v podvečer. Důležité je nezapomenout na ochrannou lhůtu před sklizní, která je u konkrétních přípravků uvedena v návodu. Prevence spočívá v udržování bezplevelných, vzdušných záhonů - hlavně při víceleté výsadbě. Jinak je dobré v takovýchto oblastech sadbu měnit alespoň každé dva roky. Hezký večer.

Autor: Ivan Dvořák 2007-10-22 18:57:42

Vše v dobrém. Nezlobte se, ale herbicidy jsou proti plevelům, padlí je houba, proti těm jsou fungicidy. Tedy pokud nechcete zničit padlí i s jahodami. Jinak obecně správně pro všechny přípravky na ochranu rostlin je název pesticidy. To kdybyste řekla před holkama v cukrárně nebo kavárně, či před klukama v hospodě,...to by bylo tóčo.
Topsin 70 WP, Sulikol, Euparen multi jsou je první tři co mne napadly. Jinak vše potřebné najdete v metodice na těchto stránkách.

Autor: anna 2007-10-22 19:20:45

Omlouvám se, že jsem použila špatný název pro postřik / herbicid- fungicid-pesticid/ na padlí jahodníkové. Doufám, že uvedené přípravky mohu použít i na převislé jahody v truhlíku, které byly krásné, stále kvetou a plodí, ale asi před 10 dny se na spodní straně listů a teď i na poupatech a plodech objevil bílý povlak - jakoby prach. Nerada bych o sazenice přišla. Plody samozřejmě zlikviduji. Mohu postřik provést i v tuto dobu? Mám zlikvidovat část listů? Nechat je přezimovat v záhoně? Moc děkuji za odpověď

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2007-10-22 21:32:56

Vážená paní Anno, na pěstování převislých jahod se podívejte do tohoto fóra na téma Jahody - Pěstování převislých jahod, a na přípravky proti padlí na http://www.zahradkari.cz/metodiky. Trochu se ale obávám, že onen bílý poprach na spodní straně listů nemusí být jen padlí. Chtělo by to i vědět, kde jsou jahody nyní - pokud je máte venku nezdá se mi, že by ještě nyní mohly úspěšně plodit a kvést, květy odstraňte a plody raději také, chuťově to už nebude nic moc. Pokud je chcete přezimovat někde v záhonu, což doporučuji, postříkejte je co nejdříve, účinnost většinou bývá podmíněna i teplotou a proto nedokáži odhadnout jak moc bude postřik účinný. Pokud máte jahody v krytých podmínkách - zimní zahrada, chladná chodba, nebývá přezimování právě s ohledem na menší odolnost proti houbovým chorobám příliš úspěšné. Většinou se na nich podepíše nějaká houbová choroba, podle zkušeností několika pěstitelů odešly vždy kolem ledna až února, a vždy od kořenů. Pokud máte někdo naopak osvědčený recept, jak uchovat převislé jahody v domácích podmínkách, prosím o zveřejnění, určitě by to zajímalo nejen nás, ale i čtenáře našeho časopisu Zahrádkář.

Autor: Jana 2008-02-06 10:32:22

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, co znamená zkratka AT u ochranné lhůty. Koupila jsem si přípravek Karate proti květopasu na jahodníku. Bohužel v návodu tako zkratka není vysvětlena. Děkuji za odpověď.

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-02-06 21:13:54

Vážená paní Jano. U přípravků na ochranu rostlin se uvádí ochranná lhůta ve dnech a je to doba, která musí uplynout od doby postřiku do doby sklizně - pozor nikoli do doby konzumace, která proběhne třeba až několik dnů po sklizni. V některých případech je taková doba těžko stanovitelná - interval je příliš dlouhý a je dán termínem aplikace. Např. při správném termínu postřiku jabloní proti obaleči uplyne od doby postřiku do sklizně i několik měsíců a právě v těchto případech je ochranná lhůta uváděna zkratkou AT. Stejné je to s květopasem, který škodí na květech a dá se předpokládat, že jej nebude nikdo používat až následně na zrající plody.

Autor: Marta 2008-04-02 17:12:38

Prosím o radu. Loni mně opadaly skoro všechny plody jahod a to bez rozdílu zralé, polozralé a dokonce i zelené.
Stalo se mi to poprvé a to je pěstuji 30 let. Zřejmě to nezpůsobil žádný živočich, ale nějaké bakterie. Nedovedu si to vysvětlit a bojím se, že se mi to stane třeba i letos. Dokázal by tuto nemoc někdo pojmenovat a poradit, jak proti tomu zabojovat? Děkuji moc za případné rady.

Autor: Ivan Dvořák 2008-05-01 14:33:38

Hezký den,
promiňte, schovala jste se se svým dotazem za hromadu dalších, bylo by bývalo lépe zeptat se nově. Bakteriózu bych nejspíše vyloučil. Přidávám pár dotazů, uvidíme, kam se dostaneme.
Plody opadaly, rostliny zůstaly? Byla ty jahody jen slisty stejné jako dříve? postihlo to jahody vaše, doma množené? Nebo jste si je přinesla? Objevilo se to jen u Vás? Byly plody jako gumové a ty zralé zapáchaly jakoby po desinfekci? Mořila jste před výsadbou sadbu proti kořenovým chorobám?
Rychle: Teď by už měly jahody začínat kvést. Mrkněte na přípravky, které jsou i proti Phytophtora cactorum. Možná, že se dá ošetřit porost ještě teď.

Autor: Marta 2008-05-05 15:15:05

Děkuji za odpověď. Upřesňuji: plody opadaly, rostliny zůstaly. Jahody s listy byly stejné jako dříve.Jednalo se
o jahody doma množené. Objevilo se to ještě u souseda / jsme ve společné zahrádkářské osadě/.Opadané
plody nezapáchaly, byly normální. Před výsadbou jsem odnože ničím nemořila.

Autor: Ivan Dvořák 2008-05-06 22:26:39

Ony nezapáchají, špatně jsem se vyjádřil, ty zralé jsou měkké, tmavší než je obvyklé, chutnají tak, mají takovou pachuť. A není na nich vidět povlak. Na nezralých mohou být i tmavé fleky.
Škoda, zatím se nikdo se nepřidal, ale já bych zatím trval na té plísni kaktusové, pokud to nebyla "jen" plíseň šedá. Ta taky dokáže zničit všechny velikosti plodů. Osobně bych použil fungicid a po sklizni jahody zlividoval. Na nové místo zarýpejte dusíkaté vápno, 6 týdnů ho nechte odvětrat, novou sadbu berte z uznaných porostů od množitelů a namořte ji.

Autor: Líba 2008-05-17 21:46:15

Dobrý večer, prosím o radu. Jsem úplný amatér v zahradničení a loni jsem začala se zasazením jahod z odnoží od babičky. již mám nádherné zelené jahody a začínají zrát. Ale všimla jsem si, že na čtyřech jahodnících ve středu jahodníku mám mraveniště. U těhdle jahodníků jako by přestaly jahody růst. Půdu máme písčitou. Jak je zlikvidovat, aby se mi nedostali i do ostatních jahodníků. Velmi děkuji.

Autor: Ivan Dvořák 2008-05-22 12:26:49

Pod zemí na kořenovém krčku budou nejspíše mšice - možná si je tam mravenci donesli, možná se přistěhovali za nimi. Maravencům dejte na víčko od zavařovačky směs ovocné šťávy a kvasnic, možná je to zničí, jinak na ně existuje spousta pastí, které opravdu fungují. Jahodník ošetřete systémovým přípravkem proti mšicím, přípravkem určeným na ničení škůdců zálivkou ke kořenům. Dbejte na dodržení ochranné lhůty, pokud budete stříkat teď, raději z postříkaných rostlin sklízejte do odpadkového koše.

Autor: Dana 2008-06-14 22:14:20

Dobrý večer,mám také problémy s mravenci v jahodách,již druhý rok nemáme téměř žádnou úrodu,z 60 ti sazenic jahod jsem sklidila asi 1kg plodů.Můžete mi prosím napsat některé "pasti,které opravdu fungují"?Už si s tím nevím rady,máme jich plnou zahradu.Zažívací soda,kypřící prášek,horká voda,modrý prášek.....nic nefunguje,děkuji za odpověď.

Autor: Erika 2008-07-02 15:37:18

Dobrý den, prosím o radu, jakým způsobem získat vlastní klíčící semínka měsíčních jahod. Semínka odebírám z velmi zralých jahůdek tím způsobem, že přezrálou jahůdku opatrně rozetřu na savý papír a po uschnutí semínka odrolím a uskladním do jara. Přesto mi neklíčí. Pokud semínka zakoupím v obchodě, klíčí a rostou bez problémů. Kde dělám chybu? Děkuji.

Autor: Ivan Dvořák 2008-07-05 12:50:43

Zralé plůdky nechte v misce shnít a zplesnivět, vyschnout. Teprve pak je znovu namočte a z hmoty vyperte semínka. Pořádně ji rozetřete, aby se semínka oddělily od bývalých jahůdek. Pokud budete vidět, že některá semínka plavou a jiná ne, věnujte se těm neplavajícím. Ta jsou plná, klíčivá.... Obdobně jsme zacházeli téměř se všemi dužnatými plody, plodenstvími.

Autor: Michaela Seifová 2008-08-08 08:04:06

Dobrý den, prosím o radu. Maminka zasadila jahodník (odnože byly získány od sousedů), ale některé z nich nemají klasické plody. Odkvetly, ale místo plodů je jakýsi "semeník", který nelze konzumovat. Co to je a jak s tím naložit? Přikládám fotografii. Děkuji.

Připojený obrázek: Jahodník
Autor: Ivan Dvořák 2008-08-14 20:03:29

Nikde jsem ji neviděl, ale řekl bych, že je to podle srovnání s popisem zelenokvětost. Viděl jsem ji u jetele, něco mi říká, že by to mohlo být ono. To by znamenalo vytrhat, měl by to mít i soused, zlikvidovat s ním, mimo zahradu. Dejte prosím obrázek ještě jednou jako sólo dotaz, teď je schovaný, asi se na něj moc lidí nepodívá. To kdyby ho viděla paní Hůlková, máte odpověď hned a jak vyšitou.

Autor: M. Vojtěšková 2008-09-29 11:06:27

Mám dotaz-jestli někdo má zkušenost.Letos jsem poprvé zasadila měsíční-prý popínavé jahody do truhlíků na balkon.celé léto i teď sklízím plody.Chtěla bych je nějak uchovat na jaro. je to možné tak že odnože odříznu a nasadím zvlášť do květináčů ? A musím to mít doma v jaké teplotě ? Díky za radu

Autor: Petra 2008-11-24 19:39:34

Supr stránka o jahodách, kde najdete vše: http://jahody.unas.cz

Autor: Marta Lisá 2009-04-05 08:34:47

Dobrý den.Prosím o radu.Nově přirůstající listy jahodníku jsou matné a bez lesku.Je to výživou,nebo chorobou?děkuji.

Autor: Miroslav Šmoranc,ČZS 2009-04-07 10:34:45

Rád bych odpověděl správně, ale je málo informací, napište v jaké nadmořské výšce jahody pěstujete na jaké půdě, případně i odrůdu, popište lépe i list. Jdou mladé listy do světlejší barvy nebo až do žluta. Jak je porost jahod starý, jestli jsou prvním, druhým či třetím rokem na stanovišti, prostě čím více informací tím větší možnost správného určení příčiny ochoření porostu jahod. Úplně nejlepší je poslat fotografii rostlin.

Autor: Josef Sokol 2009-04-23 18:11:05

Letos mě jahody špatně rostou a nové. listy jsou úplně žluté se zelenými žilkami.Trsy jsou malé.Vyčetl jsem, že se jedná o nedostatek hořčíku a tak jsem provedl postřik hořkou solí.Ale ani po 14 dnech se to nijak neprojevuje.Kdo mě poradí, co s tím.Je nějaká možnost letošní úrodu nějak zachránit?Děkuji přeem za radu.

Autor: Josef Sokol 2009-05-19 00:44:53

Měl bych ještě jeden dotaz.Na angreštech se mě kromě padlí, které se mě podařilo celkem eliminovat do přijatelné míry objevil další problém. Začínají mě již nyní po odkvětu fialovět konce listů a než dozrají plody listí zhnědne a opadává.Takže již několik let je na stromcích pouza angrešt a skoro žádné listí. Děkuji předem za radu.

Autor: paní Zlatka 2009-05-19 08:09:47

Ketos jsem si koupila zahrádku a jsem tedy v pěstování úplný začatečník. Mám jahody jedny jsou druhým rokem a ty druhé třetím rokem na záhonu. Pod několika jahodníky mám mranence nalíčila jsem na ně sladkou past ale velký účinek to nemělo. Dále se mi na spodní straně listu objevují jakésy sliny, některé listy jsou zkroucené uvnitř je něco jako pavučina a na některých jsem na spodu listu našla housenky malé jsou černé větší do zelena. stejné housenky jsem našla i ve vrcholcích hortenzií. poraďte mi jak jahody zachránit. Děkuji

Autor: Linda Trunečková 2009-05-25 21:39:32

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na nějakou osvědčenou radu proti květopasu jahodníkovému, nejen postřik, ale nějakou "radu našich babiček". Napříkald jsem slyšela, že pomáhá podestlat jahodníky kapradím? Díky za info. Trunečková

Autor: Linda Trunečková 2009-05-25 21:57:00

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na nějakou osvědčenou radu proti květopasu jahodníkovému, nejen postřik, ale nějakou "radu našich babiček". Napříkald jsem slyšela, že pomáhá podestlat jahodníky kapradím? Díky za info. Trunečková

Autor: Taflířová M. 2009-09-25 11:19:39

Potřebuji zničit kořen stromu, je obrovský a nejde vykopat. Děkuji

Autor: Dana Myšková 2009-11-23 16:46:41

Dobrý den,letos jsem si dala dotruhlíků převislé jahody,ráda bych věděla,jak je mám ošetřit před zimou,a jak zazimovat. Děkuji za odpověď

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2009-11-25 12:35:48

Dobrý den,
nejlepší řešení je zapustit celé truhlíky do záhonu na zahradě. Volně ponechané může mráz poškodit - záleží na tom jaká bude zima.

Co se týká zničení kořene stromu zkuste vyhledat tento odkaz nahoře na hlavní stránce našeho fóra.
odstranění mohutného kořene jasanu

Autor: Bara 2010-06-12 18:19:00

Dobrý den, na jahodách v truhlíku se mi začaly množit světlé potvůrky velikosti mšice. Jsou jich spousty, rychle se pohybují, soukají něco jako pavučinky a vysávají sílu z květů i plodů. Květy zasychají a nevyvíjejí se v plody, plody taky vysychají. Podle rady paní, u které jsem sazeničky koupila jsem je vystříkala mýdlovou vodou, ale nemám pocit, že by se něco změnilo. Poradíte prosím, co s tím mohu dělat? Předem děkuji za každou radu.

Autor: jomez 2013-07-16 22:48:23

Dobrý den, v letošním roce jsem "sklízel" jen plody jak je uvedeno na fotografii. Keříky jsou dva roky staré, v minulém roce byly plody hezké, velké, nedeformované. Informace o podobné chrobě jsem dosud na internetu nenašel. Může mi někdo říci co je příčinou? Předem děkuji za radu.

Připojený obrázek: Jahodník
Autor: Miloš Kožešník, správce 2013-07-17 10:40:27

Dobrý den, i když z obrázku nelze na 100 % určit příčinu jde s velkou pravděpodobností o deficienci bóru, symptom je velmi podobný.
Ochrana: speciální hnojiva (např. Bór 150, Boron 21, Borosan Forte, Borosol, Campofort Special B, Campofort Ultra B, Folibor, Lamag + B, Solubor DF, Wuxal SUS Boron NP 8-10 aj.)
- převzato z CD Ing. Jaroslava Roda (Choroby a škůdci zahradních rostlin obrazový atlas).
Další trochu pdobné je poškození plodů ve stádiu květů chladem, ale to většinou bývá s černými skvrnami a plod se již dále téměř nevyvíjí, což není z obrázku patrné.

Autor: Pavel 2014-05-21 22:03:32

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli je velký problém když byly postříkány keře jahodníku (u kterých už jsou plody) postřikem Karate? Některé keře byly dosazeny nové a u loňských jsou už plody.Pokud to plodům neuškodí tak jaká je ochraná lhůta. Děkuji za odpověď

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-05-22 07:43:48

U ošetření jahodníku přichází v úvahu jen aplikace před květem proti květopasovi. Tam platí u ochranné lhůty označení AT. A to v tomto případě nebylo dodrženo. Jiné ošetření v metodice není.
Jestli se chcete seznámit s dalšími kulturami, ve kterých se tento přípravek používá navštivte tuto stránku: http://www.agromanual.cz/cz/pripravky/insekticidy/insekticid/karate-se-zeon-technologii-5-cs.html

Autor: Roman Pospíšil 2014-05-24 18:56:41

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli náhodou nevíte co se děje s jahodnikem když mu cernaji stonky? Předem děkuji za odpověď

Připojený obrázek: Jahodník
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-05-27 07:44:24

První možnost je, že se stonky o sebe za větru otírají a poškozují se navzájem. Stejné postižení jsem viděl na rostlinách silně napadených antraknózou, ale to byly chycené i plody. Snad se někdo přidá, aby to vyvrátil či potvrdil....

Autor: Vlastik 2014-05-27 16:08:37

Chci se zeptat, jestli odstraňování šlahounů z jahodníku během vegetace - respektive krátce po jejich růstu - má vliv na množství a kvalitu plodů, a jestli je to vhodné. Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Vlastik.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-05-28 07:52:15

Kvalitu plodů a jejich množství šlahouny neovlivní. Počet květů je už dán dlouho před tím. Odstraňováním šlahounů v raném stádiu rostlinu stimuluje k tvorbě dalších výhonů, a to je to co ji poněkud oslabuje. Jestli máte čas a věnujete se jahodám, nechejte těch šlahounů 5-6, zaštípněte je za první zakořeňující sazeničkou. Ne dříve. Tradiční a i těmi nejlepšími "velkojahodáři" uskutečňovaným řešením je nejprve sklizeň a až potom odstranění nadbytečných sazenic. Pokud nepěstujete jahody na fólii nebo netkané textilii můžete použít obvyklou metodu - sazenice, které jsou mezi řádky, nepřekážejí do cestiček ponechat - "zahustit řádek". V následujícím roce budete mít jahody z nových sazenic (méně a velké) a hlavní sklizeň z dvouletých rostlin - a nezvětšíte plochu výsadby jahod.

Autor: Ilona Strnadová 2014-06-03 19:19:24

Dobrý den,
mám na balkonu převislou jahodu, má veliké, nepoškozené listy, hojně kvete, ale plody nikde. Po opadání růžových okvětních lístků jsou vidět maličkaté, ale uplně deformované jahody, které dál moc nerostou. Mají jakoby vmáčknutý střed plodu dovnitř-takový zakrnělý a roste to jen okolo.

Nevíte někdo, co dělám špatně?Velice děkuji za odpověď.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-06-04 08:25:33

Pokud jsou rostliny na "úpalu", mohou květy od špičky zaschnout, opylení bývá horší.Druhá možnost je nedostatek stopových prvků, zejména bóru. Hnojením přípravky, které obsahují stopové prvky v žádném případě nic nezkazíte.
Kdyby to bylo někde venku na záhoně, řekl bych poškození nízkými teplotami, ale na balkoně přicházejí v úvahu ty dvě první možnosti.

Autor: Ilona Strnadová 2014-06-07 09:51:32

Děkuji za odpověď,
začnu přihnojovat a zkusím je částečně zastínit. Je pravda, že do nich pere sluníčko převážnou část dne.
Přeji krásný den

Autor: J.Skřiváčková-Jilemnice 2014-07-15 17:05:48

Dobrý den.
V letošním roce jsme měli celkem dobrou úrodu,ale částečně znehodnocenou tmavými,světle ohraničenými, skvrnami v místě semínek-viz obr.Ta místa byla zatvrdlá. Listy jahodníku jsou postižené zřejmě bílou skvrnitostí. Poraďte,zda máme jahodníky zlikvidovat a nahradit jinou sadbou-či ošetřit nějakými přípravky. Jaké byste doporučil? Moc děkuji za odpověď.

Připojený obrázek: Jahodník
Autor: Autor: J.Skřiváčková-Jilemnice 2014-07-15 17:05:48 9133 2014-07-18 22:42:14

Autor: J.Skřiváčková-Jilemnice 2014-07-15 17:05:48 9133
Dobrý den.
V letošním roce jsme měli celkem dobrou úrodu,ale částečně znehodnocenou tmavými,světle ohraničenými, skvrnami v místě semínek-viz obr.Ta místa byla zatvrdlá. Listy jahodníku jsou postižené zřejmě bílou skvrnitostí. Poraďte,zda máme jahodníky zlikvidovat a nahradit jinou sadbou-či ošetřit nějakými přípravky. Jaké byste doporučil? Moc děkuji za odpověď.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-07-28 10:16:37

Mohlo by to být napadení malých plůdků mnohonožkami, první projev nedostatku bóru (v závislosti na letošním počasí). V prvním případě by pomohlo stlaní slámy a udržování plodů v suchu, ne v kontaktu s půdou, ve druhém doplnění bóru - postřikem a následně i hnojením do půdy. Jestli máte na listech bílou skvrnitost, rostliny odlistěte a bór doplňte až postřikem na nové listy, eventuálně v kombinaci s fungicidem, který je proti skvrnitostem.
Snad se někdo ozve, nebude-li můj názor v pořádku.

Autor: E.Večerková 2014-08-24 10:06:39

Dobrý den.Listy jahodníku jsou zkroucené a šlahouny ztluštěle,prosím o radu jak je zachranit je to nová jarní satba.Díky

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-08-27 09:11:50

Dalo by se udělat foto? Těžko říct, jestli jste si porostu delší dobu nevšímal a vidíte to až teď, mohlo by to být v nejlepším případě padlí.

Autor: Gallasová 2015-06-07 05:58:46

Dobrý den. Jahodník v době, kdy začnou zrát jahody uschne. Myslím, že je to nějaká choroba. Poradíte prosím? Děkuji

Autor: Hanačka 2015-06-07 09:52:50

Jahody nám letos kvetly jako nikdy, nádhera. Už jsem se těšila, jak budu mrazit, vařit marmeládu...a zatím budu ráda, když trochu zachráním do pusy. I přes zalévání-obvyklým způsobem-jahody vadnou, poléhají, dozrávající plody mají světlé, měkké propadliny. Čím to, prosím, může být?

Autor: Gita 2015-06-07 23:17:18

Dobrý den, nemáte tip, jak vyhnat mravence ze záhonu s jahodami, aniž bych použila chemii? Aby bylo možné plody konzumovat... Mravenci nám požírají zralé plody, tak by bylo fajn, kdyby i na nás něco zbylo. Předem děkuji za odpověď.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-06-08 09:21:46

Bohužel, vše okolo nás je chemie. Jednou anorganická, jindy organická, biochemie. I ty jahody jsou produktem složitých chemických reakcí.
Existují různé varianty feromonových lapáků, nástrah, návnad. Je na Vás, jak se s tím vyrovnáte. Také je možné použít obyčejné kvasnice s marmeládou, ovocnou šťávou, rozmíchat to na řídkou kašičku a nabídnout jim to na nějakých táccích či víčkách od sklenic (staré okurkové), nabídnout jim to na jejich cestičce k jahodám.

Autor: Jarka 2015-06-14 15:23:54

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? U jahodníku začaly světlat-žloutnout listy, následně hnědnou. Je to na jednoletých i dvouletých sazeničkách. Letos jsme nepřihnojovali, loni na podzim hnojem. Mají krásně nasazeno, začínají dozrávat. Netušíte čím to může být?
Přikládám foto. Moc děkuji za rady.

Připojený obrázek: Jahodník
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-06-16 08:58:02

To vypadá na deficit živin - přinejmenším draslík, hořčík - jestli to začíná na starších listech. Hnojivo květ, plod - v zálivce. Plně rozpustné hnojivo se stopovými prvky, v zálivce, opakovaně, podle návodu. Může to mít i souvislost s tím horkem a suchem - porucha příjmu živin. Možná se přidává i nějaká latentní viróza,

Autor: Jan Biďa 2019-06-20 15:58:37

Dobrý den, rád bych se zeptal na příčinu měkkých a světlých jahod, chuťově nejsou špatné ale určitě jim něco chybí.
Jahody jsou třetím rokem na záhonu.
Připojuji obrázek.
Děkuji za váš názor.

Připojený obrázek: Jahodník
Autor: SPCH 2019-06-20 17:25:04

Takto se projevuje počátek fytoftóry, nebo je pod textilií málo vody, nebo je vody dost-až moc-až se jakoby ve vedrech vaří-zaléváte jak?

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-06-21 07:20:13

Měkké jahody též ukazují na deficit vápníku.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy