Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Co s jahodami po sběru plodů

< zpět
Autor: Václav Pěnkava 2011-06-28 18:02:13

Vážení přátelé,

neporadil by mi někdo, z Vás zkušených, jak postupovat po sběru normálních zahradních jahod? Má zůstat keříček beze změny nebo se snad má zastřihnout, jak mi bylo též řečeno?

Předem děkuji za laskavou odpověď.

Václav Pěnkava
Základní organizace ČZS
U Seneckého rybníka
Plzeň

Autor: Roman Donda, ústředí ČZS 2011-07-01 07:42:39

Po sklizni z porostu jednouplodících odrůd odstraníme mulčovací materiál a nevhodné výhony a podle potřeby zaléváme. V řadách mezi rostlinami se odstraní přebytečné odnože(pokud je pěstitel neupotřebí pro další výsadbu), půda kolem se zkypří plečkováním(mělké kypření do 3-4 cm) a okopávkou. Podle potřeby přihnojujeme. Je možné kombinovaným hnojivem typu Cererit, podpoří se tím příští fáze kvetení. U jednouplodících odrůd je možné ihned po sklizni sežínat listy, protože tím ozdravíme porost od posklizňových chorob a omezíme výskyt šedé plísně. Sežínání se však z praktického hlediska doporučuje pouze tam, kde se vyskytla plíseň nebo listová skvrnitost ve větším množství.(U jahodníků jde o důležité ošetření z hlediska ochrany a prevence proti plísním). Remontantní jahodníky po první sklizni(červen) nesežínáme, neboť po kratší přestávce kvetou a plodí znovu v různém čase podle odrůd, až do prvních mrazíků.

Autor: Mirka 2011-07-31 18:09:58

Dobrý den, v Receptáři prima nápadů velkopěstitel jahod doporučil u víceletých jahodníků odstranění listů , nesmí se poškodit srdíčko.Následně jahody pohnojit a okopat, je-li třeba zalít.U jednoletych jahod ostříhaní všech listů nedoporučoval.
V reportáži bylo vidět sekačku,sekající jahodníky ve výši srdiček a pak strojové oborání.Letos jsem takto naše jahodníky ošetřila ppřed 14 dny a užzačínají krásně rašit nové listy.Pohnojila jsem je speciálním granulovaným hnojivem na jahodník.
Přeji vám hodně úspěchů.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy