Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Škůdce jahodníku

< zpět
Autor: František Uma 2010-08-19 09:19:54

Dobrý den, na balkoně paneláku pěstuji popínavou jahodu, která až donedávna pěkně rostla i plodila. Protože jí už nestačil květináč, přesadil jsem ji do většího a použil jsem substrát nabraný z naší zahrady (směs kompostu). Jahoda nějaký den stagnovala v růstu, pak se pomalu "rozjela", ale vzápětí jí začaly usychat listy, na kterých se vždy předtím
objevily hnědé skvrny a posléze celý list uschne. Začíná to dokonce i u nejmladších lístků, rostoucích ze srdíčka. Na spodku listů jsem objevil nepatrné broučky o velikosti asi 0,2-0,3 mm, zeleně sklovité barvy a usoudil jsem, že jde o svilušku. Jahodník jsem postříkal přípravkem Vertimec 1,8 EC a zdálo se, že se rostlina začíná vzpamatovávat. Uběhl
týden a nové lístky začaly usychat znova. Když jsem listy zkoumal se silnou lupou (16x zvětšující), zjistil jsem na spodku listů původce - malé černé kuličky o velikosti snad jenom 0,05 - 0,1 mm, zanechávající za sebou tenké lesklé vlákno, jako nějakou miniaturní pavučinku. Pouhým okem není vůbec postřehnutelná. Nikde jsem se nedočetl, co by
to mohlo být za škůdce. Fotku bohužel nepřipojuji, protože nemám vybavení, abych tu potvůrku nafotil. Poradíte ?

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-09-01 11:12:51

Všechno nasvědčuje napadení sviluškami - nejčastěji se na jahodách setkáme se sviluškou chmelovou. Prostředí na balkoně jim velice vyhovuje - suchý vzduch a chráněná poloha bez přirozených srážek a ostatních povětrnostních vlivů. V záhonech na zahrádkách se s ní setkáme zřídka a to jen v teplejších polohách a v delších obdobích beze srážek. Zpracovanou metodiku ochrany najdete v levém menu, nebo přímo na stránce:
http://www.czsos.cz/metodiky/O_E00281.HTM

Přesazením do nového substrátu se jahody infikovaly s největší pravděpodobností plísní šedou - fytoftorovou hnilobou jahodníku. Další příznaky prosím porovnejte a rostlinolékařská opatření najdete (jsou stejná jako u červené hniloby jahodníku) v levém menu v metodice ochrany, nebo na:
http://www.czsos.cz/metodiky/O_E00211.HTM

Autor: František Uma 2010-09-02 08:54:33

Děkuji za fundovanou odpověď, podle doporučené metodiky ochrany jsem zjistil, že jde skutečně o dva faktory, které jahodu zničily - svilušku a červenou hnilobu jahodníku. Rostlina je již úplně zničena, zcela jistě k tomu došlo infikovaným substrátem ze zahrady. Svilušku jsem sice zahubil postřikem Vertimec 1,8 EC, ale rostlina již byla napadená i červenou hnilobou, takže se nedalo nic zachránit. Nejde sice o nějakou významnou škodu, protože se jedná pouze o jednu rostlinu, ale příště budu opatrnější na použitý substrát. Původně byla jahoda zasazena do koupeného výsevního substrátu, ve kterém bezvadně rostla i plodila. Nejspíše se vyplatí při přesazování substrát
ze zahrady propařit a desinfikovat, než se do něj něco zasadí.

Připojený obrázek: Škůdce jahodníku

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy