Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Plíseň na ostružiníku

< zpět
Autor: Thorn 2009-09-28 13:22:43

Na spodní straně listů beztrnného ostružiníku se k podzimu objevují nápadné žlutooranžové výtrusy. Znáte původce, jak škodí a jak rostlinu chránit?

Připojený obrázek: Plíseň na ostružiníku
Autor: ph 2009-10-17 18:33:46

Byl byc velmi rád za odborné vyjádření k tomuto tématu, mám stejný problém ,předem děkuji.

Autor: Petr 2011-08-16 07:59:30

Mám uplně stejný pronlém. Mohl by mi někdo pomoci?

Autor: Aja Lužnická 2011-09-07 21:52:45

Vaše ostružiníky byly napadeny rzí ostružinovou, kterou vyvolává houba Kueneola uredinis. Přezimuje v infikovaných větvičkách, na kterých se na jaře objeví fialovočervené zduřeniny. V těchto místech pokožka později praská a uvolňují se žluté spory, které napadají spodní stranu listů. Silně napadené listy předčasně opadávají, což může mít negativní vliv na úrodu.
Při ochraně kombinujeme ochranu chemickou a ochranu mechanickou. Při jarním řezu odstraňujeme větvičky s příznaky napadení. S preventivními postřiky ohrožených rostlin začneme již krátce po rašení. Ošetření provedeme alespoň dvakrát v desetidenních intervalech. V seznamu povolených přípravků není proti rzi ostružinové registrován žádný speciální přípravek, ale můžeme použít Baycor, Dithane a Novozir, což doporučuje zahraniční literatura.
Je to čerpáno z čas. Flora na zahradě z r.2006

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy