Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

mravenci v jahodách

< zpět
Autor: Soňa 2009-05-18 10:09:47

Dobrý den,

mám na zahradě velké množství mravenců, ale všimla jsem si, že v místě, kde stonky jahod vyrůstají ze země, mravenci "nakupí" hromádku hlíny a jakoby obklopí tou zeminou jahodový keřík. Nevím, co s tím, když jsem jahody zalévala a hromádky tím vyplavila, druhý den tam byly zase - jak hromádky, tak mravenci. Mám jak rané tak pozdější odrůdy, mravenci jsou na všech. Na těch, co už postupně dozrávají, až nacházím polosežrané plody.
co s tím? Děkuji za radu.

Autor: Miroslav Šmoranc,ČZS 2009-05-21 07:28:47

Vážená paní Soňo,
vlastní zkušenosti s mravenci nemám, ale napíši Vám co píše metodika. Špatné klíčení semen a vzcházení rostlin, krnění mladých rostlin způsobují drobnější, případně středně velké druhy mravenců, zbarvených žlutě, hnědavě až černohnědě. Mravenci žijí sociálním způsobem života. Jsou všežraví. Ožírají semena, klíčky semen a jemné kořínky rostlin. Často se vyskytují s mšicemi (pro jejich sladké výkaly) a mšice rozvlékají. Škodí především v pařeništích a sklenících. Ve volné přírodě převládá jejich užitečná činnost spočívající v hubení škodlivého hmyzu, zvláště housenek, housenic a larev. Proto ve volné přírodě jsou mravenci rodu Formica chráněni zákonem. Z přípravků proti mravencům je uveden BIOFORMATOX.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy