Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Pěstování rybízu a jahod dohromady

< zpět
Autor: Petra 2024-04-25 07:06:58

Dobrý den, prosím o radu zkušenější pěstitele.
Koupila jsem si stromkové červené rybízy, sázet budu o víkendu. Je možné pěstovat po těmito rybízy jahody? Jde mi o to, zda si nebudou krást živiny, nebo zda se spolu snesou.
Přijde mě škoda nevyužít místo pod rybízem.
Díky za každou radu.

Autor: Ivan Dvořák 2024-04-25 08:36:16

Jahodník snese i lehký stín, v tom potíž nebude. Když budou stromky metr od sebe, budou první roky osluněny dostatečně a v době kdy korunky nabydou do objemu \"dospělé korunky\" vlastně také. Ostatně za tři roky už jim budete hledat jiné místo, pod stromečky budete sázet - do obdělávaného pásu - něco jiného.
Ohledně živin si buďte jistá, že se budou o ně dělit. Někde se částí kořenů potkají.
Jahodník na dobrých půdách sáhne cca do hloubky 25 cm.
Pokud vysadíte rybíz jak se má, tedy do jámy cca 40 cm hluboké i široké, na jejímž dně bude zásoba živin v minerální podobě i v podobě kvalitního substrátu, kompostu z hnoje, slepičin (prostě živný kompost), lze předpokládat že budou kořeny meruzalky směřovat dolů, nebudou shánět živiny široko v okolí a tedy třeba i v zóně kořenů jahodníku pod nimi.
Když rybíz vysadíte bez přípravy, za rýč, bez hnojení pod kořeny stromečku, bude živiny hledat i tam, kde by jinak byl doma nejspíše jen jahodník.
....nejspíše Vám něco přidá i SPCH. Za což mu děkuji, že se na věci kouká i z jiné strany. Ukazuje to, že v zahradě není nikdy jen jedno správné řešení.

Autor: SPCH 2024-04-25 12:01:56

Petro, i já Vám přeju dobrý nejen tento den. K Vašemu záměru tolik: prevence budoucích potíží spočívá v kvalitě+ph půdy, ve které budou bobuloviny a jahodníky žít. Vyjděte z té, co tam u Vás leží, jestli je třeba, tak ji vylepšete. Jen si dejte pozor na přílišné vybočení, ať to nedopadne jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Dále pomyslete na to, že na slunné, živinami bohaté zahrádce se svěžími rostlinami se líbí i různým, pro pěstitele škodlivým tvorům-slimákům, mšicím a jejich rytířům mravencům...Dbejte i na přiměřenou zálivku, té vody bude průběžně potřeba více.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 7. 2024

Průklest třešně: letní výchovný řez, nebo jarní zmlazení?

Třešně nevyžadují velký a pravidelný řez, ale je dobré držet jejich tvar nižší, abychom neměli problémy se sklizní. Jejich korunky jsou řidší a plodí na dvouletém a starším dřevě z tzv. kyticových pupenů.

zobrazit další rady a tipy