Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

borůvky

< zpět
Autor: soňa 2008-05-22 13:43:41

Dobrý den,
mám na zahradě několik keříků 3-4 letých kanadských borůvek, které mi letos bohužel vůbec nenakvetly. Na některých není nic, na některých 5-10 květů. Keře jsou zatím nestříhané, zasazené v rašelině. Poradíte, co je špatně?
díky

Autor: Ivan Dvořák 2008-05-22 14:32:06

Vedle rašeliny je důležitý i přísun živin. Kvetly-li a plodily v letech minulých, možná mají vyčerpané zásoby živin. Přirůstají nové výhony? Vyrůstají od země nové? Na "starém dřevě" mnoho květů nebývá. Zlepší-li se výživný stav, zvedne se v budoucnu i úroda. Neměly vloni ke konci sezony moc sucho? Možná to bude i ve vodě - zaléváte ze stejného zdroje? Rašelina se mohla "zasolit" minerálními látkami z vody, pak se zhorší růst i plodnost. Ale hnojiva na vřesovištní rostliny to během sezony vrátí do normálu, do optima pro borůvky.
Pokud ještě nejste doma, přidám příště něco z chyb, které se při výsadbě dělají a ovlivní rostlinu až po několika letech.

Autor: Ivana Kožešníková, ústředí ČZS 2008-05-22 21:35:58

Ze zkušenosti dám návod, jak kanadské borůvky úspěšně pěstovat, aby byla úroda co největší.
Pro výsadbu vyberte místo v podrostu stromů (ideální listnatý nebo smíšený porost), raději s východní expozicí (místo otevřené východnímu slunci), nedoporučuji jižní a západní - ta se příliš vysušuje sluncem. Rašelinové lože co největší s vydatnou zálivkou, hlavně v prvních dvou třetinách vegetace, později sucho - dobré pro správné vyzrávání letorostů a mrazuvzdornost. Přes zimu keříky nakrýt polorozleželým kompostem, slámou a listím, dávali jsme i přídavek kravského hnoje - výška nakryté vrstvy závisí na stáří a výšce keříků, zakrýt hlavně středy keřů a pokud se přes zimu objevily větší mrazy, ještě jsme přidávali schrabané listí. Tím byly rostliny v podstatě vyživeny do celého příštího roku. Mulč k zazimování jsme na jaře rozhrnuli mezi rostliny, případně jsme přidávali ještě hnojivo (používali jsme obyčejný Cererit). Přírůstky byly velké a plodily neuvěřitelně dobře i dvakrát ročně.

Autor: Soňa 2009-04-29 06:46:06

Dobrý den,
tak jsem se snažila řídit radami, které jsem si tu přečetla, bohužel mám letos opět stejný problém. Hnojila jsem hnojivem speciálně pro borůvky, zalévala odraženou vodou, na zimu přihrnula listím smíchaným s rašelinou. No a zase nic. Nově zakoupené borůvky z loňska kvetou, a ty moje tři keře 4-5 leté nic.

Autor: Marie 2010-04-05 14:29:41

Dobrý den,
chci se zeptat kdy a jakým způsobem se dají rozmnozit kanadské borůvky ?
Děkuji

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-04-06 09:08:19

Botanické druhy se běžně množí semeny, kvalitní vyšlechtěné odrůdy se hříží v letním období. Rozmnožování řízkováním je možné v zimním období, kdy je ideální doba výsadby řízků.

Autor: Petr 2013-02-20 15:29:35

Dobrý den. Jeden druh borůvek pěstuji již 28 let. Tyto keře musí být samčí a samičí
pohromadě. Dobře jdou rozeznat na podzim, kdy jeden druh má listy stále zelené a druhým listy červenají. Keře potřebují kyselou půdu, přidávám trochu lesní hrabanky
a když řežu dříví přisypávám ke keřům piliny. Ideální je mít spodní vodu do hloubky
1.4 - 1.6 m. Podmínka pro opylení jsou čmeláci, včela se do květů nedostane. Prořezávají se jako rybíz. Žena se směje,ale chodí trhat i se štaflema,keře jsou 2.5 m vysoké. Při přesazení trvá 3-4 roky než začne znovu růst. Mám ale i jiný druh který se nepěstuje tak složitě. Název je Borůvka velkoplodá Vaccivium corymbosum pochází z Polska Gospodarstvo Ogrodnicze T.Kusibab Nr.PRIORIN 12/61/6763
Keře rostou do velikosti 1m a s pěstováním nejsou potíže.

Připojený obrázek: borůvky
Autor: Jára - Borůvky 2013-07-22 01:17:00

Dotaz na pana Petra: Borůvky (odrůdu neznám-koupeno na trhu Zahrady Čech před mnoha lety)mám pod dubem, východní strana, dávám hrabanku, hnojím Kristalonem plod, nebo hnojivem na borůvky. Opravdu jeden keř je na podzim zbarvený do červena. Které je to pohlaví? Buď se lety již větvě keřů propojily, nebo je možné, že rodí i samec? Přemýšlela jsem, že tuto odrůdu zkusím namnožit - hřížením, tedy od každého pohlaví a podle čeho se mám orientovat? Na podzim bych je podle zabarvení označila a příští rok zahřížila. Nebo to je zimními řízky jednodušší? A jaký je postup? Děkuji moc. Snad se mi podaří text vložit, jsem tu poprvé.

Autor: Falta Zmatená borůvka 2014-11-09 08:11:05

Dobrý den Mám 6 keřů kanadských borůvek různých odrůd ale jedna se zbláznila a už druhým rokem nakvétá na podzim (konec října začátek listopadu)ostatní borůvky mají opadané listy tato zblblázněná je zelená a kvete až do doby než jí spálí mrazy.Na jaře obroste listím ale nenakvete. Neví někdo co s ní? Děkuji Falta

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-11-10 08:27:43

Příjemné dopoledne.
Měl keř nějakou cedulku, víte jaká by to měla být odrůda? Jaký má původ? I odrůdy pocházející z Austrálie u nás kvetou a zrají normálně.
Není v okolí té jedné borůvky zdroj živin, který by využila jenom ta jedna? Že by daná rostlina někdy v polovině sezony trpěla nedostatkem vody a tudíž měla pocit, že skončilo vegetační období a poté se probudí "do nové sezony"? Znamená to, že květní základy na rostlině vyzrávají dosti brzo. Pokud by dostávala vodu a živiny bez výkyvů celé vegetační období, mohla by vykvést až na jaře (tak jako to dělala dříve?).
Borůvka si při dobré výživě podržuje listí dosti dlouho, jestli ostatní keře dříve opadají, nemají takový skvělý přísun živin jako tato.
Nakvétají mladé pruty, nebo starší rozvětvené dřevo? Pokud by neplatilo něco z napsaného, mohla by se doba plodnosti odsunout na jaro pozdnějším, letním řezem. Nebo rostlinu nahradit....
Poslední dva roky se mnohem více objevuje, že kvetou na podzim rododendrony, zlatice, zimolezy (kamčatské borůvky), jabloně a jistě i další keře a stromy. Jednou z příčin je období sucha uprostřed léta a následující deštivé počasí, mnohdy doprovázené i ochlazením
....k předešlému dotazu: borůvky jsou oboupohlavné, nejsou u nich samci a samice. ten pocit může vyvolat to, že jsou buď samosprašné nebo jen částečně samosprašné, cizosprašné odrůdy. Hřížení je u borůvek možné, pokud má keř mladé přírůstky - ty koření po jedné sezoně. Zimní řízky i po použití stimulátorů koření a rostou v menším počtu, než když zkusíte řízkovat v létě - polodřevitými a částečně i bylinnými řízky. V místě množení je třeba dodržovat téměř 100% vlhkost - vhodné prostředí je skleník, foliák, foliový tunel, ne příliš větrané pařeniště, tzv. miniskleníček či množárna doma.

Autor: Re Falta Zmatená borůvka 2014-11-13 18:54:48

Děkuji za odpověď.
Všechny borůvky mám v jedné řadě v jednom rygolu obohaceném rašelinou všechny jsou stejně hnojené i zalévané. Pozemek mám blízko potoku a spodní voda se dle počasí pohybuje od 0 do 60 cm od povrchu. Zblázněný keřík má cedulku s odrůdou mám ho píchnutý u borůvky tak až pojedu na zahradu a vzpomenu si tak opíši odrůdu. Zapoměl jsem dodat že zblázněnou borůvku jsem koupil předloni loni kvetla na podzim a právě v těchto dnech (13.11.2014) nádherně kvete. Díky Falta

Autor: Re Falta Zmatená borůvka 2014-11-18 18:33:56

Tak odrůda je Toro

Připojený obrázek: borůvky
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-11-19 09:32:24

Může to být nahodilá mutace, nevím odkud borůvku máte, ale je-li z seriózního "kamenného obchodu" věděli by jestli stejná odrůda nezblbla i jinde. Nevím, zkuste, jestli se to neobjevilo u někoho, kdo jich dělá hodně. Zeptejte se na stránkách např. na farmaboruvky.cz, zajímavý problém by to mohl být pro janholub.cz.
... třeba by se to dalo nějak zhodnotit...

Autor: zázvorka 2014-11-19 17:29:23

Je to zcela běžná věc u některých odrůd borůvek. Typickým příkladem je odrůda Patriot, která je patrně na obrázku. Ta nakvétá na podzim zcela pravidelně, jen intenzita závisí na průběhu počasí během roku. Pokud přijde během srpna či září výrazně chladnější období, je nakvétání silnější. Podobné je to se zimolezy, například odrůdy Altaj a Leningradský velikan kvetou na podzim zcela pravidelně. Snahou šlechtitelů je toto nakvétání zcela omezit a u většiny novějších odrůd se s tím již nesetkáme.
Na druhou stranu byly tyto odrůdy použity při snaze vyšlechtit odrůdy borůvek, které by plodily dvakrát ročně. Dosavadní výsledky těchto pokusů však nepřinesly uspokojivé výsledky, a proto se od tohoto směru šlechtění ve většině případů upustilo.

Autor: petros 2019-05-01 10:26:08

Dobry den

prosim o radu co chybi temto boruvkam.Jsou zasazeny v baltske raseline, zadne vapno. zalivka odstate vody.
Dekuji

Připojený obrázek: borůvky
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-05-03 07:20:54

Ony borůvky na jaře po rašení mohou \"chytat\" různé barvy. Zejména v době, kdy výrazně kolísá, klesá teplota. Nepíšete o hnojení, to by mohla být další příčina. Odstátá voda, pokud je ze studny, má stejné vlastnosti, jako ta čerstvá, odstátím se nemění pH, obsah rozpuštěných látek. Pokud chcete vodu zbavit vápenatých solí, je vhodné do té vody přidat trochu kyseliny šťavelové. Ta je srazí a ty se postupně usadí na dně nádoby.

Autor: Zdeněk 2020-06-05 10:40:26

Dobrý den,
prosím o informaci zda je vhodné do kruhu o průměru cca 1 m okolo borůvky, který je každý rok doplňován hrabankou a rašelinou, vysadit medvědí česnek. Děkuji

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2020-06-05 12:16:21

Česnek medvědí má jiné nároky na pH než borůvky, patří spíše do něčeho jako je lužní les, nebo humusem bohatá, vlhčí, běžná zahradní zemina, ale zkusit to můžete. Borůvkám to neublíží.

Autor: Josef 2021-07-03 06:10:44

Dobrý den,

borůvka pěkně rostla, rašelina udržovaná vlhká ne přemokřená, nevíte proč začínají usychat konce listů? Děkuji

Připojený obrázek: borůvky
Autor: SPCH 2021-07-03 07:28:33

Asi se jí nelíbí, že je v nádobě, funkční kořeny zahnívají, snad i plíseň chytly. Je kontejner opatřen drenáží, odtokem?

Autor: Josef 2021-07-06 12:37:21

Děkuji, nádoba má otvory a vrstvu štěrku a písku u dna.

Autor: Ivan Dvořák 2021-07-06 13:26:09

Okolo jsou květináče s malými rostlinami, vzadu jedna větší. Tak nějak vidím, že čím je keř větší, tím je světlejší. Pokud jsou hnojené stejně, bude mít rostlina nedostatek, zejména draslíku, hořčíku. Ta světlá barva by docela nahrávala i vyššímu pH. Vymáčejte hrst jehličnaté hrabanky v malém kyblíku vody, za týden zalijte, přidejte jehličí na povrch nádoby. Pomůže i hnojení síranem draselným a tekutou hořkou solí. Také je to síran.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 11. 2021

Stálezelené listnáče chráníme v zimě i před sluncem a větrem

U stálezelených pěnišníků, tisů, bobkovišní a cesmín vysázených na exponovaných stanovištích – osluněných a proti větru nechráněných místech – je dobré postavit stínicí konstrukci.

zobrazit další rady a tipy