Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Rybíz - mech na keři?

< zpět
Autor: Iva 2018-03-11 11:05:32

Dobrý den, přes zimu mi rybízy pokryla jakoby zelený mech, je na většině větví u keřových rybízů. Můžete mi prosím poradit, co s tím? Předem děkuji, Iva S.

Připojený obrázek: Rybíz - mech na keři?
Autor: SPCH 2018-03-11 14:19:40

Čím delší čas stráví Vaše bobuloviny v tomto našem slzavém údolí, tím je větší pravděpodobnost nárustu mechů a lišejníků. Asi je u Vás vlhko, stinno, hladovo a v dobách beze srážek žíznivo. Plevel-i traviny jim mohou být-jsou konkurenti. Nejspíš je i zanedbán cyklus výměny přírustků, přestárlé větve kvalitní úrodu nepřinesou, suché pochopitelně už vůbec...

Autor: Iva 2018-03-12 15:06:44

Děkuji za poetickou odpověď, nicméně jestli měla zafungovat jako "chytrému napověz", tak se minula účinkem. Byla bych ráda za nějakou praktickou radu, jak se zbavit mechu. Mezi řádky čtu - hnojit, zalévat, plet, řezat - to beru jako prevenci a budu se tím řídit, ale co dělat s mechem teď, když už tam je??? Děkuji.

Autor: peca 2018-03-12 15:20:01

...kartáč, kartáček, kartáčíček-ale když se dají do pryč ty haluze, co tam nemaj být, tak to možná ani nebude třeba-max.houbička na nádobí+froté hadřík-když to chcete mít náhle tak krásné až zrak přechází. Jen ať v tom spravedlivém zápalu nevylijete s vaničkou i harata-bacha na pupence.

Autor: Iva 2018-03-12 17:33:29

Vy zahrádkáři jste ale veselé kopy! Moc děkuji za všechny rady a tipy, krásné až zrak přechází to mít nepotřebuju, stačí, když to bude zdravé a ještě chvíli to vydrží. Vždycky to dělal táta, teď si s tím musím poradit sama a se zahrádkou to jde z kopce :-(.

Autor: SRT 2018-03-12 18:37:08

Ovocné stromy, zejména starší, jsou často pokryty mechy a lišejníky. Přitom se narušuje kůra do pletiv stromů vznikají výtrusy různých hub a bakterie. Jejich životní činností zahnívá kůra stromů a poté zasychají větve. Nejlepším prostředkem proti mechům a lišejníkům je postřik 5% až 8% roztokem zelené skalice. Postřikujeme na podzim nebo záhy na jaře, před rašením pupenů. Napadené větve po postřiku dobře očistíme od mechu a lišejníků. Velký význam má v sadě obecná hygiena. Každý rok je nutno očistit kmeny a hlavní větve od odumřelé kůry a pečlivě je natírat vápenným mlékem. Vápnem bílíme brzy na jaře a bílením chráníme strom zároveň před slunečním úžehem. Jak již bylo řečeno, lišejníky se tvoří, především, na starších stromech a v přehoustlé výsadbě případně I na zastíněném stanovišti, kde je minimální oslunění a proudění vzduchu. Pěstititelé jsou často přesvědčeni, že lišejník na kůře jejich ovocných stromů má vliv na plodnost, což samozřejmě, není Pravda. Příčina neplodnosti bává nejčastěji způsobena nedostatečnou výživou, ochranou proti houbovým chorobám a škůdcům a také i nevhodným stanovištěm.

Autor: Iva 2018-03-12 19:55:32

Děkuji moc, to je odpověď podle mého gusta :-).

Autor: peca 2018-03-13 06:36:47

...SRT si kapku odporuje, ťuká řeč o stromu-Iva o keři. Taky, že ty nižší organíci škodí, ale na plodnost to nemá vliv? Těžké dívčí uspokojit, fňuk a brek.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2018-03-13 09:10:30

I ten jakoby zelený mech je daň z čistého vzduchu, při odpovídající péči o keře se jich za 4 roky /optimální doba po jakou výhony na keři mají být/ nevytvoří tolik.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy