Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

broskvoň z pecky

< zpět
Autor: Winterová 2008-09-18 13:27:16

Před asi 4 roky jsem zasadila pecky z broskve. Jedna vyrostla a teď už mám hezký stromek (cca 90 cm). Prosím o radu, jak dále postupovat - je teba roubovat, jak zatřihnout, hnojit?... Předem děkuji za poskytnutou radu. Jana Winetrová

Autor: Pavel Skála 2008-09-19 00:32:34

Čtyřletý stromeček broskve by vám uý měl ukázat několik plodů podle kterých se rozhodnete zda pokračovat v pěstování. U broskví se stává, vyjimečně, že semenáče mívají docela chutné plody. Většinou ale plody vyzrávají pozdě, dužnina bývá těžko odlučitelná od pecky. Bylo by vhodnější váš stromeček přeočkovat některou kulturní odrůdou. Dělá se to v srpnu až začátkem září. Broskev je třeba silně řezat. Nejlépe se to dělá v květu. Popis řezu bývá v literatuře i v Zahrádkáři. Doporučují založit kotlovou korunu a když byste řezu podle knížky nerozuměla, zakraťte hlavní výhony cca na dvacet cm a boční na dvě očka. Kolmo rostoucí výhony odstranit a věřit, že z toho něco bude.

Autor: Josef Zavřel 2008-09-19 08:21:55

Dobrý den.Já mám v 500m. ty nejlepší zkušenosti s broskvoňovými semenáčky.Nepěstuji však semenáčky z kulturních odrůd,ale z bělomasých kterým na jihu říkají vinohradnické.Na tišnovsku rozšiřoval vynikající a dnes již nežijící ovocnář a pomolog pan učitel Hudec z Tišnova bělomasou velkoplodou odrůdu s místním názvem Velkobítešská.Úrodná a velmi chutná s výbornou oddělitelností od pecky.Selekcí stromků z výsevu pecek se dá stále udržet kvalita plodů.Stromky ukáží první plody již brzy, ve čtyřech létech.Některé semenáčky plodí raně,o prázdninách,jiné středně ranně a některé pozdě.Po 30 letech nám stromy zestárly,letos nezarodily a tak je budu muset letos nahradit novými.Stromky jsem po zapěstování koruny nechal volně růst jak švestku.Podle potřeby jsem je pouze zmlazoval,proto že na mladém dřevě mají nejlepší plody.Jednou asi za tři roky zaryji k nim trochu hnoje a v předjaří přihnojím Cereritem.Jsou méně náchylné na kadeřavost,ale ošetření je nutné provést jako u ostatních.Hezký den.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy