Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Řez rozvětvených letorostů u broskvoní

< zpět
Autor: MaraC 2024-06-26 20:29:22

Dobrý den, prosím o radu zkušené, neb jsem jasnou odpověď nikde (net, fóra, youtube) nenašel. Mám dva \"novější\" stromky cca pětileté (ještě nerodily- záměrně otrháno pro zesílení stromku). Letos se po vydatných deštích, zálivce a hnojení stromky rozbujely tak, že na cca 80-100 cm dlouhých letorostech vyrůstají i boční větvičky- viz foto. Jak prosím při řeru s tímto naložit?? Na letorostech se příští rok plánuje samozřejmě úroda (jistě že protrhaná dle pravidel o nepřetěžování), ale pokud se mi ta \"košťata\" z letoška budou hodit do tvaru koruny a plození, nechat celé včetně bočních větviček pro úrodu a pak odstranit celé a nebo boční výhonky \"oholit\" podzimním řezem??

A ještě jedna podstatná drobnost- ve videích jsem se setkal s NE-krácením letorostů= plodné dřevo pro příští rok BEZ krácení a naopak v různých diskusích jsem se setkal s doporučením pokrátit o cca 1/3 až o 1/2.. Tak teď nevím, co je správně??

Moc děkuji za rady...

Připojený obrázek: Řez rozvětvených letorostů u broskvoní
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2024-06-27 08:33:59

Pro mě je novinka podzimní řez. Beru Šittův, řez v době okolo kvetení, ale podzimní ne. Ono to vše roste jinak u Břeclavi, jinak u Liberce. Nevím odkud jste, ale tady asi poradí Moraváci. Jestli řežou i na podzim.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 7. 2024

Průklest třešně: letní výchovný řez, nebo jarní zmlazení?

Třešně nevyžadují velký a pravidelný řez, ale je dobré držet jejich tvar nižší, abychom neměli problémy se sklizní. Jejich korunky jsou řidší a plodí na dvouletém a starším dřevě z tzv. kyticových pupenů.

zobrazit další rady a tipy