Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

cizosprašnost, samosprašnost meruněk, vhodná odrůda

< zpět
Autor: Hanka 2022-08-10 17:18:51

Dobrý den v několika Zahrádkářích na podzim 2019 byly články od Tomáše Jána, věnované meruňkám, u některých uváděl, že jsou cizosprašné u dalších nebyla žádná informace. Kde mohu naléz tyto informace pro běžně u nás prodávané odrůdy? Případně prosím poradte samosprašnou odrůdu do nv 350 m Střední Čechy. Je to sice mrazová kotlina, ale meruňka by narozdíl od broskví Harbinger, Modřinka a Krasava, kterým se tam daří byla na protekčně chráněném místě.
Děkuji velice

Autor: Ivan Dvořák 2022-08-10 20:18:43

Tomáš Jan vydal knihu Peckoviny. Větší sortiment odrůd rozdělený na cizosprašné, samosprašné a částečně samosprašné je též v knize 1000 dobrých rad zahrádkářům - Šrot, vydání 2017.

Autor: Hanka 2022-08-10 22:49:23

Děkuji v ulovím si obě. Také bych nejradši někde ulovila na debatu pana Jana, mám na něj asi tak 20 dotazů (hrušky, nashi, mandloně, japonské švestky a kříženci) nastal totiž čas rozšířit zahradu o pár raritnějších kousků.
Nejvic mě totiž zarazilo, že jsou i cizosprašné meruňky, žila jsem v domění, že meruňky jsou obecně samosprašné a ejhle ono ne:-)

Autor: Ivan Dvořák 2022-08-11 07:25:31

Nevím jestli paní či slečno, v každém případě jste mladý člověk, protože dokud se člověk chystá sázet je mladý.
Pana Jana odchytit nejspíše lze, ale doporučil bych Vám fórum zahrada.online. Jsou tam chytří a trpěliví odborníci na mnohé obory pěstování ovoce a zeleniny. Fórum je česko-slovenské či slovensko-české, čímž se pestrost pěstovaných druhů se kterými mají účastníci zkušenosti, ještě rozšiřuje.

Autor: Hanka 2022-08-14 23:28:43

Pane Dvořáku děkuji, vydám se na lov na zahrada-online. Vaše heslo o mladosti a sázení očividně znával (ted už nebožtík) soused, který se ještě více jak v 75 nechával ode mě inspirovat a pořizoval si na zahradu \"novinky\"....kanadské borůvky, pár rakytníků, muchovník, broskev, párek nových jabloní. Ted už plodí dědicům, ale říkával to samé, dokud můžu jsem celý den na zahradě.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 2. 2023

Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony

zobrazit další rady a tipy