Diskusní fórum

Diskusní fórum je otevřené – bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Řez roční meruňky

< zpět
Autor: Jana 2021-07-29 21:34:06

Dobrý den,
prosím o radu, jak prořezat loni na jaře zasazenou meruňku. Letos na jaře jsem ji seřízla na čtyři výhony (dle rad na google?) a krásně obrostla. Chtěla bych celkově menší korunku vzhledem k malé zahrádce. Mám už teď vyříznout některé středové větve, případně na jakou délku zkrátit?
Předem děkuji,
Jana, Opava.

Připojený obrázek: Řez roční meruňky
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2021-08-02 09:10:21

Nastudujte si rychle Šittův řez meruněk. dalo by se říct, že je nejvyšší čas. Na Youtube.com najdete video pana Urbánka ze Židlochovic. Pod názvem Řez meruněk - Šittův řez (2. díl)

Autor: Jana 2021-08-02 19:18:39

Dobrý podvečer,
mockrát děkuji za radu, směle jsem se do toho hned pustila a toto je výsledek.
Jana.

Připojený obrázek: Řez roční meruňky
Autor: Ivan Dvořák 2021-08-04 08:03:07

A je to! Když vidíte ta videa, nemáte pochyby o tom co a jak, že?

Autor: Jana 2021-08-04 15:47:10

Ano, bylo to celkem jednoduché a podle Vaší reakce snad správně. Takže na jaře už stříhat nemusím a stromek by mohl vydat nějaký ten plod?.
Ještě jednou děkuji.

Autor: SPCH 2021-08-06 13:58:26

Jano, nechci podrývat Vaše nadšení, ale zda v roce příštím vydá Vaše mladá meruňka plody není zdaleka jisté-z více důvodů. Jestli ještě letos vyžene nové výhonky, tak hrozí mj. jejich namrznutí-přeci jen už je srpen. Já bych se zaměřil i na kontrolu kůlu-jestli dole nehnije, neplesnivý- a úvazku k němu, jestli nedochází k zaškrcení, odírání kmínku, pokud je na něm cedulka s údaji o stromku, bývá dobré tuto sundat a uložit např. v šupleti-mohla by se ještě v budoucnu hodit. Jaká je podnož? Snad nebude hnát stromek převážně do dřeva...

Autor: Jana 2021-08-07 21:24:19

Tak už jsem zase zpátky při zemi, moc jsem se chválila?. Na kmínek jsem ale myslela ještě před ořezem, kůl jsem vyměnila za nový včetně úvazku, aby se kmínek neodíral a neškrtil a cedulka je taky volná.
Jen nevím, jak to myslíte s tou podnoží, asi nevím, o co jde, můžete mi to trošku vysvětlit? Stromek jsem koupila v zahradnictví a zasadila podle svého nejlepšího svědomí.

Autor: Zdenek 2021-08-07 22:43:30

Znamená to, že je stromek na podnož naroubovaný, u meruněk se používá často meruňkový semenáč, ale tím si nelamte hlavu a buďte v klidu.

Autor: Ivan Dvořák 2021-08-08 13:57:44

Paní Jano vydržte v tom nadšení. Pokud děláte věci, jak píšete, je to v pořádku. SPCH vlastně jen připomíná věci, na které se třeba mnohdy zapomíná. Pokud jde o řez, tak je teprve začátek srpna. Jsou tací, kteří do meruněk půjdou až za měsíc a dělají to tak už desítky let. Jiný kraj, jiný řez.

Autor: SPCH 2021-08-09 22:22:22

Zdenek doporučuje nelámat si hlavu, já zase radím, neprohánět si ji kulí. Podnož má větší význam, než by se mohlo zdát, očividné části stromu jsou na ní velmi závislé! Paní Jana, jestli stromek osobně sázela nebo se v okolí hrabe v zemině, může lépe vyhodnotit vhodnost konkrétní podnože a její interakci s příslušnou půdou, jejím složením, vrstvením, výškou spodní vody, to, co je na povrchu pokladeno-kůra, kačírek, textilie??...Někde prostě jde líp meruňka na mer.semenáči, jinde na z.ryngli, a zase jinde na myroši-proto má zmíňka o informační ceduličce a zachování její čitelnosti. Je taky otázka, zda by na malé zahrádce nebyl šťastnější stromkový rybíz, angrešt...?

Autor: Zdenek 2021-08-10 10:53:54

Podle fotky se stromku na podnoži evidentně daří. Jestli bude mít vysazená meruňka na zahradě paní Jany v budoucnu dostatek místa nedokážu z fotky posoudit. Na malou zahrádku se dá ale koupit meruňka na zakrslé podnoži Pumiselect, která má asi o 50% nižší vrůst než má semenáčová podnoži. Toto se ale řeší při koupi stromku.

Autor: SPCH 2021-08-10 12:30:05

Zdenku, typ podnože řešené meruňky by mohla znát p. Jana-údaje se dají nalézt na pásce, která asi leží nad zemí okolo kmínku-dokud je nevyšisuje počasí, nebo na faktuře-dokladu o koupi, či v paměti. Údaje na cedulce se někdy podaří oživit přetřením tužkou-i pod silným světlem, lupou-jedna z fc.mobilu.

Autor: Jana 2021-08-11 20:31:58

Děkuji všem za příspěvky, nečekala jsem takový zájem a jsem vděčná za všechny rady.
Teď už je pozdě řešit, zda jsem koupila správnou odrůdu, stromek je v zemi a zatím prospívá, pravda, měla jsem si koupi předem lépe rozmyslet. Moje nadšení z pořízení vysněného domku se zahrádkou bylo silnější a chtěla jsem mít všechno hned. Původně byla všude jen dlažba a starý bazén, takže práce spousta, než vznikly záhonky a trávník.
Přikládám foto štítku na meruňce.

Připojený obrázek: Řez roční meruňky
Autor: Jana 2021-08-11 20:35:13

A ještě ukázka zahrady jako celku.

Připojený obrázek: Řez roční meruňky
Autor: Zdenek 2021-08-11 23:18:06

Máte to teď hezké Jano, ale do budoucna to jako šťastné řešení moc nevidím. Na meruňkovém semenáči vyroste velký strom, který už za pár roků poroste sousedům přes plot. Taky ty květiny v jeho blízkosti nejsou moc praktické, z velkého stromu budou do nich padat plody, budete potřebovat ke stromu dát žebřík nebo podpěry. Uprostřed trávníku by měl prostoru dost, ale tam ho asi mít nechcete.

Autor: SPCH 2021-08-12 06:48:43

Jano, je to tak, jak píše pan Zdenek. Já bych viděl spásu pro Vaši meruňku v jejím přesazení, a to cca v druhé půli března r.2022 na místo mezi tu sprchu a kvetoucí kanu. Potom byste teprve mohla těžit z jejího potenciálu, velkého zastínění okolí se neobávejte, mnohdy je dokonce možnost posezení pod středně velkým stromem příjemnější než pod pergolou...

Autor: Jana 2021-08-12 14:43:29

Asi máte pravdu, uvidíme na jaře, ale jak se znám, budu se nejspíš řídit Vaši radou.
Děkuji.

Autor: SPCH 2021-08-12 21:49:51

Jano, nevím, zda na domku a krásném okolí panujete sama, nebo ve shodě s dalšími lidmi. Směřuju k případnému přesazení řešené stromkové slečny-Vaší meruňky, pro kterou je dobré vykopat-raději s časovým předstihem velkorysou jámu-vždyť se jedná o odrůdu Velkopavlovickou! Jde o to, aby v konkrétním místě nevedly ing. sítě, aby půda byla v odpovídající kvalitě, aby nebyla příliš zhutnělá, jílovitá...Ledacos se dá napravit, vylepšit.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 11. 2021

Stálezelené listnáče chráníme v zimě i před sluncem a větrem

U stálezelených pěnišníků, tisů, bobkovišní a cesmín vysázených na exponovaných stanovištích – osluněných a proti větru nechráněných místech – je dobré postavit stínicí konstrukci.

zobrazit další rady a tipy