Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

zasychání květu meruňky

< zpět
Autor: Jana 2008-04-30 20:04:01

Letos nám krásně rozkvetla meruňka, ale bohužel po odkvětu nám uplně zrezavěli květy a zaschly nové výhony na stromku. Nevěděl by někdo radu, co s tím. Zmrzlé to není. Sousedka říkala, že to je spála. Nemá s tím někdo nějaké skušenosti?

Autor: Ivan Dvořák 2008-05-01 13:53:11

Hezký den,
spála to nejspíše nebude. S velkou pravděpodobností jde o moniliový úžeh. Vše by souhlasilo - zavadající květy, letorosty,... Aplikovat lze postřik přípravky Sporgon, Horizont 250 EW, Rovlar Flo, Rovlar 50 WP nebo Baycor 25 WP podle návodu k použití. Tedy před květem to již nestihnete, doporučuji ale postříkat alespoň teď. Zavadlé větve vyřežte, zlikvidujte. Při ošetřování danými přípravky máte dost velkou naději, že se choroba již více neobjeví. Druhá část doporučení se týká plodů. Možná jste nechávali na stromku občas nějakou mumii,...
Původce je stejný jako u moniliové hniloby plodů. Tam se stříká např. Rovral či Sporgon 2-4 týdny před sklizní. Důležité je nenechat na stromě žádné "připečené plody" - přes ně se choroba dostane do dřeva - navíc jsou trvalým zdrojem spór choroby ve vzduchu. Je nutné odřezávat i suché větévky, vše likvidovat mimo zahradu (ne kompost !), pálit. Nářadí raději po řezu ošetřete, umyjte lihem, formalínem. Jde možná o zdánlivý nesmysl, ale když půjdete za chvíli stříhat či řezat něco zdravého, může se choroba přenést i díky Vám jinam.

Autor: Josef Zavřel 2008-05-03 08:37:21

Dobrý den.Jsem stejného názoru jak píše pan Dvořák.Bude to úžeh.Časté střídání teplot,hlavně chladno a deštivo v době před květem stromů meruněk a višní je v posledních létech pravidlem.Proto se také choroba stala metlou chemicky neošetřených stromů a ošetření (postřik) těsně před kvetením a po něm,je dnes nezbytné tak jako ošetření broskvoní proti kadeřavosti.Já mám dobré zkušenosti s přípravkem Sporgon.Přeji všem hezký den.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 4. 2024

Výsevní záhon pro venkovní předpěstování sazenic

Zejména v zeleninové zahradě je výhodné využívat menší volnou záhonovou plochu, na které si vypěstujeme sazeničky zeleniny. Kupované sazenice jsou mnohdy drahé a navíc nebývá k dispozici výběr odrůd podle našich představ.

zobrazit další rady a tipy