Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Meruňka - špatný kmen

< zpět
Autor: Patrik 2016-04-03 17:14:22

Dobrý den,
jsem absolutní laik.
Dostali jsme zahradu a na ní mimo jiné meruňka z fotek.
Plodů dost a i hezké.

Ale kmen je takový zvláštní, dole vypadá, že kůra uhnila.
Přes zimu byl v těch místech zaházen posekanou trávou.

Dá se s tím něco dělat? Nebo nechat být?

Díky za radu.

Připojený obrázek: Meruňka - špatný kmen
Autor: Josef Zavřel 2016-04-04 12:38:18

Hezký,jarní den.
U meruněk (a nejen u nich)se podobná znekrotizovaná místa na kmeni někdy objevují,většinou jako následek mechanického poškození.Pokud není rána následně ihned ošetřena,dostane se do ní infekce některých nekróz a tohle může být důsledek.Pokud strom plodí a je vitální,podíval bych se pomocí ostrého nože,kde začíná živá část,až po ni bych ránu vyčistil a zatřel latexovou barvou.Naši dědové používali tehdy běžně dostupný kravinec,smýchaný s jílovou zeminou na kaši a tou rány zatřeli.Místo pak ovázali starým jutovým pytlem.Ve Vašem případě si dle obrázku myslím,že kolem rány už zával je.Zdraví J.Z.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-04-05 07:20:33

Souhlasím s panem Zavřelem, možná někdy před léty přejeli okolo stromu necitlivě strunovkou, nebo do něj kopli motykou při obdělávání stromové mísy nebo se v místě štěpování těsně nad zemí objevila nějaká nekróza (horší práce raubíře, menší ochota podnože a štěpu dokonale srůst (afinita) a ta se věkem stromu a jeho růstem takto projevila. To dřevo pod chybějící kůrou je už dost načaté věkem a chtělo by ošetřit proti další degradaci. Natření (napuštění) suchého dřeva latexem je O.K., jen bych do něj přidal trochu měďnatého fungicidu (Kuprikol, Champion,...), použil latex přibližně v barvě kůry. Ten mulč z trávy bych odstranil a okolo tohoto místa nechal volný prostor, aby odhalené dřevo nemělo důvod vlhnout.
Rána už se nezavalí.

Autor: Patrik 2016-04-17 14:33:29

Ahoj,

děkuji za odpovědi, zkusím to tak.

Patrik

Autor: Eva 2017-02-17 21:49:34

Naše meruňka je stará cca 13 - 16 let, obvod kmene pod rozvětvením 60 cm, hniloba je na severní straně do hloubky v jedné části dle vrtu vrtačkou 6 - 7 cm. Kaz jsem objevila podle rozpraskané kůry, kterou jsme odstranili, dále jsme pod ní našli a také odstranili kořínky a hlínu, pak už jen shnilé drolící se dřevo, které je zjevné z fotek. Nechceme ji kácet. Před loni jsme sklidili asi 100 kg meruněk, jiný strom na dvoře neni!
Co s tím? Děkuji předem za rady!

Připojený obrázek: Meruňka - špatný kmen
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2017-02-20 14:37:23

Přijde mi to jako špatně srostlá podnož s roubem. Ten věk bych neviděl reálně, zdá se mi to dost málo. To zalomení nad poškozením vypadá jako místo roubování. Propojilo se jen část svazků cévních a ostatní vyhnily. Pokud okolo stromu není na dopadové ploše ulomené koruny není nic, co by se dalo zničit, je to v pořádku. Větší smršť asi se stromem zatočí, ale do té doby bude růst a plodit. Bál bych se o takový strom opřít dlouhý žebřík, aby se koruna v místě roubu - tlakem Vaší hmotnosti - neodlomila. Jestli nevíte jaká je to odrůda, pokuste se udělat si nový stromeček. Je možné, že tím, jak jste kmen otevřeli a vyčistili dostali jste ho do nevyrovnané polohy (tam, kde byla sice a vítr ho může snadněji zlomit, zejména když bude foukat v náporech a střídat směry a bude-li strom zatížený úrodou.

Autor: Eva 2017-03-11 21:45:46

Díky moc za odpověď. Budu na to myslet a dávat bacha. Kamarád mi ještě poradil občas zalévat. Přikládám fotku, jak meruňka na dvorku vypadá ze zdravé strany. Jsem spíše odpůrce chemie. Mějte se krásně a meruňkám zdar.

Připojený obrázek: Meruňka - špatný kmen

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy