Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Broskvoň

< zpět
Autor: Bohuslav Hynek 2012-04-06 14:43:34

Nevíte někdo, prosím, jak ochránit kvetoucí broskvoň proti mrazu o nastávajícím víkencu?

Autor: Andrea 2013-03-07 17:42:00

Dobrý den, asi před 5 lety jsem si koupila broskvoň. Nebyla nikdy řezaná, tak bych potřebovala poradit jak jí teď ořezat. děkuji

Připojený obrázek: Broskvoň
Autor: Miroslav Přasličák 2013-03-18 20:34:32

K řezu Broskvoně.
Jedná se o teplomilný ovocný druh,velice náročný na světlo. Stromek tvarujeme jako dutou korunu.bez středového terminálu. Z fotografie je patrné, že stromek po výsadbě nebyl správně tvarován řezem. Toto musíte tedy udělat dodatečně. Po vytvarování koruny každoročně budete muset provádět řez na plodnost.Broskvoň plodí na loňských jednoletých výhonech. Odplozená část výhonu již neplodí, plodnost se stěhuje na konce výhonů, neřezané stromy pak vypadají jako převislá vrba. U většíny odrůd provádíme krátký řez. Jednoleté výhony stříháme střídavě jeden na dva listové pupeny a druhý zkracujeme asi o jednu třetinu. Z výhonu, sestřiženého na dva listové pupeny nám během vegetace vyrostou dva výhony, které příští rok sestřihneme podle stejné zásady. Výhon, který jsme pouze zakrátili, nám přinese ovoce a příčtí rok jej odstraníme. Často je v koruně výhonů příliš moc, musíme je řezem regulovat. Pokud nemáte zahradu v nejteplejších oblastech ČR, je dobré stříhat v době květu, kdy se rány dobře hojí. Případné větší rány na starém dřevě je nutno ošetřit vhodným nátěrem / stromový balzám, latex, štěpařský vosk a pod./
Odplozené části výhony se odstraňují. Nejlepší bude se na tento postup podívat do nějaké odborné literatury. Snad vám napoví připojená fotografie.

Připojený obrázek: Broskvoň

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Nové vydání časopisu Zahrádkář

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Poradna

Máte otázky ohledně zahradničení, pěstování rostlin, zahradní techniky nebo čehokoliv jiného? Naši čtenáři a odborníci vám rádi poradí!

přejít do poradny →

Kalendárium

21. 4. 2026

Jak zavlažovat rostliny, a neplýtvat přitom vodou

Přírodní srážky a spodní voda nestačí pro zásobování vodou náročných zahradních rostlin. Nedostatek vody vede u rostlin k jejich vadnutí a tím omezení růstu, kvetení i výnosu. Spotřeba roční dodatečné závlahy při normálním průběhu vegetace se odhaduje na 300 až 500 l vody na m².

zobrazit další rady a tipy