Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Slivoně

< zpět
Autor: Helena Brichtová 2009-01-09 11:53:33

Dobrý den, moc prosím o radu:
Již mnoho let mám na zahrádce slivoně : Althanovu, Zelenou
renklodu,Malvazinku. Jedná se o 550m n.m, Žlutice na Karlovarsku, jižní strana.
Na jaře pěkně kvetou, plůdky se také vytvoří, ale neudrží se téměř žádné. Je pravda, že každoročně jsou stromy napadeny mšicemi. Zkoušeli jsme jarní postřik proti přezimujícím škůdcům, ale nic nepomohlo. Nevím, jestli to může být jen mšicemi nebo je problém jinde.
Děkuji a zdravím.
hbucto@seznam.cz

Autor: Josef Zavřel 2009-01-10 12:06:55

Dobrý den.Nemyslím si že by problém byl ve špatném opylení.Předpokládám,že vaše slivoně jsou napadeny škůdcem-Pilatkou švestkovou a nebo žlutou.Poznáte to podle černých teček na plůdcích,což jsou vlastně otvory pro larvy.Jsou dva způsoby ochrany před tímto úmorným škůdcem.Mechanický,který je ekologický a zpočívá ve vyvěšení několika kusů bílých destiček do koruny stromu(počet podle velikosti koruny),které jsou natřeny nevysychajícím lepidlem Chemstop.Vyvěšujeme v období bílých poupat.Po odkvětu destičky s nalepenými mouchami zničíme.Destičky se dají i koupit v zahrádkářských potřebách.Další je chemický a spočívá v postřiku při odkvétání,kdy začínají opadávat první okvětní lístky přípravkem Reldan 40 EC (12,5 ml.na 10 l.vody) a nebo Calypso 480 SC (2,5 ml.na 10 l.vody).Reldan je sice nyní určený pro ochranu jabloní,ale Pilatku švestkovou bere dobře.Postřik proti přezimujícím škůdcům je potřebný a je dobře že jej provádíte,ale na Pilatku je neúčinný.Hezký den.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy