Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

napadená slivoň

< zpět
Autor: Ludmila Beranová 2022-07-14 08:40:41

Prosím o radu, možná už pozdě - slívička shazuje množství velikostí již téměř dorostlých plodů. Skoro polovina listů takto zkroucená, domnívaje se, že to jsou \"jen\" mšice , neřešili jsme to. Snažila jsem se včera vše nafotit. Je ještě nějaká pomoc a co s tím dále nebo napřesrok? Moc a moc děkuji. L.
Další týden-opět mísa spadaných velkých švestek, některé jakoby bez šťávy, tvrdé, nedozrálé.

Připojený obrázek: napadená slivoň
Autor: SPCH 2022-07-14 09:23:56

Ludmilo, obrázek s plodem a svlečkami Vašich pomocníků proti avizovaným mšicím-berušek, slunéček. Sáním mšic došlo ke ztrátám v této době k dorostení a vyzrátí potřebné energie, tisíce sice drobných, ale přeci jen poranění rostlinné tkáně taky dávají stromu zabrat. Pokud nemáte přehnojeno, tak jako dobrá první pomoc by bylo vhodné celou plochu pod stromem důkladně zalít správně naředěným roztokem tekutého cereritu. V příštích letech braňte mravencům v jejich vydatné podpoře mšic.

Autor: Ludmila 2022-07-17 00:49:34

Velice děkuji za rychlou, odbornou odpověď, pro mne velice důležitou, vše ráda provedu.

Autor: Lenka Matoušová 2022-07-18 10:30:36

Dobrý den,
prosím o radu, co je špatně s mou cca 4letou švestkou. Letos poprvé bohatě kvetla, nasadila velké množství plůdků, z nichž pak skoro všechny zežloutly a odpadly. V té době strom napadly mšice, tak to zřejmě bylo tím. Ale z těch pár plodů, které zůstaly, visí ztuhlá \"míza\". Uvnitř plodů není žádná larva. Listy stromu jsou žluté a moc jich není. Celkově stromek nevypadá vitálně. Chybí mu nějaké živiny, nebo se jedná o nějakou chorobu či škůdce?
Děkuji za odpověď.

Připojený obrázek: napadená slivoň
Autor: Ivan Dvořák 2022-07-19 21:32:07

Je to reakce na poškození. První generace obaleče, třeba posátí roztočem, oklepání o větvičky ostrý déšť s krupkami. Obaleč si kousne a okamžitě je zadušen klejotokem. Zkuste kouknout sem: https://www.zahradkari.cz/odborne/soubor/02_slivone.pdf.

Autor: Lenka Matoušová 2022-07-20 08:32:32

Moc děkuji za odpověď i odkaz, podívám se.

Autor: SPCH 2022-07-20 14:13:07

Lenko, další podezření je na tmavku-mrkněte se do mladých pecek předčasně se vybarvujících plodů.

Autor: Lenka Matoušová 2022-07-20 16:16:28

Děkuji za tip, vyhledala jsem si informace o tmavce a tuhle vosičku jsem letos na švestce dokonce viděla, jen jsem netušila, že je to škůdce. Tři zkotrolované pecky byly sice v pořádku, ale jedná předčasně modrá švestka byla \"červavá \", zřejmě obaleč. Asi se těch škůdců letos na švestce sešlo víc včetně jarního masivního nájezdu mšic.
Mám ji na jaře preventivně něčím univerzálním ošetřit?

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 2. 2023

Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony

zobrazit další rady a tipy