Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Jarní mrazíky

< zpět
Autor: Petr R. 2022-03-29 09:52:21

Dobrý den. Podle předpovědi hrozí v nastávajícím víkendu docela výrazné noční mrazíky. Rád bych ochránil alespon dva rozkvetlé stromky, Dopple dandy a Aprikyru, vysoké cca 2,5 , jelikož konečně po čtyřech letech nádherně nakvetly. Napadlo mě v kritickém období umístit pod každý stromek elektrické přenosné topení 2000W s horní ventilací. Myslíte, že by to mohlo pomoci? Anebo by stačilo např. při -3 stupních postříkat celý stromek vodou? Děkuji.

Autor: Hanka 2022-03-29 13:46:33

Za mě jako laika, leč letitého zahrádkáře se zahradou v mrazové kotlině, má spíš smysl, stromky k večeru důkladně postříkat vodou -postřikovač, hadice, což květy obalí a ikdyž květ omrzne, zmrzne zejména voda. Postříkejte půdu i pod stromky půda je prohřátá a bude vypařovat vlhkost, což zvýší teplotu. A spíš než raketa za elektriku, staří ovocnáři v sadech pálili v noci chroští s listím, tak aby čadilo, vznikající dým chránil korunu s květy. Na anglických webech se používá kouzlíková tinktura také jako postřik do koruny. To sem jsem před pár lety použila já a osvědčilo se. Někdo do postřikové tekutiny přidává kuprikol. Hodně štěstí! ps. Kde jste prosím opatřil stromky, také o nich uvažuji

Autor: Petr R. 2022-03-29 16:18:47

Dobrý nápad, postříkat půdu pod stromkama, to by mě tedy nenapadlo... I když jsem z Prahy, stromky si nechávám vozit z Uherského Ostrohu. Mám s místním zahradnictvím nejlepší zkušenosti. Oni letos výše uvedené odrůdy nemají v nabídce, ale jinde jsou. Mimochodem, za mě - Aprikyra ovoce nic moc, ale Dapple Dandy je vynikající.

Autor: Hanka 2022-03-30 00:08:14

Jde o to nejen postříkat stromky, ale aby to bylo spíš jemné rosení, voda vytvoří jemný film na povrchu květů, a ten má šanci větší než velké kapky.
Pod stromky a kolem nich, to stačí zalít jakkoliv. Už si nevzpomenu jakou funci má ve směsi případně kuprikol, (vzhledem k tomu, že se už neprodává sáhněte po Championu), ale bylo to něco kolem většího povrchového napětí, případně nižší bod mrznutí směsi, ale to marně lovím z paměti. Pokud na stromcích podvečer už nebudou včely neublíží jim to. Je nutné stříkat v podvečer, aby to nestihlo uschnout. Třeba se tu vyjádří větší odborníci, ale tím, že sama mám zahradu v mrazové kotlině, tak jsem před pár lety hledala všechny možné tipy jak stromky ochránit. Věřím, že případný čmoud sousedi pár nocí přežijí, a mezi sadaři je to osvědčená metoda, akorát vy se moc nevyspíte. Máte tedy aprikyru spíše jako opylovače pro Dapple Dandy nebo co jste pořídil k ní? Děkuji

Autor: Ivan 2022-03-30 07:28:29

Champion může pomoct proti mrazíkům, ale musí být použit den či dva před mrazíky. Ošetření v den, kdy v noci bude mrznout, má spíše opačný účinek. Vodní mlha do koruny stromu se stříká v čase, kdy začíná mrznout, dříve to nemá moc velkou cenu. Za bezvětří pomůžou třeba vědra s horkou vodou pod korunou, umělé rozhýbání vzduchu, aby se jeho jednotlivé různě ohřáté vrstvy mísily.
V minulosti, kdo měl čerstvou mrvu, vyvážel jí před mrazy do sadu, také hřála. Tady je pár možností, ještě i s odůvodněním ošetření mědí: https://izahradkar.cz/kalendarium-zahradkare/ovocna-zahrada/oddalit-kveteni-chranit-kvety-ovocnych-stromu-pred-mrazy/

Autor: Petr R. 2022-03-30 17:11:34

Děkuji za vaše rady a zkušenosti. Ještě pro paní Hanku: Dapple Dandy musí mít opylovače, opylují ho v okolí divoce rostoucí myrobalány /někdo jim říká špendlíky/. Aprikyra měla loni poprvé asi 15 plodů, před čtyřmi lety byla koupena a zasazena na podzim. Ale jestli je samosprašná, anebo ji opýlilo něco v okolí, netuším...

Autor: Hanka 2022-03-31 12:32:35

Pane Dvořák, děkuji za upřesnění a odkaz, dostuduji.
Špendlíky v okolí mám

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy