Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Choroba švestky - napadané plody

< zpět
Autor: Lucie Š. 2019-06-19 11:44:58

Dobrý den,

prosím o radu o jakou se jedná chorobu a jak případně dále postupovat na staré švestce, která však stále hojně a dobře plodí.
Viz obrázek nemocných plodů.
Děkuji.

Připojený obrázek: Choroba švestky - napadané plody
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2019-06-20 07:35:47

Puchrovitost, praskání po postižení touto chorobou, něco může mít spojitost s monilinií, s roztoči,..., slunečním úpalem. Vše se mělo řešit preventivně (krom úpalu). Co můžete udělat, je ošetřit proti monilióze, napadené plody trhat, sbírat, vyhazovat, nedávat do kompostu. A v předjaří ošetřit proti puchrovitosti, roztočům.

Autor: Luděk 2019-08-27 10:31:21

Dobrý den, plody švestky - viz obr, jedná se o puchrovitost či něco jiného ?

Připojený obrázek: Choroba švestky - napadané plody
Autor: SPCH 2019-08-27 12:49:24

Monilióza.

Autor: Břetislav 2022-07-26 13:16:31

Dobrý den.
Mám na zahradě švestku domácí,letos poprvé zarodila, dnes po prohlídce jsem zjistil že z některých ještě zelených plodů vytéká čirá táhla tekutina mám se obávat o úrodu po prohlídce plodů jsem neobjevil žádného škůdce děkuji za odpověď .

Autor: SPCH 2022-07-26 16:38:54

Břetislave, příčin může být vícero-např.obaleč, který byl krátce po vylíhnutí a počátečních pokusech proniknout do plodu sezobnut ptákem či predujícím hmyzem, nebo odření větévkou, klepnutí kroupou... Pak poraněná švestička takto pláče.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 2. 2023

Zimní řez hortenzie latnaté a jiných keřů kvetoucích v létě

Nehrozí-li již silnější mrazy, hluboce ořežeme i keře a polokeře kvetoucí v létě a časně na podzim a to na jednoletých výhonech. Jednoleté letorosty je potřeba seříznout na několik oček, protože jen tak na nich narostou letošní silné výhony

zobrazit další rady a tipy