Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Čačanska rodna a šarka

< zpět
Autor: Milan 2011-09-20 16:24:51

Dobrý den,
chci si koupit několik stromků švestky Čačanska rodna a mám rozporuplné informace o tom, zda je švestka Čačanska rodna tolerantní vůči šasce nebo ne. Že je tolerantní uvádí Pomologický atlas "Peckoviny" autorů Jan T. a Nesrsta D.nakladatelství Baštan 2011 na str. 139 a že není tolerantní vůči šarce uvádí časopis Zahrádkář č. 11/2010 na str. 13. Chtěl bych znát skutečný stav věci od odborníků dříve, než stromky nakoupím, protože kvůli šarce jsem staré švestky zlikvidoval. Milan

Autor: Roman Donda, ČZS 2011-09-21 10:39:57

Dobrý den,
děkujeme za Váš zajímavý dotaz k odrůdě středně rané pološvestky Čačanska rodna, která vznikla jako kříženec odrůd Wangenheimova a Stanley. Jde o odrůdu samosprašnou, hojně rozšířenou v našich zahradách.
Šarka švestek -(Plum pox virus)je virová choroba, která postihuje v posledním období již téměř všechny peckoviny: jak modré(švestky, pološvestky, renklody, mirabelky)tak červené(třešně, višně) i teplomilné peckoviny(meruňky, broskvoně). U nás se vyskytuje od 70. let minulého století, kde byla zjištěna v oblasti západních Čech. V současné době není známo, že by se napadené stromy daly vyléčit, a navíc se virové onemocnění šíří pomocí hmyzu, zavirovanými rouby, očky i celými stromky. Je proto vysazovat a nakupovat pouze zcela zdravé fytokaranténní kontrolované a prověřené stromky, s příslušným atestem. Existují odrůdy méně náchylné na napadení šarkou, ale ne vůči chorobě rezistentní. Pokud prodejci tvrdí, že jejich odrůdy jsou zcela odolné, může se jednat o komerční triky.
V souvislosti s uváděnými rozpory v současné odborné literatuře, kterou citujete a zda se jedná u této odrůdy Čačanska rodna o rezistentní odrůdu bych uvedl, že oba autoři článků(textů) jsou jedni z nejzkušenějších odborníků v této oblasti. Autorem velmi zajímavého a přínosného článku pro pěstitele v časopise Zahrádkář č.11/2010 je Doc.Ing. Josef Sus CSc., který vychází ze svých zkušeností a současných poznatků, stejně jako autor textu v publikaci "Peckoviny".
Peckoviny vůbec jsou náchylné na toto onemocnění v jedné oblasti více, v jiné méně a bude také záviset na skutečnosti, zda se v okolí vyskytují stromy poškozené touto virovou chorobou, nebo zda zasadíte nový stromek do místa, kde se šarka vyskytovala přetím apod.
Pokud vás zajímají novinky i zkušenosti těchto autorů článků podrobněji, v časopise Zahradnictví(září) byl od Doc.J.Suse také článek o nejnovějších poznatcích ve výzkumu peckovin. (přehledné tabulky s údaji o různých odrůdách a jejich rezistenci), nebo se na autory osobně obrátit s dotazem.
V současné době se podle výzkumů Doc. Ing. Suse uvažuje jako velmi odolná odrůda vůči šarce pološvestka JOJO, která je původem z Německa a vznikla jako kříženec odrůd Ortenauer a Stanley. Poznatky i stav v tomto oboru se mění, stejně jako stav rezistence odrůd peckovin vůči chorobám.
Jen pro ilustraci: stejná situace je v lékařství, kde jeden farmaceutický výrobek dlouho proklamovaný jako vysoce účinný lék se stává náhle díky změnám mnoha faktorů neúčinný apod.
Pozn.
Před deseti lety se velmi doporučovala také odrůda pološvestky Hanita původem z SRN a byla i v odborném tisku presentována jako rezistentní samosprašná odrůda vůči šarce. Postupem času se však ukázalo, že odolná vůči ní není. Osobně jsem těmto slibům také uvěřil a nakonec musel asi osmiletý stromek odstranit ze zahrady.

Foto: odrůda JOJO

Připojený obrázek: Čačanska rodna a šarka

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy