Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

nemoc na plodech švestky

< zpět
Autor: Pepa 2010-09-17 23:17:22

Na plodech švestky jsou hnědé fleky, snad / strupovitost /, poradte prosím čím a kdy střikat. Děkují..Pepa

Autor: Ivana Kožešníková, ČZS 2010-09-20 07:33:36

Hnědé fleky - poškození plodů švestek takovýmto způsobem má několik příčin - seřazeno v odpovídajícím pořadí nejčastějšího výskytu. Prosím porovnejte symptomy - bohužel body 1.+3. nenajdete v metodice ochrany, informace o nich jsou použity z materiálů před aktualizací, která proběhne koncem tohoto roku.

1. abiotická korkovitost plodů - příčina: chladové nebo mrazové poškození, mechanický oděr

2. puchrovitost švestek - příčina: houba Taphrina pruni - dochází k vývojovým deformacím a dříve nebo později k hnití celých plodů (zasahuje tedy celý plod, nejen jeho povrch!)
Ochrana: včasná likvidace napadených plodů. Na počátku rašení a popř. před květem &#8211;
Cuprocaffaro, Champion 50 WP, Funguran-OH 50 WP, Kuprikol 50 nebo Kuprikol 250 SC
zpracovanou metodiku najdete v levém menu - metodiky ochrany rostlin, nebo na: http://www.czsos.cz/metodiky/O_D00511.HTM

3. hálčivec višňový - příčina: roztoč Aculus fockeui, svým sáním v raných stadiích vývoje plodu je povrchově výrazně poškozuje (hnědé, nekrózy slupky), dalšími projevy jsou výrazné světlé skvrny propadlého pletiva po sání a výrazně světlejší skvrny po sání na letorostech.
Ochrana: přípravky Omite 30W nebo Omite 570 EW, Sulka, Sulikol
750 SC, biologická ochrana &#8211; dravý roztoč Typhlodromus pyri

4. strupovitost peckovin se vyskytuje spíše u meruněk a broskvoní, ale můžete porovnat i tyto příznaky v metodice, která je zpracována přímo na:
http://www.czsos.cz/metodiky/O_D00461.HTM

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy