Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Třešně - monilioza?

< zpět
Autor: Světlana Procházková 2008-04-06 15:55:19

Prosím o radu, co se vzrostlými stromy třešní, které již druhým rokem hojně vykvetou, ale než plody dozrají, jsou nahnilé či plesniví. Jedná se o 3 stromy různého stáří, které doposud rodily pěkné zdravé třešně, loni jsme sklidili sotva malý košíček. Může se jednat o moniliozu? Co s tím? Děkuji za rady S.procházková

Autor: Josef Zavřel 2008-04-06 19:02:19

Dobrý večer paní Procházková. Předpokládám, že plody jsou napadeny Moniliovou hnilobou. Vznik choroby je závislý na počasí, které v posledních létech rozvoji choroby napomáhá. K zamezení vzniku choroby je zapotřebí provést chemické ošetření tři týdny až čtrnáct dnů před sklizní přípravkem Rovral 50 WP (Rovral Flo) v koncentraci 0,2 % a nebo 7 dnů před sklizní přípravkem Horizon 250 EW v koncentraci 0,1 %. Přes zimu nesmějí zůstat na větvích zaschlé mumifikované plody, které bývají zdrojem infekce v příštím roce.

Autor: Ivan Dvořák 2008-04-09 16:40:58

Hezký den,
nechám si to odsouhlasit nebo zamítnout od fóra. Asi to bude mimo metodiku.
Velmi špatně dostanete dolů všechny "připečené" třešně na větvičkách. Přidal bych ještě jeden termín postřiku - desinfekční. Před rašením pupenů dát měďnatý preparát. Ten obyčejně se spící moniliózou slušně zatočí. Déle asi ne, četl jsem ve starší literatuře, že jsou třešně a višně citlivé na měď.

Autor: Miloš Kožešník, ústředí ČZS 2008-04-10 20:23:15

Asanační postřik měďnatým přípravkem doporučuje i MUDr. Horák z Vyškova ve svých doporučeních = Aktuální informace o opatřeních v ochraně rostlin - únor, rada 7 - je to na našich stránkách v rubrice odborné poradny. V metodice v tomto termínu je s měďnatým přípravkem uváděna jen broskvoň - proti kadeřavosti, ale tam už je v únoru stejně skoro pozdě.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy