Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

podnož pro třešeň

< zpět
Autor: Jiřina 2015-05-17 17:32:33

Dobrý den, prosím o radu, koupili jsme na výstavě třešeň STELLA na podnoži Pr. Avium. Chtěli jsme menší strom, ne velkou klasickou třešeň a pán nám dal tuhle. Ale všude čtu, že tato podnož je právě pro obrovský strom :-( Teď nevím, zda strom vůbec sázet. Můžete mi prosím doporučit co si tedy koupit? Naše požadavky: třešeň bohatě rodící, velké, pevné, sladké plody, vzrůstově ne moc veliká, ale nemusí být úplně zákrsek, viděli bychom to cca 4, ev. 5 m. Ještě čtu, že rané třešně se vyhnout vrtuli, je nějaký rozdíl v chuti a kvalitě třešně rané a pozdní, ev. jaký je jiný rozdíl, než že plodí v jinou dobu? Děkuji moc.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2015-05-18 11:37:59

Docela rozsáhlá otázka.
Stella je samosprašná třešeň, je označována jako středně až slabě rostoucí.
1. Stella na ptačce se může udržovat tak, aby nepřekročila těch Vašich předpokládaných 4-5 m. V odlišných podmínkách to může být buď menší nebo větší problém.
Základní potíž je v tom, že nepíšete kde v republice tu třešeň budete sázet, do jakých půdních a ev. vláhových podmínek ji chcete. Někde ptačka může v této kombinaci růst solidně, jinde bude divočet.
2. slabě rostoucí podnože české produkují Holovousy (obyčejně P-HL-A, P-HL-C) další obecně více užívané jsou zahraniční, např. Gisela 5, Colt. Předpokládá se výsadba ve vhodných pro třešně kvalitních půdách a lokalitách.
3. Chtělo by to obejít nějaké sousedy či sady a posoudit jestli ranější odrůdy (obyčejně srdcovky nebo "polochrupky") nemají náhodou tu požadovanou vlastnost pevnost plodů či velikost, je to dosti relativní. Třeba raná odrůda Burlat je podle mě dosti velká i pevná na to, že zraje mezi odrůdami ranými.
4. Chuť je subjektivní dojem. Někdo hledá sladkou třešeň jiný navinulou. Rané, pevné, velmi sladké (i samosprašné) jsou např. některé odrůdy italské z školky v Plzni.
A to je další věc na řešení. Samosprašné mohou růst samostatně, ostatní potřebují mít v okolí opylovače, nebo ho musí mít naroubovaného v koruně.
V sortimentu třešní jsou v chuti, velikosti a tvaru srovnatelné rozdíly jaké jsou třeba u jabloní a jejich plodů. Někdo má rád první jablka kyselá, bez aroma (třeba Průsvitné), jinému chutná Golden... Stejně tak začíná sklizeň v prvním třešňovém týdnu u malých nakyslých plodů odrůd Rychlice německá, Rivan (o které se dělíte se vším možným ptactvem, hlodavci, dalšími drobnými savci) a končí v druhé polovině července u velkých tmavých či světlých chrupek, o které má krom Vás zájem vrtule třešňová a ne vždy kosáci a špačci.
Vrtule třešňová dík počasí jaké je už je viditelná i v odrůdách zrajících společně s Karešova, Kaštánka. Teplé jaro nejspíše urychluje vývoj a tam, kde dříve byly při sklizni jen vajíčka na povrchu či čerstvě zakouslé a téměř neviditelné larvičky, už jsou v plodech slušní macci - rychle rostoucí larvy vrtule třešňové.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy