Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Višeň -scvrkávání plodů

< zpět
Autor: Jana Sabolová 2014-06-04 21:54:18

Dobrý den. Mám višeň Hortenzii zhruba šest let starou. Měla vždy jen pár plodů. Bylo mi doporučeno naroubovat do koruny Morelu pozdní. Sehnala jsem si rouby, ale neujal se mi ani jeden (byly čtyři). Asi jsem měla použít jiný způsob. Přesto krásně zakvetla a nasadila dost plodů. Bohužel se očividně scvrkávají, žloutnou a nakonec opadnou. Suchem to ale určitě není. Takže zase nebude nic. Ráda bych věděla, čím to je. Děkuji. J.S.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2014-06-05 07:40:36

Pokud jde o roubování, u třešní to nebývá bez problémů. Obecně peckoviny se při stejné péči ujímají v menším % než jádroviny. Lépe se ujímají rouby sebevědomému člověku, který je dá na hlavní větve, které táhnou lépe mízu, než tomu, kdo se bojí, že se rouby nechytnou a dávají je někam do boku naspod koruny, aby se při nezdaru nepoškodil estetický dojem z korunky. O rouby je třeba se pečlivě postarat (sklizeň prosinec, uložení vlhký písek - dobrý bramborový či jablkový sklep - roubování kopulací už třeba v únoru, za kůru v době, kdy kvetou trnky a později. Pokud máte roubů dost, nechte si je ještě na případné opravné roubování, není problém (když se štěp neujme) roubovat třeba v červnu.
To nasazení plodů mohlo způsobit dosti chladné počasí, mrazíky v době květu. Stromek to vyprovokovalo k tvorbě plůdků. Když se do nich podíváte, nejspíše budou pecičky hodně měkké a prázdné.
Možné by bylo i to, že se někde v okolí nakonec opylovač je a včely z nějakého úlu měly od svého předvoje naplánovanou tu správnou cestu od opylovače do vaší višně. V tom případě by přicházelo v úvahu napadení moniliózou na konci kvetení, ale to by nejspíše doprovázelo i sem tam nějaké zasychání nových výhonů, listů na nich. To by byly pecičky plné vodnatých či polotuhých základů jádra.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy