Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Sloupovitá hrušeň

< zpět
Autor: Petr Němeček 2010-05-03 07:00:26

Dobrý den, rád bych si koupil sloupovitou hrušeň od firmy Starkl. Nemáte někdo nějaké zkušenosti, zda-li je opravdu sloupovitá nebo to je jen podvod. Děkuji předem.

Autor: Josef Zavřel 2010-05-03 23:18:51

Dobrý den.
Pane Petře,reaguji tímto i na Vaše ostatní dotazy.Sloupovité ovocné stromky nejsou podvod.Opravdu existují nejen jabloně,ale i ostatní druhy.Pan Starkl je nakupuje ve světě a tak bych měl obavy ne z jejich pravosti,ale kromě ceny hlavně z jejich přizpůsobyvosti v našich podmínkách.Pokud Vás jejich pěstování láká,proti gustu žádný dišputát.Já bych se raději poptal ve VŠÚO v Holovousích.

Autor: Vašek K. 2010-05-04 17:22:11

Firma Siebers nabízí také sloupové jabloně i hrušně.

Autor: klara 2016-03-12 18:55:06

Starkl sloupove hrusne... Jak Vam roste? Ty jejich fotky jsou takova strasna fotomontaz, ze se chechtam. Jak to lidi nemuzou poznat? Mama to teda taky vetsinou zbasti. Odebira to, tak obcas nakouknu a pak hledam jinde, jestli to opravu existuje. Takto jsem se dozvedela o sloupovych jablonich. Ale koupila jsem je pres internet z jizni moravy (Uhersky Ostrh). Poslali a prislo to druhy den. Zdrave sazenice, vyborny vyber ovocnych stromku a keriku.

Autor: Ivan Dvořák ČZS 2016-03-14 08:23:48

Prodejců se zkušenostmi pěstování sloupcovitých a sloupovitých stromků je víc. Třeba Chovanec v Lipníku. Některá zahradní centra už mají i své vzorníkové výsadby.
K terminologii: Sloupcovité (též CATS u jabloní, kolumnární) odrůdy mají růst dán geneticky (převážně jabloně, snad i několik odrůd hrušní), sloupovité tvary jsou obyčejně slaběji rostoucí odrůdy další ovocných druhů na slaběji rostoucích podnožích. Sloupovité jsou stromky tvarované, vyžadují solidní odbornou péči (dá se to z literatury naučit), je to něco jako byly dříve pěstované kordóny.
Obrázky v překládaných (z cizích jazyků) barevných katalozích nemají mnoho společného s reálně dosažitelnou skutečností.
Nelze srovnávat ani jiné parametry. Tolik ovoce na jednom stromě té samé odrůdy jako třeba ve slunné Kalifornii, Itálii nevypěstujete (tedy tolik aby byly výnosy pravidelné, stromy neplodily střídavě), mnohdy nedosáhnete ani při velké probírce jejich obvyklých tržních parametrů (chuť, aroma, vyzrálost, velikost,vybarvení,...). Je vhodné držet se obvyklého sortimentu vyzkoušeného a fungujícího v obdobné oblasti ČR, ZEJMÉNA POKUD ZAČÍNÁTE. "Špeky" a novinky z lepších podmínek je lepší zkoušet až po určitých zkušenostech, aby eventuální zklamání nepřevýšilo původní nadšení.

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Nové vydání časopisu Zahrádkář

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Poradna

Máte otázky ohledně zahradničení, pěstování rostlin, zahradní techniky nebo čehokoliv jiného? Naši čtenáři a odborníci vám rádi poradí!

přejít do poradny →

Kalendárium

1. 12. 2025

Prosinec pouští do zahrady zimu: „Račte vstoupit, madam“

Poslední měsíc roku, necelých 50 hodin průměrného slunečního svitu čili asi 2 % celoročního úhrnu, teplota půdy směřuje pod nulu. Ale také slunovrat, Vánoce, někdy i na sněhu.

zobrazit další rady a tipy