Diskusní fórum

Diskusní fórum – otázky a odpovědi – je otevřené, bez registrace a je částečně moderované.

Na dotazy odpovídají pracovníci ústředí Českého zahrádkářského svazu nebo spolupracující odborníci, proto odpověď nepřichází bezprostředně. Některé dotazy však zodpovědět nelze; buď jsou příliš obecné a neobsahují dostatek informací pro identifikaci problému, nebo naopak velmi speciální. V každém případě doporučujeme hledáním ve fóru zjistit, zda již někdo neřešil stejný problém.

Pro poptávku a nabídku nekomerčního charakteru využijte bezplatnou inzerci.

Právní dotazy ve fóru neodpovídáme. Pro řešení právních sporů disponuje Český zahrádkářský svaz právní poradnou a to zdarma, pokud se jedná o spor v základní organizaci ČZS při zahrádkářské činnosti.

Prosíme, buďte věcní a korektní. Vyhrazujeme si právo nevhodné dotazy a odpovědi nebo reakce z fóra odstraňovat. Za nevhodné zpravidla pokládáme i ty, které obsahují prvky obchodního sdělení, jako je například odkaz na e-shop.

Pokud chcete do textu vložit svůj e-mail, doporučujeme nahradit symbol @ slovem. Aspoň zčásti tak ochráníte svou e-mailovou schránku před nevyžádanou poštou.

Plodnost třešně

< zpět
Autor: Jas-pis 2025-06-01 14:10:03

Dobrý den, za bytovkou nám roste krásně vzrostlá třešeň. Sousedé říkají, že je to pláňka, která nikdy neplodila. Co ji třetím rokem pozoruji, tak na jaře je obsypaná květy, téměř všechny nasazené plody ale koncem května shodí, zůstane jich na celém stromě tak do pěti kusů. Strom je neudržovaný , neprořezávaný. Sousedé by ji nejraději pokáceli. Přijde mi ale škoda sundat zdravý strom jen proto, že z něj na podzim padá listí.
Je, prosím, šance, že např. po správném řezu by začala plodit?
Zároveň se chci u téhož stromu zeptat, zda může kořenovým systémem narušit betonový plot, který byl zbudován těsně vedle stromu? (nejdříve vyrostl strom, teprve pak postavili plot). Osobně se mi to zdá pouze jako záminka k pokácení...
Předem děkuji za odpověď.

Připojený obrázek: Plodnost třešně
Autor: Ivan Dvořák ČZS 2025-06-02 07:49:38

1. může chybět opylovač.
I když je třeba na dosah třešeň, není schopná jí opylit. Může to být její semenáč a tam chybí kompatibilita. Opadávající plůdky by měly v pecce něco jako vodu nebo maličké špatně vyvinuté semínko
2. mohou chybět v půdě důležité živiny. Stopové prvky, P, K. Květy se vytvoří, ale nejsou plodné. Jen maličká část jich dospěje do stavu schopného opylení. I tady by v pecce nebylo nic nebo téměř nic.
3. monilinióza? Květy nemívají jasnou bílou barvu, jsou smetanově bílé.
Kořeny stromů narůstají do objemu, pokud směřují pod zídku, mohou narušit stabilitu, způsobit její popraskání. Zejména pokud je zídka mladší než strom a je blízko něj.
Neosobně - nejspíše vzniká nějaký problém - takže: požádejte o názor někoho z odboru životního prostředí, nebo někoho, kdo posuzuje stromy, a to dříve než protistrana. Dostanete svým způsobem objektivnější názor na vznikající problém.

Autor: SPCH 2025-06-02 09:46:59

Jas-pis, těch několik plodů, které na velkém asi několik desítek let starém stromě zůstávají jsou jaké-velikost, chuť, barva, tvar, doba dozrání...? A majitelem stromu je kdo-společenství vlastníků, byt.družstvo, obec...? Betonový plot-čí je, je postaven v souladu s předpisy? Při jeho budování možná byly některé kořeny poraněny, další se na něj mohou tlačit. Některé silné větve na snímku jsou zčernalé-může to, ale taky nemusí znamenat zdravotní problém stromu, třeba je to jen hra světla a stínu?

Přidat odpověď

Pokud váš příspěvek s tímto tématem nesouvisí, pak zde, prosím, neodpovídejte.
Založte si nové téma v hlavním menu »
(Nejprve vyberte tematický okruh a v něm založte téma.)
Inzertní nabídky / poptávky vkládejte do sekce inzerce, z tohoto fóra budou odstraněny.

Nové vydání časopisu Zahrádkář

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Poradna

Máte otázky ohledně zahradničení, pěstování rostlin, zahradní techniky nebo čehokoliv jiného? Naši čtenáři a odborníci vám rádi poradí!

přejít do poradny →

Kalendárium

1. 12. 2025

Prosinec pouští do zahrady zimu: „Račte vstoupit, madam“

Poslední měsíc roku, necelých 50 hodin průměrného slunečního svitu čili asi 2 % celoročního úhrnu, teplota půdy směřuje pod nulu. Ale také slunovrat, Vánoce, někdy i na sněhu.

zobrazit další rady a tipy