Papriky: Jak se liší kozí rohy od beraních?

23. 12. 2022

Kdo si oblíbil nakládané beraní a kozí rohy, nejspíš ví o vzhledových i chuťových rozdílech mezi těmito skupinami štíhlých paprik.

Kozí rohy se v porovnání s beraními vyznačují dlouhým úzce trojúhelníkovitým tvarem, silnější stěnou a hladkým nebo jen velmi lehce zvrásněným povrchem plodu. Ten bývá mírně zahnutý. Po konzervaci zůstávají kozí rohy poměrně pevné.

Beraní rohy mají plody na povrchu zvrásněné, typicky zkřivené až zatočené. Jejich název tvar paprik vystihuje; takové jsou i skutečné beraní rohy. Dužnina je tenká a po konzervaci měkká.

Pojďme si představit některé z odrůd.

Sora: kozí rohy s oporou

Raná až středně raná odrůda sladké papriky typu kozího rohu, je určena pro studené rychlení, v teplých oblastech i pro polní pěstování s oporou.

Plody jsou hladké, dlouze úzce trojúhelníkovité, dvoukomorové s velmi mělkou stopeční jamkou. Barva plodu je v technologické zralosti žlutozelená, v botanické zralosti jasně sytě červená s výrazným leskem.

Rostliny jsou vysoké s vysokou násadou plodů, právě proto je dobré odrůdu podélně vyvazovat. Odrůda je vhodná ke konzervaci celých rostlin.

Artist: beraní rohy na pole i do skleníku

Velmi raná až raná, velmi plodná odrůda sladkého beraního rohu se hodí k pěstování na poli i ve skleníku.

Harriet, kozí rohy

Pálivý kozí roh Harriet

Plod je středně dlouhý, povrch silně zvrásněný, slabě lesklý, bez stopeční jamky. Barva plodu v technické zralosti je středně zelená, v botanické zralosti světle až středně červená.

Harriet: pálivé kozí rohy

Raná odrůda pálivé papriky typu kozího rohu je určena pro studené rychlení a v teplých oblastech i pro polní pěstování s oporou. Plody jsou hladké, dlouze úzce trojúhelníkovité, dvoukomorové.

Barva plodu je v technologické zralosti žlutozelená, v botanické zralosti jasně sytě červená s výrazným leskem.

Rostliny jsou vysoké s vysokou násadou plodů, doporučujeme podélné vyvazování. Obsah capsaicinu je 10–30 tis. SHU.

Poseidon: pálivý beraní roh

Velmi raný pálivý beraní roh pro studené rychlení i polní pěstování má plody v technické zralosti středně zelené. V botanické zralosti jsou jasně sytě červené. Hodí se ke konzervaci celých plodů v technické i botanické zralosti. Obsah capsaicinu je 5–10 tis. SHU.

Odrůda beraního rohu Poseidon

Beraní roh Poseidon

Gutera i pro okrasu

Okrasná pálivá paprička pro drobné pěstitele je určena pro pěstování na poli a na balkonech ve větších nádobách. Plody rostou svisle, jsou dlouhé a úzké, v technologické zralosti tmavě zelené, v botanické zralosti červené. Rostlina je středně vysoká, vyvazování není nutné.

Všechny představené odrůdy jsou vhodné i pro pěstování v nádobách. Odrůdy Sora a Harriet se dobře hodí také pro vyštipování a vertikální vyvazování.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Mám laický dotaz: co to je technická a botanická zralost, kdy sklízet a jíst a kdy konzervovat? Děkuji

Technická zralost-plod je již zralý vhodný ke konzumaci. Botanická zralost-plod má výraznou barvu a chuť, semena jsou vyzrálá budou kličivá.

Moc děkuji za rychlou a přesnou odpověď! Krásné Vánoce!

Dobrý den, co znamená Paprika je určena pro studené rychlení? Děkuji za odpověď.

Studené rychlení je pěstování ve foliáku, skleníku, pařeništi po nástupu jara. V podstatě vychází z toho, že v dubnu už je může slunce docela solidně vytopit, není třeba mnoho další energie na udržení teplot nad 15 °C. V teplých, zelinářských oblastech už je venku relativně teplo, takže noční zchlazení není tak výrazné. K udržení tepla se vytváří i menší prostor nad rostlinami, aby se teplo naakumulované do země udrželo. Třeba foliový kryt nad rostlinami ve velkém foliáku. Prostě není to rychlení zimní, kdy topíme o 106, kdy nám slunce ještě nepomůže.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
6
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x