V červnu ve skleníku okopáváme, plejeme, sejeme a sklízíme

20. 6. 2020

Samozřejmě také zaléváme. Koncem června sbíráme první zralé plody z prvních výsadeb rajčat. Vysévat naopak můžeme pekingské zelí.

Červnové schéma plodin v modelovém příkladu skleníku s rozměry 3×2 m

Rajčata, cukety a papriky pravidelně zavlažujeme a přihnojujeme jednou týdně kompletním hnojivem.

S vhodným výběrem pomůže označení, pro kterou fázi vývoje plodiny je hnojivo určeno, zda pro růst, květ či plod.

Rajčata

Pro tyčková rajčata je nejdůležitější prací zaštipování čili vylamování zálistků a vyvazování hlavní lodyhy, všechny boční větve pravidelně odstraňujeme. Ve skleníku růst rajčat ukončíme nad 8–10 vijanem.

Těsně před začátkem zrání odstraníme všechny listy, které se dotýkají půdy.

Opylení podpoříme, když rostlinami odpoledne po slunečním dnu lehce zatřepeme.

Při pěstování rajčat ve skleníku nesmíme zapomenout, že ke zdárnému opylení a nasazení dochází jen při pohybu květů, který nejsnadněji zajistíme větráním (průvan rajčatům na rozdíl od papriky a okurek nevadí).

Papriky

První prací po uchycení paprik, je odstraňování předčasně nasazených plůdků, které u slabě rostoucích rostlin po 14 dnech opakujeme. Jakmile jsou rostliny 25–30 cm vysoké, vyvazujeme je natažením motouzu po obou stranách řádku k oporám (kůly, dráty apod.) asi 15 cm pod vegetačním vrcholem. Další motouzy natahujeme vždy, jakmile rostlinky povyrostly o dalších 15–20 cm. Plevelů se zbavíme okopávkou a pletím. Zavlečení viróz se bráníme okamžitým ničením přenašečů (mšic, třásněnek, křísků).

Paprika Hamik

Paprika odrůdy Hamik

Okurky hadovky

U okurek hadovek pokračujeme v navádění a řezu – vyštipovaní bočních výhonků. Od 4.–5. nodu zaštipujeme boční letorosty už za prvním listem, u odrůd s krátkými plody až za druhým listem. Odplozené boční letorosty odstraňujeme.

Po dosažení výšky vedení rostlinu zaštípneme a horní dva letorosty necháme volně růst dolů. Boční letorosty opět za prvním listem zaštipujeme.

U okurek je důležitá dostatečná výživa dusíkem. Pokud nám mladé plody zasychají od špičky, ve většině případů je problémem přisušení nebo nedostatečná výživa dusíkem. Vhodné je k plnohodnotnému hnojivu přidávat ledek nebo močovinu.

  • Jakmile se dostaví velmi vysoké teploty, je nutné zajistit dostatečné větrání. Zatímco okurky potřebují vysokou vlhkost, rajčata a papriky čerstvý vzduch. V červnu je možno větrat i v noci.
Okurky Minisprint

Odrůda okurek Minisprint

Abychom se vyvarovali nepříjemnostem se škůdci (svilušky, třásněnky), je možné preventivně ošetřovat rajčata, papriky i okurky postříkem kapalným foliárním hnojivem s obsahem bóru. Zlepšuje výživu rostlin bórem a obsahuje 4,2 % pomerančového oleje lisovaného za studena, který zajišťuje přilnavost a rovnoměrné rozmístění hnojiva na listové ploše. Tím také  omezuje výskyt mšic, molic a svilušek na rajčatech a paprikách, u okurek také padlí a třásněnek. Na savé a žravé škůdce účinkuje po třech aplikacích.

Saláty a zelí

Pokud jsme si ve skleníku předpěstovávali sazenice salátů a zelí, vysadíme předpěstované sazenice na venkovní záhony.

Milovníci pekingského zelí mohou ve skleníku začít předpěstovávat první sazenice pro časnou výsadbu. Při časných výsevech je však nebezpečí předčasného vybíhání do květu, zvlášť při nízkých jarovizačních teplotách. Nebezpečí vykvétání můžeme při tomto způsobu pěstování minimalizovat předpěstováním sadby při vyšší teplotě (optimálně 20 °C) až do stadia 8–10 pravých listů. Minimální noční teplota by neměla klesnout pod 15 °C. Sadbu neotužujeme!

Pekingské zelí Manoko

Pekingské zelí Manoko

Druhým předpokladem úspěchu časného pěstování pekingského zelí je volba odrůdy vhodné pro tento způsob pěstování. Například ybridní odrůda Manoko F1 vyniká odolností k vybíhání do květu. Je rezistentní k plísňovým onemocněním. Hodí se pro letní a podzimní pěstování i pro nejranější sklizně.

Rostliny vysazujeme na venkovní záhonek, jakmile dosáhnou 8–10 pravých listů. Soudkovité hlávky jsou husté, krátké, světle zelené barvy.

Foto a schéma autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 5. 2024

Netkané textilie pomáhají i při ochraně proti škůdcům

V zahrádkářské praxi mají velmi široké využití. Prospívají zdravotnímu stavu a vývoji pěstovaných rostlin a pomáhají i proti škůdcům. Mají i svá rizika.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x