V červnu ve skleníku okopáváme, plejeme, sejeme a sklízíme

10. 6. 2019

Samozřejmě také zaléváme. Koncem června můžeme z prvních výsadeb rajčat sbírat první zralé plody. Z nových kultur můžeme vysévat pekingské zelí.

Plánek pro inspiraci má rozměry modelového skleníku o délce 3 a šířce 2 metry. Ti, co mají jinou plochu, si počty rostlin upraví.

Červnové schéma plodin ve skleníku 3×2 m

Rajčata, cukety a papriky pravidelně zavlažujeme a přihnojujeme jednou týdně kompletním hnojivem. Ještě počátkem června např. Kristalon Start, v druhé polovině již např. Kristalon plod a květ.

Rajčata

Pro tyčková rajčata je nejdůležitější prací zaštipování čili vylamování zálistků a vyvazování hlavní lodyhy, všechny boční větve pravidelně odstraňujeme. Ve skleníku růst rajčat ukončíme nad 8–10 vijanem.

Těsně před začátkem zrání odstraníme všechny listy, které se dotýkají půdy. Proti chorobám se bráníme preventivními postřiky.

Opylení podpoříme, když rostlinami odpoledne po slunečním dnu lehce zatřepeme.

Při pěstování rajčat ve skleníku nesmíme zapomenout, že ke zdárnému opylení a nasazení dochází jen při pohybu květů, které nejsnadněji docílíme větráním (průvan rajčatům na rozdíl od papriky a okurek nevadí).

Papriky

První prací po uchycení paprik, je odstraňování předčasně nasazených plůdků, které u slabě rostoucích rostlin po 14 dnech opakujeme. Jakmile jsou rostliny 25–30 cm vysoké, vyvazujeme je natažením motouzu po obou stranách řádku k oporám (kůly, dráty apod.) asi 15 cm pod vegetačním vrcholem. Další motouzy natahujeme vždy, jakmile rostlinky povyrostly o dalších 15–20 cm. Plevelů se zbavíme okopávkou a pletím. Zavlečení viróz se bráníme okamžitým ničením přenašečů (mšic, třásněnek, křísků).

Paprika Hamik

Paprika odrůdy Hamik

Okurky hadovky

U okurek hadovek pokračujeme v navádění a řezu – vyštipovaní bočních výhonků. Od 4.–5. nodu zaštipujeme boční letorosty už za prvním listem, u odrůd s krátkými plody až za druhým listem. Odplozené boční letorosty odstraňujeme.

Po dosažení výšky vedení rostlinu zaštípneme a horní dva letorosty necháme volně růst dolů. Boční letorosty opět za prvním listem zaštipujeme.

U okurek je důležitá dostatečná výživa dusíkem. Pokud nám mladé plody zasychají od špičky, ve většině případů je problémem přisušení nebo nedostatečná výživa dusíkem. Vhodné je k plnohodnotnému hnojivu přidávat ledek nebo močovinu.

  • Jakmile se dostaví velmi vysoké teploty, je nutné zajistit dostatečné větrání. Zatímco okurky potřebují vysokou vlhkost, rajčata a papriky čerstvý vzduch. V červnu je možno větrat i v noci.
Okurky Minisprint

Odrůda okurek Minisprint

Abychom se vyvarovali nepříjemnostem se škůdci (svilušky, třásněnky), je možné preventivně ošetřovat rajčata, papriky i okurky postříkem Prev – B2, kapalným foliárním hnojivem s obsahem bóru. Zlepšuje výživu rostlin bórem a obsahuje 4,2 % pomerančového oleje lisovaného za studena, který zajišťuje přilnavost a rovnoměrné rozmístění hnojiva na listové ploše. Tím také Prev-B2  omezuje výskyt mšic, molic a svilušek na rajčatech a paprikách, u okurek také padlí a třásněnek. Na savé a žravé škůdce účinkuje po třech aplikacích.

Pokud jsme si ve skleníku předpěstovávali sazenice salátů a zelí, vysadíme předpěstované sazenice na venkovní záhony.

Milovníci pekingského zelí mohou ve skleníku začít předpěstovávat první sazenice pro časnou výsadbu. Při časných výsevech je však nebezpečí předčasného vybíhání do květu, zvlášť při nízkých jarovizačních teplotách. Nebezpečí vykvétání můžeme při tomto způsobu pěstování minimalizovat předpěstováním sadby při vyšší teplotě (optimálně 20 °C) až do stadia 8–10 pravých listů. Minimální noční teplota by neměla klesnout pod 15 °C. Sadbu neotužujeme!

Pekingské zelí Manoko

Pekingské zelí Manoko

Druhým předpokladem úspěchu časného pěstování pekingského zelí je volba odrůdy vhodné pro tento způsob pěstování. Velmi vhodná je hybridní odrůda Manoko F1, která vyniká odolností k vybíhání do květu. Je rezistentní k plísňovým onemocněním. Hodí se pro letní a podzimní pěstování i pro nejranější sklizně. Rostliny vysazujeme na venkovní záhonek, jakmile dosáhnou 8–10 pravých listů. Soudkovité hlávky jsou husté, krátké, světle zelené barvy.

Foto a schéma autor

Zdroj Zahrádkář 6/2013

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *