Jahody se v březnu probouzejí, potřebují ostřihat a prokypřit

18. 3. 2020

Jakmile půda oschne, ostřiháme staré listy jahodníku. Nikdy listy nevytrháváme; uvolnili bychom tím středy rostlin, poškodili bychom kořeny a úroda by byla nižší.

Odpad shrabeme a zkompostujeme. Abychom zničili všechny přezimované škůdce a zárodky nemocí zasypeme odpad z jahodiště dusíkatým vápnem.

Jahodníky vysazené v minulém létě, které mráz povytáhl, znovu silně zatlačíme. Pro další dobrý vývoj rostlin je potřebná vláha a půda bez plevele, proto záhony nakypříme a mírně mulčujeme, nejlépe asi 3–5cm vrstvou kompostu, ale jen tak, abychom neutopili srdéčka keříků.

Záhon jahodníku na jaře

Půdu kolem jahodníku zbavíme plevele, prokypříme; foto Shutterstock

  • S hnojením jsme však opatrní, na dobrých půdách a u bujných rostlin je zbytečné. Hlavně větší množství dusíku snižuje výnos i kvalitu plodů. Na středních a lehčích půdách můžeme použít speciální hnojivo na jahody.

Můžeme založit i nové záhony jahodníku z předpěstovaných rostlin, které rozsázíme s balem. Pro urychlení sklizně raných odrůd až o 3 týdny lze přikrýt záhon porofólií nebo fóliovým tunelem. V době květu jahod pamatujeme i na dobré opylení a kryt sejmeme. Po odkvětu je dobré ho vrátit jako ochranu před ptáky a případnými mrazy, pro rychlejší růst a zrání plodů.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 9. 2024

Plody peckovin zasažených virem šarky předčasně opadávají

V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x