Nechme užitečné živočichy, aby se dobře starali o zahradu

20. 9. 2022

Proč bychom měli na zahrady a zahrádky lákat užitečné živočichy? Pomohou nám nejen opylovat stromy, ale také se zbavit slimáků či mšic.

Na pomoc přizvěme užitečné živočichy

Mnozí z nás to znají. Vzhledem k nedostatku času, sem tam, sáhneme po nějakém synteticky vyráběném přípravku určeném na likvidaci chorob a škůdců. Zapomínáme však, že si můžeme pomoci mnohem jednodušeji. Stačí nalákat šikovné pomocníky, kteří nám postupem času sami nastolí ekologickou rovnováhu na zahradě.

Rozkvetlá louka je velkým lákadlem pro blanokřídlý hmyz

Květnatá louka jako vhodné stanoviště pro blanokřídlý hmyz

 • Výhodou přípravků na syntetické bázi určených na ochranu rostlin je rychlost jejich účinnosti a snadná aplikace.
 • Problém je, že mohou v půdě zanechávat škodlivá rezidua.

Některými přípravky při boji se savým a žravým hmyzem můžeme likvidovat i užitečný hmyz. Někdy se dokonce jedná o přirozené nepřátele oněch škůdců, takže potom nám stejně nic jiného ani nezbyde, než neustále spoléhat na chemii.

Můžeme však zvolit i šetrnější způsob péče o rostliny. Není sice efektivní hned od začátku a chce to opravdu hodně trpělivosti, ale časem se výsledky dostaví. Po určité době totiž dosáhneme živé a zdravé zahrady, kde užitečné živočichy necháme hospodařit tak nějak místo nás.

Užitečné živočichy táhne zahrada bez chemie

V přírodní zahradě, kde je vstup chemii zakázán, to doslova žije:

 • Včely a čmeláci opylují ovocné stromy a květiny.
 • Škvoři potírají mšice.
 • Obojživelníci a ještěrky zase omezují populaci slimáků a škodlivého hmyzu.
 • Sem tam může na pozemek zavítat ježek, který si stejně jako třeba ropucha smlsne na slimácích.

Přírodní zahrada poskytuje skvělé stanoviště i pro různé druhy ptactva, které mohou opět působit jako spolehliví reducenti hmyzu.

Budky se musí přizpůsobit druhu hnízdního ptáka

Hnízdní budky jsou určeny pro specifické druhy ptáků

Druhová diverzita těchto pomocníků výrazně klesá u okrasných, pečlivě udržovaných zahrad, kde to poměrně často přeháníme s úzkostlivým úklidem. Taková zahrada je potom spíše odkázaná na používání syntetických přípravků. Nikdy ale není pozdě na změnu!

V první řadě je nutné přestat používat chemické látky a pokud možno i syntetická hnojiva. Pokud se přece jen nějaká choroba vyskytne ve větší míře, raději zvolíme přípravky na biologické bázi, které nezatěžují životní prostředí.

Užitečné živočichy lákají  klidná a trochu více zarostlá místa v zahradě, proto kus pozemku necháme zarůst přirozenou vegetací. Ptákům nabídneme domácí keře se šťavnatými plody, jako jsou  například dříny obecné (Cornus mas), bez černý (Sambucus nigra) nebo růže šípková (Rosa canina). Motýly do zahrady pro změnu nalákáme na kvetoucí trvalky a keře s vonnými a pestrými květy. Velkým lákadlem bude i motýlí krmítko, do kterého umístíme nakrájené citrusy, ovocnou šťávu nebo třeba melasu.

Vystačíme si se svépomocí

Pro užitečné živočichy jako jsou ježci, obojživelníci a ještěrky dokáže připravit úkryt úplně každý.

Slunná a klidná místa jsou ideální pro ještěrky

Ještěrkám vyhovují hromádky kamení na klidném a teplém místě

 • Ježci ocení hromadu silných větví, kterou prosypeme suchým listím. Ideální místo pro takové doupě musí být v klidné části zahrady, třeba pod vzrostlým stromem. Ježci jsou totiž velmi plaší. Místo necháme zarůst přírodní vegetací a plevelem. Tím zvýšíme šance na jejich přistěhování
 • Ještěrky a hadi ke své spokojenosti vyžadují teplé a hlavně slunné místo. Vděční tedy budou za hromadu kamení, která bude za slunečného dne lapat teplo, které bude uvolňovat i ve večerních hodinách.

Hmyzí domek zvládneme vyrobit také. Jednotlivé přihrádky naplníme různými přírodními materiály. Suchý mech, šišky, seno, sláma, duté cihly nebo provrtané chemicky neošetřené dřevo jsou tou správnou volbou. Navrtané kusy dřeva poskytují úkryt pro larvy různých druhů hmyzu. Avšak ne všechny otvory najdou svého nájemníka. Blanokřídlý hmyz nejrychleji zabydlí otvory o průměru 5 až 6 milimetrů, užší otvory často zůstávají nevyužité.

Nejen vhodnými stanovišti můžeme lákat užitečné živočichy do zahrady. Také dostatek potravy pomůže:

 • Skvělou práci odvedou ovocné dřeviny nebo keře s plody, které drží na větvích dlouho do zimy.
 • Různé druhy trvalek, které vytvářejí semeníky plné semen na podzim rozhodně neodstraňujme, ale ponecháme je na záhonech. Za semena budou vděční hlavně semenožraví ptáci.

Úkryty a skrýše lze také koupit

Úkryty nebo krmítka pro některé užitečné živočichy seženeme i v obchodech. Ne vždy se však jedná o efektivní řešení. Jsou k dostání například skrýše pro ježky nebo žáby, domečky pro slunéčka sedmitečná, krmítka pro motýly, hnízdní budky pro ptáky nebo hmyzí hotely. Právě hmyzí hotely jsou oblíbené hlavně díky dekorativnímu zpracování.

Domek pro ježka je k dostání v mnohých obchodech

Ježčí úkryt si můžete také koupit ve specializovaném obchodě

Ovšem ne každý hmyzí domek poskytuje dobré podmínky. Při pořizování dbejme na to, aby nebyl ošetřen jakýmkoliv přípravkem proti houbám, syntetickými mořidly nebo barvami. Ideální je použití hrubého řeziva bez chemické úpravy umístěné v trvalkovém záhonu na krytém místě mimo průvan.

Doupě pro čmeláky

Na našem území se vyskytuje několik desítek druhů čmeláků, kteří patří mezi spolehlivé opylovače. Společně se včelami obhospodaří za den neskutečné množství květů a díky nim se dočkáme úrody ovoce. Právě proto si je musíme také hezky hýčkat.

Někteří čmeláci žijí v podzemí, jiní zase ve venkovním prostředí.

 • Podzemním druhům jednoduše vyrobíme skrýš z terakotového květináče naplněného slámou nebo senem. Ten pak dnem vzhůru zakopeme do země tak, aby vyčníval pouze otvor, který by měla alespoň částečně krýt vegetace.
Hmyz lákají rozkvetlé louky

Včely, čmeláky a jiný hmyz přilákají trvalky

Pro tyto užitečné opylovače je třeba do zahrady vysázet brzy na jaře kvetoucí cibuloviny a trvalky, protože jsou v tomto období poměrně vyčerpaní po zimě. Výborným zdrojem nektaru a pylu pro včely a čmeláky jsou hlavně medonosné rostliny v čele s ovocnými stromy.

Škvoří příbytek raz dva

Tento hmyz často považujeme za škůdce, ale opak je pravdou. Poměrně spolehlivě totiž hubí mšice podobně, jako to dělají slunéčka sedmitečná.

Jedná se o nočního lovce. Vhodné úkryty vyhledává na stinném a suchém klidném místě.

Skrýš snadno vyrobíme z malého terakotového květináče naplněného slámou. Je nutné ho zavěsit dnem vzhůru do koruny stromu tak, aby se alespoň jednou stěnou dotýkal kmene nebo větví. Pokud bychom květináč zavěsili volně do koruny, škvoři by do připraveného úkrytu nemohli zalézt.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x