
Nápady do zahrady, kde ptáci mají místo pro námluvy i hnízdo
15. 8. 2022Základem zahradní flóry, v níž ptáci mají najít prostředí pro život a která se líbí dětem i dospělým, je pestrá směs volně rostoucích keřů.
Proč bychom měli na zahrady a zahrádky lákat užitečné živočichy? Pomohou nám nejen opylovat stromy, ale také se zbavit slimáků či mšic.
Mnozí z nás to znají. Vzhledem k nedostatku času, sem tam, sáhneme po nějakém synteticky vyráběném přípravku určeném na likvidaci chorob a škůdců. Zapomínáme však, že si můžeme pomoci mnohem jednodušeji. Stačí nalákat šikovné pomocníky, kteří nám postupem času sami nastolí ekologickou rovnováhu na zahradě.
Některými přípravky při boji se savým a žravým hmyzem můžeme likvidovat i užitečný hmyz. Někdy se dokonce jedná o přirozené nepřátele oněch škůdců, takže potom nám stejně nic jiného ani nezbyde, než neustále spoléhat na chemii.
Můžeme však zvolit i šetrnější způsob péče o rostliny. Není sice efektivní hned od začátku a chce to opravdu hodně trpělivosti, ale časem se výsledky dostaví. Po určité době totiž dosáhneme živé a zdravé zahrady, kde užitečné živočichy necháme hospodařit tak nějak místo nás.
V přírodní zahradě, kde je vstup chemii zakázán, to doslova žije:
Přírodní zahrada poskytuje skvělé stanoviště i pro různé druhy ptactva, které mohou opět působit jako spolehliví reducenti hmyzu.
Druhová diverzita těchto pomocníků výrazně klesá u okrasných, pečlivě udržovaných zahrad, kde to poměrně často přeháníme s úzkostlivým úklidem. Taková zahrada je potom spíše odkázaná na používání syntetických přípravků. Nikdy ale není pozdě na změnu!
V první řadě je nutné přestat používat chemické látky a pokud možno i syntetická hnojiva. Pokud se přece jen nějaká choroba vyskytne ve větší míře, raději zvolíme přípravky na biologické bázi, které nezatěžují životní prostředí.
Užitečné živočichy lákají klidná a trochu více zarostlá místa v zahradě, proto kus pozemku necháme zarůst přirozenou vegetací. Ptákům nabídneme domácí keře se šťavnatými plody, jako jsou například dříny obecné (Cornus mas), bez černý (Sambucus nigra) nebo růže šípková (Rosa canina). Motýly do zahrady pro změnu nalákáme na kvetoucí trvalky a keře s vonnými a pestrými květy. Velkým lákadlem bude i motýlí krmítko, do kterého umístíme nakrájené citrusy, ovocnou šťávu nebo třeba melasu.
Pro užitečné živočichy jako jsou ježci, obojživelníci a ještěrky dokáže připravit úkryt úplně každý.
Hmyzí domek zvládneme vyrobit také. Jednotlivé přihrádky naplníme různými přírodními materiály. Suchý mech, šišky, seno, sláma, duté cihly nebo provrtané chemicky neošetřené dřevo jsou tou správnou volbou. Navrtané kusy dřeva poskytují úkryt pro larvy různých druhů hmyzu. Avšak ne všechny otvory najdou svého nájemníka. Blanokřídlý hmyz nejrychleji zabydlí otvory o průměru 5 až 6 milimetrů, užší otvory často zůstávají nevyužité.
Nejen vhodnými stanovišti můžeme lákat užitečné živočichy do zahrady. Také dostatek potravy pomůže:
Úkryty nebo krmítka pro některé užitečné živočichy seženeme i v obchodech. Ne vždy se však jedná o efektivní řešení. Jsou k dostání například skrýše pro ježky nebo žáby, domečky pro slunéčka sedmitečná, krmítka pro motýly, hnízdní budky pro ptáky nebo hmyzí hotely. Právě hmyzí hotely jsou oblíbené hlavně díky dekorativnímu zpracování.
Ovšem ne každý hmyzí domek poskytuje dobré podmínky. Při pořizování dbejme na to, aby nebyl ošetřen jakýmkoliv přípravkem proti houbám, syntetickými mořidly nebo barvami. Ideální je použití hrubého řeziva bez chemické úpravy umístěné v trvalkovém záhonu na krytém místě mimo průvan.
Na našem území se vyskytuje několik desítek druhů čmeláků, kteří patří mezi spolehlivé opylovače. Společně se včelami obhospodaří za den neskutečné množství květů a díky nim se dočkáme úrody ovoce. Právě proto si je musíme také hezky hýčkat.
Někteří čmeláci žijí v podzemí, jiní zase ve venkovním prostředí.
Pro tyto užitečné opylovače je třeba do zahrady vysázet brzy na jaře kvetoucí cibuloviny a trvalky, protože jsou v tomto období poměrně vyčerpaní po zimě. Výborným zdrojem nektaru a pylu pro včely a čmeláky jsou hlavně medonosné rostliny v čele s ovocnými stromy.
Tento hmyz často považujeme za škůdce, ale opak je pravdou. Poměrně spolehlivě totiž hubí mšice podobně, jako to dělají slunéčka sedmitečná.
Jedná se o nočního lovce. Vhodné úkryty vyhledává na stinném a suchém klidném místě.
Skrýš snadno vyrobíme z malého terakotového květináče naplněného slámou. Je nutné ho zavěsit dnem vzhůru do koruny stromu tak, aby se alespoň jednou stěnou dotýkal kmene nebo větví. Pokud bychom květináč zavěsili volně do koruny, škvoři by do připraveného úkrytu nemohli zalézt.
Foto autorka
Broskvoně plodí na jednoletých výhonech, zatímco starší obrost postupně odumírá. Snahou je proto vypěstovat pevné korunní větve s bohatým plodonosným obrostem a volnou kotlovitou široce rozevřenou korunu bez středového hlavního výhonu.