Kalabasa, indická okurka, se jí jako tykev, poslouží i jako šálek

31. 3. 2020

Svou zahradu a jídelníček můžeme obohatit i méně obvyklou zeleninou. Indická okurka, lagenárie, kalabasa je vděčná, bujně rostoucí popínavá tykvovitá rostlina.

Mladé plody lagenárie lze připravit v kuchyni na mnoho způsobů, vyzrálé jsou krásnou dekorací. Používají se mimo jiné k výrobě půvabných, lehkých nádobek, oblíbených například pro popíjení čaje maté.

Čajové šálky z kalabas

Obarvené vyzrálé slupky lagenárie slouží jako dekorace i jako nádoby

Lagenárie (Lagenaria siceraria) se podobá tykvím, tykev to však není. Patří sice do stejné čeledi, nepochází však z Nového světa, její domovinou je indický subkontinent. Tomu napovídá i české označení této plodiny – indická okurka.

Zaujme různorodými tvary plodů

Nejběžnější jsou dlouhé, kyjovité, které se v mladém stavu používají podobně jako cukety. Pro svůj bujný růst se hodí na krytí kompostů, pergol či plotů. Od tykví ji rozeznáme podle bílé barvy květu (všechny tykve mají květ žlutý).

Suché vyčištěné plody se v zemích původu používaly jako nádoby na tekutiny, plováky nebo k výrobě hudebních nástrojů.

Jedná se o jednoletou, drsně chlupatou bylinu s popínavou lodyhou a světle zelenými, většinou srdčitými nebo ledvinovitými listy. Plody jsou válcovité, dužnaté bobule dorůstají délky 0,3–1,5 m. Mladé plody lze použít do salátů, nakládat do octových nálevů nebo připravovat pokrmy obdobně jako z cukety. Můžeme je sklízet po částech, zbytek plodu ponechaný na rostlině se nekazí, po zaschnutí roste dál. V plné zralosti oplodí zdřevnatí a dužnina vyschne.

 

Zrají a zrají, až se promění v dekorace

Plody různých tvarů rostou na dlouhých stopkách. Pro dekoraci je necháme na rostlině plně vyzrát až do konce vegetačního období. Sklízíme je tedy co nejpozději, ale pozor, nesmí namrznout! Atraktivní oplodí zralých plodů zdřevnatí a nepropouští vodu.

K jídlu sklízejte lagenárie křehké a jemné

Plody ke konzumaci sklízíme je ještě křehké a jemné – když plod uchopíme oběma rukama, měl by se dát lehce ohnout. Mladé plody obsahují velmi málo kalorií, proto se doporučují diabetikům a při redukčních dietách. Mají jemnou, neutrální chuť podobně jako okurky. Obsah vitaminu C je střední, zmiňme i malé množství bílkovin a vitaminu B.

Kalabasa

Lagenárie

Pěstování

Lagenárie má ráda bohaté a dobře vyhnojené půdy. Vyžaduje slunné místo, podobně jako okurky. Nutný je dostatek vody a pravidelné hnojení.

Podobně jako jiné tykvovité rostliny pěstujeme lagenárii nejlépe ve fóliovnících nebo ve studených sklenících, kam vysazujeme předpěstovanou sadbu k opoře v polovině května do sponu 1 × 1 metr. V teplejších oblastech ji lze pěstovat i z přímých výsevů ve volné půdě, je však vhodné předpěstovat sazenice z výsevů od poloviny do konce dubna a vysazovat po 15. květnu.

Pro vyšší násadu plodů

Lagenárie má, podobně jako například tykve, jednopohlavní květy. Samičí květy se tvoří hlavně na bočních výhonech. Zaštípneme proto hlavní výhon hned na počátku vegetace, při délce okolo 60–80 cm. Získáme tím vyšší násadu plodů. Plody jsou nasazeny v srpnu.

K dosažení zajímavých tvarů plodů je možno si pomoci drátem.

  • Pro dosažení velkých plodů je vhodné ještě během srpna přihnojit dusíkem, nejlépe ledkem vápenatým, a po deseti dnech zopakovat.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x