Jmelí pro štěstí a ke zmírnění zdravotních neduhů

30. 11. 2022

Jmelí bílé (Viscum album) poutá od nepaměti pozornost. V minulosti mu lidé připisovali zázračnou moc. Léčivé účinky pak potvrdila věda.

Právě v zimě si jmelí snadno všimneme. Roste v korunách listnatých i jehličnatých stromů. Polocizopasná rostlina tvoří stálezelené keříčkovité kulovité trsy vysoké 30 až 50 cm. Má žlutozelené oválné kožovité listy a velmi drobné zelenkavé květy s příjemnou vůní, které se objevují v březnu až dubnu.

V holé korině bývá jmelí dobře vidět

V zimě mezi větvemi bez listí si jmelí snadno všimneme

Lep z plodů jmelí zajímal ptáčníky i badatele

Posléze dozrávají bílé bobule s lepkavým obsahem. Vysvětlení najdeme hned v latinském jménu viscum = lep. Ten kdysi sloužil ptáčníkům k odchytu ptáků. Jmelí se používalo na řadu nemocí a proti otravám, bylo součástí mnoha rituálů. Dodnes je symbolem Vánoc a štěstí. Na počátku 20. století výzkum prokázal jeho účinky na snížení tlaku a následovaly úspěšné pokusy při neoperovatelných karcinomech.

Sbírá se nať – mladé konce olistěných větévek do tloušťky 5 mm – a plody. Nejčastěji v zimě od prosince až do února. (Ale v zásadě lze jmelí sbírat po celý rok.) Suší se ve svazečcích na větraných suchých místech, teplota nesmí překročit 40 °C.

  • Při sběru pečlivě dáváme pozor, abychom jmelí nezaměnili s ochmetem evropským (Loranthus europaeus), který má žluté bobule, opadavé listy a často roste na dubech.
Věnec plný štěstí vítá hosty

Věnec na vratech přinese štěstí i návštěvám

Léčivé využití a rizika jmelí

Homeopatická medicína používá stejné díly natě a čerstvých plodů. Také doporučuje mejlí sbírat z listnatých stromů. Léčivka se skladuje v dobře uzavřených nádobách na temném místě. Mezi obsahové látky patří zejména cholín, acetylcholín, histamin, kyselina oleanolová a bílkovinová substance viskotoxin, které se přičítá cytostatické působení.

  • Protože se účinné látky narušují varem, droga se pouze zalévá vařící vodou nebo se louhuje zastudena.

Základní denní dávka je 5 g. Nadměrné požití způsobuje zdravotní poruchy. Droga je součástí lékárenských čajovin. Používá se nejčastěji na úpravu vysokého krevního tlaku, srovnání srdeční činnosti a jako antisklerotikum.

Dále příznivě působí při stařeckých potížích, na zlepšení peristaltiky střev, při degenerativních onemocněních kloubů (artrózách) nebo zánětech nervů. Bývá součástí čajových směsí používaných při arterioskleróze, diuretických obtížích a zlepšuje imunitní reakci u lidí postižených AIDS.

Také plody jmelí se sbírají k využití v lékárenské čajové směsi

Plody mejlí, jak se také říká rostlině, která přináší štěstí a má léčivé účinky

Choroby, u kterých se terapeuticky využívá jmelí, vždy vyžadují současně lékařské vyšetření a úpravu životosprávy.

Přes různé dohady se neprokázala jedovatost vodních výluhů jmelí na lidský organismus.

  • Určitě by však jmelí neměly užívat těhotné ženy, obsahuje tyramin, který může vyvolat děložní stahy. Jednoznačně nepatří k léčení dětí.

Výluh na vysoký tlak

Výluh: jmelí 2,5 g na šálek studené vody necháme přes noc vyluhovat (10–12 h), scedíme, pijeme denně 1 až 2 šálky. Používá se u lehčích forem a jako prevence.

Zápar – 1 kávová lžička jmelí se přelije šálkem vřelé vody. Denně se pijí 2–3 šálky.

Směs na vysoký tlak

Smícháme stejné díly kvetoucí natě kokošky pastuší tobolky a natě jmelí. 1 lžičku zalijeme šálkem vody, necháme do 10 minut vyluhovat. Pijeme denně 1–3 šálky.

Protisklerotický čaj

Stejný díl (25 g) česneku, květu hlohu, nati přesličky a nati jmelí. Lžíci zalijeme šálkem vřelé vody a pijeme ráno a večer po šálku.

Plod kmínu 10 g, list routy 10 g, nať meduňky 15 g, kořen kozlíku 15 g, květ hlohu 20 g, nať jmelí 30 g. Dávkuje se 1 lžíce, zalije se šálkem vřelé vody. Nechá se přes noc ustát a pijí se denně 3 šálky.

Klimakterické potíže

Nať řebříčku 40 g, nať třezalky 30 g, nať kokošky pastuší tobolky 20 g, nať mochny husí 20 g, nať jmelí 20 g, kořen kozlíku 15 g, kořen puškvorce 10 g. Polévkovou lžíci louhujeme 6 hodin v 0,25 l vody. Polovina vody se slije a zbytek vody s bylinami se nechá přejít krátkým varem. Výluh i odvar se spojí. Pije se ráno a večer šálek.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 3. 2023

Letničky vyséváme do skleníku, pařeniště, některé na záhon

Pod sklo – do skleníku, pařeniště nebo na jiných vyhovujících místech, můžeme začít vysévat letničky vyžadující kratší dobu předpěstování: letní astry (Callistephus), afrikán (Tagetes), plamenky (Phlox drummondii), ostálky a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x