Plodnice na stromě značí, že dřevina má své dny sečteny

17. 9. 2020

Choroše, troudnatce, pevníky, outkovky, lesklokorky, ohnivce, houževnatce, ale i václavky a hlívy představují pro ovocný strom nebezpečí s fatálním následkem.

Velké, často celoživotní  přízni mnohých z nás se těší houby stopkovýtrusé (Basadiomycota). K této skupině hub patří naprostá většina těch druhů, které se sbírají nebo pěstují jako poživatina. Do téže skupiny patří rovněž  tzv. dřevokazné houby, které se naopak mohou stát noční můrou zahrádkáře.

Mycelium dřevokazných hub způsobuje hnilobu čili rozklad dřevní hmoty. Tím se snižuje pevnost dřeviny; lámou se větve nebo se rozlomí kmen.

Prevence houbové choroby: citlivá péče o zahradu

Vstupními branami k infekci dřevin jsou většinou nejrůznější mechanická poranění. Proto je základem ochrany před dřevokaznými houbami šetrná péče o stromy i jejich okolí. Když k poranění dojde  – například při průřezu, následkem mrazu, okusem zvěří a podobně, je třeba rány co nejrychleji ošetřit.

  • Jakmile se však na stromech objeví plodnice, je jakákoliv ochrana zbytečná. Přesto se doporučuje vytvořené plodnice odstranit, ale to jen proto, aby nebyly zdrojem šíření výtrusů na okolní dřeviny.
Troudnatec pásovaný na třešni

Troudnatec pásovaný na třešni

Když jsou fytopatogenem rzi

Další poměrně velkou skupinou hub škodících na rostlinách jsou rzi. Pro onemocnění způsobená těmito houbami, která se nazývají rzivosti, je typická tvorba puchýřkovitě vyklenutých ložisek pod pokožkou rostlin, které později praskají.

V těchto ložiscích se tvoří minimálně tři stadia výtrusů:

  • jarní,
  • letní,
  • zimní, které slouží k přezimování.

Rzi, které se vyvíjejí jen na jednom hostitelském druhu, nazýváme jednobytné. Patří k nim např. původci rzivosti mahonie, ostružiníku, růže, chřestu, sedmikrásky, chryzantémy, hledíků, slézů, proskurníků, muškátu, fazolu či cibulovin.

 

Některé rzi vyžadují pro dokončení svého vývoje dalšího hostitele, a to jsou rzi dvoubytné.

  • Tak např. rez Gymnosporangium sabinae se vyskytuje na hrušních a jalovcích,
  • Cronatium flaccidum najdeme na pivoňkách i na borovicích.
  • Cronatium ribicola na rybízech a na vejmutovkách.
  • Transchelia discolor na slivoních a sasankách,
  • Uromyces pisi na hrachu a pryšcích.
Ouškovitost azalek

Ouškovitost azalek

Vedle rzí ke stopkovýtrusým houbám patří i původci snětí, které však u zahradních plodin mají menší význam. Pouze kdo pěstuje kukuřici, může se setkat s velmi nápadnou snětivostí kukuřice. Občas se objeví i velmi nebezpečná snětivost cibule. Mezi sněti v širším významu se však počítá i poměrně častá ouškovitost azalek.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x