Co se hodí pod ovocné stromy: květiny, nebo zkypřená půda?

2. 12. 2021

V sadech a na zahrádkách se půda pod stromy buď kultivuje, plečkuje a okopává, nebo tam roste tráva a luční rostliny. Jak se na rozdílné přístupy dívat?

Pro který způsob péče o půdu pod ovocnými stromy se rozhodnout? Dilema to může být zejména ve velké zahradě, ve které majiteli nejde o co nejvyšší výnos ovocných dřevin. Právě v tom se skrývají dva odlišné pohledy na způsob pěstování ovoce. Svou roli v tom hrají zvolené tvary stromů a podnože.

Intenzivní pěstování ovoce na nižších stromech

Profesionální ovocnář nebo i znalý zájmový pěstitel zpravidla usilují o to, aby z malé plochy získali co nejvíce jakostního ovoce. Používají k tomu nízké kmenné tvary a slabě až zakrsle rostoucí podnože, které oslabují růst a zvyšují nebo přibližují plodnost naštěpovaných, převážně výkonných odrůd. Při tomto přístupu pěstitelé musí předem připravit půdu

  • zkypřením,
  • odplevelením,
  • zásobním hnojením.

Po výsadbě se pak věnují pečlivě sadařským postupům včetně péče o půdu pod stromy:

Štíhlá vřetena švestky Top 2000 na podnoži Wavit

Štíhlá vřetena švestky Top 2000 na podnoži Wavit v šestém roce před sklizní (spon 4×2 m). Jde o velmi slabě vzrůstnou kombinaci odrůda / podnož.

Mělce kořenící stromy špatně snášejí konkurenci plevelných druhů, bylin i trávy. Proto se porost v pásech mezi řadami stromů – v pracovních uličkách – často seče a pásy pod korunami stromů se udržují čisté mechanicky plečkováním a okopávkou nebo ve větším rozsahu i chemickými herbicidy.

Stromy vyšších kmenných tvarů pro extenzivní účel

Na semenných, hluboko kořenících podnožích je konkurence bylinného porostu a stromů minimální ve spotřebě vody i živin. Proto se tráva pod stromy obvykle seče jen dvakrát až třikrát do roka (v intenzivním systému alespoň 8x až 10x za vegetaci). Doba pro první seč nastává na konci kvetení bylin v trávě, tedy v červnu, další po jednom až dvou měsících.

Květy bylin pod třešněmi

Zatravněný svah s kvetoucí bukvicí lékařskou (Betonica officinalis) v ekologickém sadu třešní

Květy v trávě přispívají k omezení výskytu mšíc

Potvrdilo se, že predátoři na kvetoucím podrostu významně omezují výskyt hmyzích škůdců, především mšic na ovocných dřevinách. Nevadí-li vám, že budete ošetřovat stromy a sklízet ovoce ze žebříku, je to alternativa nejen pro ekologické sady, ale i pro velké zahrady. Při správné volbě odrůdy a podnože pro konkrétní podmínky a přiměřené péči o stromy (zejména tvarováním a řezem) omezíte i potřebné zásahy, například chemické postřiky proti škůdcům.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x