
Trávník si žádá víc pravidelné údržby, než se může zdát
25. 2. 2023Někdo vášnivě rád zahrádkaří, jiný hledá, jak to udělat, aby zahradě mohl věnovat jen minimum času. A tak se rozhodne pro trávník.
Chceme mít na zahradě krásný a zdravý pažit, nebo mech, který se čím dál tím víc rozrůstá? Pokud to první, bez naší pomoci to nepůjde.
Mnozí z nás nepotřebují anglický trávník. Ke spokojenosti nám postačí středně hustý porost. Přesto se to nedaří a nedaří a mech se nám postupně všude rozrůstá.
Uvědomme si, že mechorosty jsou pionýrské rostliny, které jako první osídlují skály, holé, suché nebo přemokřené půdy. Naopak trávy, zvláště kvalitní odrůdy, potřebují blahobytnější životní podmínky, aby mechu nedaly šanci.
Vyváženým hnojením podpoříme odnožování výběžkatých trav a dobré prokořenění substrátu. Mechy jsou pak zastíněné a nemohou prosperovat ani konkurovat. Mějme na paměti, že mech je expert na přežití s minimem živin.
Pokud trávu sečeme často nízko (pod 2–3 cm), nemůže tráva vytvořit dostatek zásobních látek a špatně regeneruje. Je dobré vědět, že výšce trávníku zhruba odpovídá hloubka kořenového systému. Čím necháme trávu vyšší, tím hlubší bude kořenový systém. Pokud chceme sekat nízko, musíme mít speciální travní druhy, napíklad s převahou psinečků, kostřavy červené, a vydatně hnojit a zavlažovat.
Problém bývá také v tom, když používáme strunovou sekačku. Zvláště při práci ve svahu, kdy skalpujeme místy veškeré olistění, se vytváří prázdná místa pro kolonizaci mechem. Nízkým sečením také neustále odebíráme ze systému živiny.
Nedostatek kyslíku v půdě způsobuje odehnívání kořínků a následné odumírání celé rostliny. Doporučuje se, zvláště na jílovitých půdách, drenáž, která vodu odvede jinam. Může pomoct i zlepšení struktury a propustnosti utužené půdy.
Čím nižší trávník, tím mohou kořeny čerpat vláhu z mělčí vrstvy půdy a tím dříve dochází k usychání listoví. V době sucha rostliny nevytváří zásobní látky a naopak je musí vydávat na rašení a obnovu listové plochy při následném zavlažení. To má vliv i na následné přezimování.
Suché a odumřelé zbytky rostlin uložené na povrchu půdy brání provzdušňování půdy a tvorbě nových listů. Také může ovlivňovat přemokření. Pokud je výška plsti vyšší než 1 cm, měli bychom zasáhnout provzdušňovacími hráběmi nebo vertikutátorem.
Mít krásný hustý, nízký trávník na zastíněném dvorku je téměř neuskutečnitelné. Na zahradě si vypomůžeme prořezávkou stromů a keřů. Můžeme sice použít trávy snášející zastínění, například metličku křivolakou, lipnici hajní, ale hustý trávník mít nebudeme. Pokud se stín zkombinuje s vlhkem, mají mechy bohužel, velkou konkurenční výhodu.
Problém nastává zvláště u písčitých, hlinitopísčitých půd, kdy pH klesá i pod 4,5 a trávy začínají strádat. Mechům to naopak vyhovuje. Aplikovat můžeme například mletý vápenec, kdy by Ph nemělo překročit 6–6,5.
Mech na utužené vrstvě nemá konkurenci, protože je přichycen jen na povrchu.
Jestli se na zahradě bude více dařit mechu nebo travám, to záleží na nás. Vnímejme travní plochu jako živé společenstvo s určitými požadavky a přemýšlejme, které stresové faktory, jako jsou výsušný svah, prameniště, tenká vrstva humózní půdy, kořenový systém vzrostlých stromů, intenzivní využívání, častá seč a jiné, zde mají největší vliv.
Mech je přirozenou součástí trávníku, nenechme ho však vládnout!
Foto Shutterstock
Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.