Kdy a proč mech vítězí nad trávníkem

22. 3. 2023

Chceme mít na zahradě krásný a zdravý pažit, nebo mech, který se čím dál tím víc rozrůstá? Pokud to první, bez naší pomoci to nepůjde.

Mnozí z nás nepotřebují anglický trávník. Ke spokojenosti nám postačí středně hustý porost. Přesto se to nedaří a nedaří a mech se nám postupně všude rozrůstá.

Trávník, kde se mech rozrůstá

Trávník, který potřebuje zásah od mechu

Uvědomme si, že mechorosty jsou pionýrské rostliny, které jako první osídlují skály, holé, suché nebo přemokřené půdy. Naopak trávy, zvláště kvalitní odrůdy, potřebují blahobytnější životní podmínky, aby mechu nedaly šanci.

Kdy mech začne vytlačovat trávník?

Nedostatek živin mech nezastaví

Vyváženým hnojením podpoříme odnožování výběžkatých trav a dobré prokořenění substrátu. Mechy jsou pak zastíněné a nemohou prosperovat ani konkurovat. Mějme na paměti, že mech je expert na přežití s minimem živin.

Časté nízké sečení

Pokud trávu sečeme často nízko (pod 2–3 cm), nemůže tráva vytvořit dostatek zásobních látek a špatně regeneruje. Je dobré vědět, že výšce trávníku zhruba odpovídá hloubka kořenového systému. Čím necháme trávu vyšší, tím hlubší bude kořenový systém. Pokud chceme sekat nízko, musíme mít speciální travní druhy, napíklad s převahou psinečků, kostřavy červené,  a vydatně hnojit a zavlažovat.

Problém bývá také v tom, když používáme strunovou sekačku.  Zvláště při práci ve svahu, kdy skalpujeme místy veškeré olistění, se vytváří prázdná místa pro kolonizaci mechem. Nízkým sečením také neustále odebíráme ze systému živiny.

O trávník je nutné pečobvat

Trávník patří mezi hodně náročné kultury v zahradě

Vlhké stanoviště

Nedostatek kyslíku v půdě způsobuje odehnívání kořínků a následné odumírání celé rostliny. Doporučuje se, zvláště na jílovitých půdách, drenáž, která vodu odvede jinam. Může pomoct i zlepšení struktury a propustnosti utužené půdy.

Sucho mech nezastaví

Čím nižší trávník, tím mohou kořeny čerpat vláhu z mělčí vrstvy půdy a tím dříve dochází k usychání listoví. V době sucha rostliny nevytváří zásobní látky a naopak je musí vydávat na rašení a obnovu listové plochy při následném zavlažení. To má vliv i na následné přezimování.

Travní plst

Suché a odumřelé zbytky rostlin uložené na povrchu půdy brání provzdušňování půdy a tvorbě nových listů. Také může ovlivňovat přemokření. Pokud je výška plsti vyšší než 1 cm, měli bychom zasáhnout provzdušňovacími hráběmi nebo vertikutátorem.

Ruční renovace trávníku

Ruční čistič a prořezávač trávníku; obě foto Shutterstock

Mech miluje stín

Mít krásný hustý, nízký trávník na zastíněném dvorku je téměř neuskutečnitelné. Na zahradě si vypomůžeme prořezávkou stromů a keřů. Můžeme sice použít trávy snášející zastínění, například metličku křivolakou, lipnici hajní, ale hustý trávník mít nebudeme. Pokud se stín zkombinuje s vlhkem, mají mechy bohužel, velkou konkurenční výhodu.

Nízké pH

Problém nastává zvláště u písčitých, hlinitopísčitých půd, kdy pH klesá i pod 4,5 a trávy začínají strádat. Mechům to naopak vyhovuje. Aplikovat můžeme například mletý vápenec, kdy by Ph nemělo překročit 6–6,5.

Utužená vrstva zeminy

Mech na utužené vrstvě nemá konkurenci, protože je přichycen jen na povrchu.

Jestli se na zahradě bude více dařit mechu nebo travám, to záleží na nás. Vnímejme travní plochu jako živé společenstvo s určitými požadavky a přemýšlejme, které stresové faktory, jako jsou výsušný svah, prameniště, tenká vrstva humózní půdy, kořenový systém vzrostlých stromů, intenzivní využívání, častá seč a jiné, zde mají největší vliv.

Mech je přirozenou součástí trávníku, nenechme ho však vládnout!

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

21. 5. 2024

Květiny v zeleninovém záhoně? Proč ne, zahrada bude veselejší

Za nejosvědčenější květiny do zeleninového záhonu je pokládán afrikán – aksamitník (Tagetes). Jeho účinek na nepříjemné škůdce – háďátka – však bývá přeceňován.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x