Jak nejlépe zazimovat kaktusy, aby zase krásně rozkvetly

10. 10. 2021

Správně zazimované kaktusy přečkají období vegetačního klidu bez újmy a do nové sezony vstoupí k radosti pěstitele s bohatou násadou květů.

Připomeňme si úvodem, že všechny kaktusy pocházejí ze všech tří amerických subkontinentů. Dobré čtyři pětiny kaktusových druhů rostou v oblastech se subtropickým klimatem.

V těchto prostředích většinou panuje výrazný rozdíl mezi jednotlivými obdobími roku, přičemž suchá perioda, během které kaktusy vegetují v přírodě jen velmi omezeně, je většinou spojena s poklesem teplot. Dvojnásob to platí o vysokohorských rodech a druzích.

Gymnocactus nelisae, kaktus ze skupiny chladnomilných

Mezi chladnomilné kaktusy patří Gymnocactus nelisae

Výše zmíněným skutečnostem je potřeba v maximální možné míře přizpůsobit podmínky pro přezimování kaktusů. Zatímco pro tuzemské klimatické poměry je během zimování příznačný nízký světelný požitek a minimum slunečních paprsků, v oblastech svého původu se kaktusům – v období relativního vegetačního klidu – většinou dostává světla a slunce v hojné míře.

Co je pro kvetení pěstovaných kaktusů zásadní

Období vegetačního klidu je pro většinu kaktusů nesmírně důležité. Pokud kaktus projde alespoň tříměsíčním obdobím snížených teplot a vynechané zálivky, existuje předpoklad, že následující vegetační sezonu vykvete. Samozřejmě se musí jednat o druh, který je dospělý, tzn. je schopen tvořit generativní orgány (květy a plody).

Před samotným zimováním musíme zajistit, že kaktus částečně zbavíme vody ze stonku. Jde to velmi jednoduše tak, že přibližně od poloviny září vůbec nezaléváme. Takto připravený kaktus odneseme na místo zimování, a pokud to jen trošku jde, do jara si ho nevšímáme kromě běžné kontroly a prohlídky jeho zdravotního stavu.

Kde kaktusy zimovat a při jakých teplotách

Jak známo, kaktusy jsou schopny přežít zimní období vegetačního klidu prakticky i v úplné tmě. Podmínkou však je snížení úrovně i ostatních základních vegetačních faktorů, kterými jsou voda a teplota.

Samozřejmě, že je vhodnější, můžeme-li kaktusy zimovat na světle, k čemuž dobře poslouží například prostory nevytápěné chodby, schodiště, ale i garáže či dílny rodinného domu.

Z pohledu náročnosti na teplotu zimování, můžeme kaktusy v podstatě rozdělit do čtyř kategorií:

  1. Chladnomilné kaktusy – postačí teplota pro přezimování mezi 5–10 °C
  2. Teplomilné kaktusy – teplota by neměla během zimování dlouhodobě klesat pod 15 °C.
  3. Mrazuvzdorné kaktusy – přežívají zimu v nevytápěném skleníku nebo fóliovníku.
  4. Zimovzdorné kaktusy – přezimují venku s minimální ochranou, tzn., že snášejí podmínky kontinentální zimy.
Mezi kaktusy chladnomilné se řadí i druhy rodu Mammillaria

Chladnomilný druh Mammillaria carretii

Příklady chladnomilných rodů kaktusů

Teplota k zimování 5–10 °C.

Astrophytum, Coryphantha, Cleistocactus, Echinocactus, Echinopsis, Gymnocalycium, Lobivia, Mammillaria, Matucana. Rebutia, Sulcorebutia, Thelocactus

Příklady teplomilných rodů kaktusů

Zimují při 15–20 °C i při pokojové teplotě.

Discocactus, Uebelmannia, Melocactus a další málo pěstované tropické rody kaktusů

Proč kaktusy nekvetou

Většina pěstitelů se asi nejběžněji setká s kaktusy vyžadujícími právě chladné přezimování, což bývá někdy kamenem úrazu a také hlavní příčinou nekvetení kaktusu v příští vegetační sezoně.

Prohlédněte si, jak kvetou kaktusy.

Co dělat, když doma nenajdeme místo, kde bychom mohli zajistit chladnomilným kaktusům podmínky pro přezimování? Poohlédněte se po některém zástupci teplomilných kaktusů.

Svými pěstebními nároky jsou ideální panelákovou rostlinou. Můžeme je totiž celoročně umístit na okně orientovaném na jih či jihozápad a v době vegetačního klidu je prostě přestaneme zalévat.

Discocactus mamillosus v minerální směsi

Discocactus mamillosus ze skupiny teplomilných

Obzvlášť zástupci rodu Melocactus jsou nenároční. V dospělosti zdobí parapet celý rok, neboť jejich nejčastěji zrzavě hnědá cefália, ze kterých vyrůstají drobné červenofialové květy, působí opravdu exoticky.

Koupě dospělé rostliny s cefáliemi, která zdobí okno celý rok, není v žádném případě náročnou investicí.

Většinou se nabízejí rostliny vypěstované ve velkopěstírnách na Kanárských ostrovech. Jejich nabídka je velmi pestrá.

Škůdci a kaktusy

Teplomilným kaktusům hrozí ve zvýšené míře riziko, že je během zimování napadnou živočišní škůdci. To se může stát také chladnomilnému druhu, ovšem nízké teploty omezují aktivitu škůdců.

Jedná se především o napadení červci a to jak těmi parazitujícími na stoncích rostlin, tak i těmi živících se na kořenech.

Kaktusy ohrožují zejména červci

Kaktus napadený červci

V době vegetačního klidu je právě tzv. kořenovka (červec kořenový, Rhizoecus falciferi) nesmírně nebezpečná, protože ke zdárnému rozvoji jí vyhovuje suchý substrát. Její přítomnost poznáme podle vatovitých hnízd na kořenech. Při silném napadení se škůdce objevuje u báze rostliny.

V případě, že odhalíme takto napadenou rostlinu, nezbude nám, než ji vyjmout z květináče a kořeny pečlivě oprat pod tekoucí vodou. Je-li to možné, ošetříme ji některým z insekticidů. Pokud to z nejrůznějších příčin není možné, rostlinu ponecháme prostokořennou až do jara. Takto napadený kaktus však pravidelně kontrolujeme. Vyskytne-li se během zimování ještě další kořenovka, tak ji likvidujeme mechanicky.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 10. 2024

Barevný podzim může mást; nové rostliny však potřebují zálivku

Ač se to díky mlhám a občasnému mrholení nezdá, v říjnu může být poměrně sucho. Vláha v půdě se po horkém létě obnovuje jen pomalu. S tím musíme počítat při výsadbě nových rostlin, které důkladně zaléváme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x