Alstromérie má jméno po mecenáši, český název boubelka se neujal
20. 8. 2020Rostlina byla pojmenována na počest švédského obchodníka a mecenáše Clase Alströmera (1736–1794), který měl velkou zálibu v květinách.
Bez ohledu na to, zda květiny do vázy sami pěstujeme nebo jen kupujeme, hodí se vědět, jak se o ně postarat, aby nás těšily co nejdéle.
Připomeňme to nejzákladnější: Stonky řežeme ostrým nožem tak, aby řezná plocha byla dlouhá a hladká. Listy, které by zasahovaly do vody ve váze, ze stonku odstraníme.
Zvadlé květiny ponoříme do vody celé až po květ, popřípadě máčíme i květ či květenství. Celé květiny ukládáme do vody ve vodorovné poloze.
Pokud květ nebo květenství nenamáčíme, je lepší rostlinu zavěsit za květ ve svislé poloze. Nejlépe se k tomu hodí vyšší vědro, přes které položíme kus pletiva. V jeho okách se květy chytnou, stonky sají vodu z vědra. Bez tohoto způsobu zavlažení se květy nenarovnají, zůstanou ohnuté. Popsaný postup prospěje tulipánům, gerberám i růžím s měkčím stonkem pod hlavičkou květu.
Květiny ze zahrady řežeme většinou pozdě navečer, popřípadě brzy zrána, když je nižší teplota. U většiny druhů mají květy být polorozvité, některé však musí být plně rozvité (např. aksamitník, plamenka, kosmea, krásnoočko, slunečnice, astra, ostálka a další).
Podobně k výběru květin přistupujeme při nákupu. Víme-li, že květiny přivezou, zastavíme se pro ně co nejdříve. Zejména ve velkých obchodech, které nejsou specializované na prodej řezaných květin, bývá zboží trvale umístěno v teple. Květy tam odkvétají a stárnou mnohem rychleji než v květinářských prodejnách. K profesionálnímu vybavení patří chladnička na květiny, ať už v zázemí obchodu, nebo komfortně prosklená přímo v prodejně.
Denně vyměňujeme ve váze čerstvou vodu (dešťová je vhodnější), vázu vyčistíme a obnovujeme řeznou plochu seříznutím stonku.
Trvanlivost květu prodloužíme umístěním květin na noc do chladnější místnosti. Pokud to jde, i během dne jim dopřejeme polostín.
Pozor na okna orientovaná na jih a na západ nebo na parapet nad horkým topením. Taková místa řezaným květinám nesvědčí.
Trvanlivost řezaných květin zkracuje průvan, slunce, svítiplyn a plyn etylen, vylučovaný zralým ovocem, zejména jablky. Proto vázu s květinami nestavíme nikdy vedle mísy s ovocem.
Antibakteriální a antimykotický účinek má i měděná nebo stříbrná mince vložená do vody ve váze.
K prodloužení trvanlivosti řezaných květů lze přidat do vody ve váze tablety speciálních přípravků nebo trochu hnojiva pro hydroponickou výživu.
Také lze použít slabě růžový roztok manganistanu draselného nebo dusičnanu stříbrného (0,003%). Pak není třeba vodu vyměňovat.
Na některé květy, např. šeřík, frézie, karafiáty, růže a hrachor působí příznivě mírně oslazená voda, jiným květinám, např. konvalinkám, mečíkům, bramboříkům apod. však neprospívá.
Některé druhy květin vylučují do vody látky, které jiným květinám škodí. Uvádí se to například u růží, karafiátů, konvalinek, narcisů a lilií. Proto je ve váze nekombinujeme s jinými květinami. Výjimku má doplňková zeleň, zejména pokud jde o pěkně aranžovanou květinovou vazbu.
Foto autor
Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.